הזרקת חומצה היאלורונית

טיפולי אסתטיקה

הזרקת חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית כל המידע

חומצה היאלורונית היא פוליסכריד גליקוזמינוגליקן, שהוא המרכיב העיקרי בנוזל הסינוביאלי בגוף האדם אשר מעניק לו צמיגות וגמישות מסוימת. חומצה היאלורונית מצויה בכמויות מספקות ברקמות חיבור, סחוס ורוק, והינה אחד המרכיבים העיקריים של "חומר הניקוי" הביולוגי בגוף האדם.

זריקות חומצה היאלורונית הוכיחו את עצמם לא פעם כאחד מהטיפולים הבטוחים והיעילים ביותר לטיפולים מסוג הצערה, מתיחה לא ניתוחית, הגדלת שפתיים, תיקון שפתיים ועוד. הסוד של חומצות היאלורוניות אלו טמון ביכולתן הטבעית של מולקולות חומר זה להחזיק עד 1000 מולקולות של מים. שיטת ההזרקה נמצאת בשימוש נרחב במיוחד בתחומי הקוסמטיקה והאסתטיקה לאחר הגילוי של חומצה היאלורונית מיוצבת בשנות ה -90 של המאה העשרים.

כיום זריקות חומצה היאלורונית משמשות לתיקון קמטים וקפלים שטחיים ועמוקים. לרוב, חומצה היאלורונית משמשת למילוי: קפלי האף, העיניים, קמטים אנכיים מעל ומתחת לשפתיים, קמטים בין הגבות, שינויים בקווי המתאר של הפנים; הגדלת שפתיים (הדגשת קו המתאר, מילוי שפתיים, עיבוי שפתיים ותיקון א-סימטריה) , מילוי הנפח בעצמות הלחיים והסנטר, מילוי פגמים ברקמות לאחר פציעות ומחלות.

הפונקציות העיקריות של חומצה היאלורונית כוללות

 • לחות לעור.
 • שמירה על האלסטיות וההידרציה של העור (רמת הקולגן).
 • הגנה על העור מפני גורמים המאיצים את תהליך ההזדקנות.
 • התחדשות \ הצערת העור.
 • שמירה על גמישות המפרקים (רקמת סחוס).

הסינתזה של החומצה ההיאלורונית בגוף מתחילה לרדת לאחר 30 שנה, דבר אשר מוביל להופעת קמטים, דלילות בעור, ירידה בגמישותו והתפתחות מחלות ניווניות-דיסטרופיות של המפרקים. לאחר 50 שנה, רמת חומצה היאלורונית בגוף קטנה פי שניים מאשר בגיל הנעורים, מה שמשפיע מאוד על מראה העור ועל ניידות המפרקים.

השימוש בזריקות של חומצה היאלורונית מאפשר לשלוט ולבטל שינויים הקשורים לגיל בעור הפנים, הדקולטה (אזור המחשוף) והידיים. בפרקטיקה הרפואית נעשה שימוש נרחב בזריקות של חומצה היאלורונית לטיפול בסחוס של מפרק פגום.

חומצה היאלורונית בשפתיים
מילוי חומצה היאלורונית בשפתיים לפני ואחרי
חומצה היאלורונית בשפה

מה צריך לדעת על זריקות חומצה היאלורונית

בזריקות חומצה היאלורונית (חומרי מילוי) משתמשים כאשר קיים רצון או צורך להצעיר או לתקן את המראה הפיזיולוגי שלנו. החומצה ההיאלורונית המוזרקת לגוף מחדשת את מאגר המים של העור, משחזרת את פעילות הרקמות וממריצה את הסינתזה של האלסטין והקולגן בתאים. זריקות חומצה היאלורונית פועלות על פי העיקרון של חומר מילוי. והם עוזרות לטפל בבעיות הבאות

 • להיפטר מקמטים וקפלים.
 • לתקן את הצורות ואת קווי המתאר של חלקי הפנים (קווי עצמות הלחיים, הסנטר, הגבות);
 • להחזיר או להוסיף נפח לאזור השפתיים, הלחיים והמצח.
 • למנוע יובש בעור.

הזריקות ניתנות אך ורק על ידי רופא מוסמך לשכבה הדרמיס האמצעית או העמוקה (כדי להגדיל את נפח השפתיים, החומר מוזרק תוך שרירית). ההליך עצמו נמשך לא יותר מחצי שעה. ישנן שיטות רבות לבצע את אותן זריקות באזורי הפנים, הדקולטה והזרועות. הבחירה בשיטה האופטימלית מאפשרת לך להשיג התוצאות המצוינות ביותר. חומצה היאלורונית מתחילה לעבוד מיד לאחר הזרקתה, אך ההשפעה הרצויה לאחר פגישה אחת של זריקות מושגת רק עם עלייה בנפח והרצוי וזאת לאחר מספר ימים. בנוסף, וייתכן ויהיה צורך במספר טיפולים הכוללים מספר הזרקות. לדוגמא, הרמה של העפעף התחתון ייתכן ויידרשו 1-4 ביקורים. ואילו תיקון מתאר הפנים ייתכן ורק לאחר 4-8

פגישות. משך ההשפעה הנגרמת מזריקות של חומצה היאלורונית נמשכת בין 2-3 שבועות עד לשנה, אך דבר זה תלוי במקום מתן הזריקה ומאפייני גופו של המטופל. חשוב לציין, לרוב משך ההשפעה הממוצעת נעה בין 6 ל8 חודשים.

זריקות חומצה היאלורונית לא מזיקות לבריאות, אך הן עלולות לגרום לתופעות לוואי לטווח הקצר:

 •  נפיחות.
 • כאב.
 • אודם.
 • בצקת של הרקמות הרכות.
 • "חבורות".
 • תחושת בעירה.
 • הגבלה מסוימת בתנועות הפנים.

השלכות כאלה של זריקות נעלמות ללא עקבות תוך מספר ימים.

אינדיקציות והתוויות נגד למתן זריקות חומצה היאלורונית

חומצה היאלורונית נחשבת כחומר הנפוץ והיעיל ביותר להשבת "הנעורים". זריקות חומצה היאלורונית באות לטפל במקרים הבאים:

 • הופעת אזורים של היפרפיגמנטציה בעור, יובש מוגזם, נקבוביות מוגדלות, רוזצאה.
 • על מנת למנוע הזדקנות ומאפייניה של העור והחזרתו ליופי בריא וטבעי.
 • שחזור גמישות ואלסטיות של העור ובכך מניעת הופעת סימני הזדקנות (קמטים, עפעפיים נפולים, לחיים נפולות וכדומה).
 • שיפור מראהו הכולל של העור. לחות, ברק, גמישות.
 • למילוי פגמי עור (צלקות, קמטים עמוקים על גשר האף וכו').
 • תיקון מצב העור לאחר ניתוח פלסטי בפנים.

זריקות חומצה היאלורונית קלות יותר לסבול מאשר תרופות סינתטיות אחרות או סמי-סינתטיות בעלות תכונות דומות. זריקות אלה מבוצעות רק לאחר בדיקה מלאה של המטופלת על ידי הרופא וזאת בשל העובדה שלזריקות חומצה היאלורונית יש מספר התוויות נגד:

 • תקופת הריון והנקה.
 • מתחת לגיל 18.
 • תגובות אלרגיות, אוטואימוניות, פסוריאזיס, אטופיק דרמטיטיס.
 • מחלות חיידקיות זיהומיות בצורה חריפה.
 • מחלות עם הפרעות קרישת דם (לוקמיה וכו').
 • פגיעה בשלמות העור במקומות ההזרקה (המטומות, חתכים וכו').
 • נוכחות בהיסטוריה של המטופל של תגובות אלרגיות ותופעות לוואי (בצקת של קווינקה, פיברוזיס וכו') הנגרמות ספציפית על ידי חומצה היאלורונית.
 • מחלות אוטואימוניות.

כמו כן, זריקות של חומצה היאלורונית אינן מבוצעות במהלך תקופת נטילת התרופות המפחיתות את קרישת הדם (חומצה אצטילסליצילית, הפרין וכו'). הן אף לא ניתנות לשימוש באזורים שטופלו בעבר בחומר מילוי קבוע, כגון סיליקון. בנוסף, אין לבצע זריקות חומצה היאלורונית באותו היום של מספר הליכים קוסמטיים \ אסתטיים אחרים, כגון הסרה בלייזר של נגעי עור, פילינג כימי, הסרת שיער וכדומה.

במשך מספר ימים לאחר הזרקת חומצה היאלורונית, מומלץ לא ללכת למכוני שיזוף, לא לעסות את האזור המוזרק, להימנע מאור שמש ישיר, לא להשתמש במוצרי קוסמטיקה ולהפעיל בצורה מינימאלית את שרירי הפנים.

משך ההשפעה של זריקות חומצה היאלורונית

ההשפעה נמשכת לרוב בין 6 ל -12 חודשים, תלוי בסוג העור, מיקום ההזרקה, עומק ההזרקה, הטמפרטורה של חומר המילוי והמינון אשר נבחר.

חומצה היאלורונית קיימת באופן טבעי בעורנו במרחב הבין-תאי ומופרשת על ידי פיברובלסטים, אך עם הזמן והגיל, כמותה פוחתת בהדרגה. חומצה היאלורונית היא גליקוזאמינוגליקן שהוא חלק מהמבנה הדרוש לשחזור הרקמות, שאחד מתפקידיו העיקריים הוא לספק לחות לרקמות.

עקרון הטיפול הוא לספק מקור חלופי של חומצה היאלורונית כדי להחזיר לחות מספקת ברקמות העור ולעליית נפחו הפיזי.

אזורי טיפול בהזרקת חומצה היאלורונית

שפתיים – הזרקת חומצה היאלורונית בשפתיים מתבצע כאשר קיימים עיוותים של השפתיים (הן טראומטיות והן מולדות), הפרה של קווי המתאר שלהן או נפח שפתיים קטן. ישנן שתי דרכים לבצע עיבוי שפתיים, על ידי הגדלת רוחב הגבול האדום או על ידי הגדלת הנפח הפיזי הפנימי עם שמירת הגבולות הקיימים. חשוב לדעת, ייתכן תיקון של השפתיים העליונות והתחתונות, אך לא בהכרח. לעיתים מבצעים תיקון או הגדלה רק של שפה אחת.

גבות – העלאת צידי הגבות, מה שתורם למראה "פתוח" יותר.

אף – טיפול זה נקרא גם, "ניתוח אף שאינו ניתוחי" ומבוצע לתיקון קווי המתאר של האף על ידי חומצה היאלורונית.

לחיים – מתבצע כאשר נפח עצמות הלחיים אינו מספיק ובכדי להעניק לפנים מראה צעיר יותר ומושך יותר.

זוויות הפה – העלאת זוויות הפה דבר אשר מעניק לפנים הבעה מעין "עליזה" יותר.

שקעים מתחת לעניים – אנשים רבים סובלים משקעים מתחת לעניים אשר בדרך כלל נראים "כעיגולים שחורים" ויכולים לנבוע ממספר סיבות ביניהם עייפות, כתמי פיגמנטציה ועוד… במקרים מסוימים מילוי שקעים בעניים ע"י חומצה ייתן מענה אסתטי לאורך זמן.

זריקות חומצה היאלורונית מבוצעות בדרך כלל בהרדמה מקומית. אשר לאחריה מוזרקת החומצה ההיאלורונית לאזור הדורש תיקון דרך מספר דקירות בעור (בהתאם למטרות התיקון, ניתן להזריק את החומצה בצורה תת רירית, תת עורית ועל פני השטח). לאחר ההזרקה מבצעים עיסוי קל להפצת הג'ל ברקמות באופן שווה.

מה לעשות לאחר הזרקת חומצה היאלורונית

הנהלים וההנחיות לאחר הטיפול נקבעים על ידי הרופא המטפל. ביום הראשון מומלץ לעשות קומפרסים קרים מספר פעמים ביום למשך 5 עד 10 דקות. במידת הצורך ניתן לבצע עיסויים ולהשתמש באנטיביוטיקה. כמו כן, יש להימנע מפציעות, התחממות יתר (ביקורים בסאונה או מכון שיזוף) ולהימנע ממאמץ גופני מוגזם.

חומצה היאלורונית נמצאת בגופנו באופן טיבעי ויש לה כמה "משימות" – לאגד ולשמור על לחות, להחזיר את גמישות הרקמות, להגן נגד נגיפים וחיידקים כדי שגופנו יוכל לתפקד כרגיל. אך עם הגיל, עקב תזונה לא נכונה, הרגלים רעים (כגון עישון וצריכת אלכוהול), לחץ, הפרעה לשגרת גוף בריאה ועבודה ללא שינה ומנוחה, הגוף בסופו של דבר מפסיק לייצר חומצה היאלורונית בכמות הנדרשת. וקודם כל, זה משפיע על העור. באם הרקמות משחררות יותר חומצה היאלורונית ממה שהן מקבלות, הן מאבדות את גמישותם ומוצקותם (הסינתזה של סיבי הקולגן והאלסטין מתדרדרת), דבר אשר מביא לידי ייבוש העור וליצירת קמטים על פניו.

הדעה הרווחת שזריקות של חומצה היאלורונית באחוזים גבוהים, הן הטיפול שנותן לחות לעור מבחוץ ולרקמות מבפנים, טיפול זה ממלא את החיסרון אשר נוצר של חומצה היאלורונית בגוף אשר יורדת עם הזמן.

למעשה, אם אין מספיק חומצה היאלורונית בעור, המשמעות היא שאין מספיק חומצה היאלורונית בכל הגוף. כאשר מזריקים היאלרון, הגוף, לאחר שקיבל חומר מבחוץ, נושא אותו לכל "האיברים" החיוניים, למשל, מכוון אותו לשרירים ולמפרקים. למעשה הגוף "חושב" על העור כאיבר האחרון לשמירת רמת חומצה היאלורונית גבוהה.

בדרך כלל, באם מבצעים סדרה של זריקות חומצה היאלורונית (דבר אשר נמשך בממוצע עד שלושה חודשים). מיד לאחר סיום הסדרה מובטחת תוצאה אשר תימשך כשנה עד שנתיים. אך חשוב לזכור, חומצה היאלורונית המתקבלת מבחוץ באמצעות זריקות מופרשת לחלוטין על ידי הגוף תוך חודש. באם לא בוצע שינוי של אורח חיים לקוי, שינוי הרגלי תזונה וטיפול נכון בעור וישנה הסתמכות רק על ההשפעה של זריקות, יש לקחת בחשבון שמעבר להוצאה הכספית שתרד לטמיון, כך גם מפח הנפש על כך שלא התקבלה התוצאה המיוחלת.

באופן כללי מקובל לחשוב שחומצה היאלורונית מסוגלת להאט את תהליך ההזדקנות, להחזיר את החלקות, הגמישות והרעננות לעור ולהחליק קמטים עדינים. למעשה, השפעה זו מושגת בשל העובדה שחומצה היאלורונית מושכת מים ובכך מרווה את העור. דבר אשר מביא בסופו של דבר למראה של עור צעיר ו"חדש" יותר.

ייתכן ויצא לכן להיתקל בנערות צעירות אך עם קמטים עמוקים אשר לא מתאימים לגילם, בעלי עור חלש, אשר מתחת לגיל 40. אלו המועמדות האידיאליות להזרקת חומצה היאלורונית . באם כבר החלו תהליכי ההזדקנות מוקדמת כגון, עור יבש מאוד אשר איבד את האלסטיות שלו, קיום קמטים עמוקים. במקרה של הזדקנות מוקדמת או שכבר החלו תהליכי הזדקנות, טיפול בזריקות חומצה היאלורונית צריכים להתבצע מעת לעת (על פי תכנית אשר הרופא המטפל ימליץ) וזאת על מנת לשמר את התוצאה של עור צעיר ובריא.

לסיכום...

חשיבותה של חומצה היאלורונית בגופנו היא גבוהה בכל מה שקשור לשמירה על יופי הנעורים שלנו. הדרך הקלה ביותר לדמיין את התהליך אשר חומצה היאלורונית מונעת היא להשתמש בדוגמה של תפוח. בתחילה הוא חלק וגמיש, אך באם הוא נשאר על השולחן לזמן מה, במיוחד בשמש, הפרי יתחיל בקרוב לאבד מים ויהפוך במהרה מקומט ולא אסתטי. אותו דבר קורה עם הגיל עם העור עקב הירידה ברמת החומצה ההיאלורונית בו.

לכן, רופאי עור בעבר העלו את הרעיון להכניס אותו לעור מבחוץ. מצד אחד, זה עוזר לשמור על הלחות בשכבות העור (מולקולת חומצה היאלורונית אחת מושכת כ- 700 מולקולות מים). מצד שני, זה גם מגרה את הייצור של "חומצה היאלורונית" בגוף. כתוצאה מכך, העור נראה לח, אלסטי וחלק, ללא נפול וקמטים בטרם עת.

יש לכם שאלות לגבי הזרקת חומצה היאלורונית? לייעוץ התקשרו אלינו למספר 072-3929971 או השאירו פרטים בעמוד צור קשר ונחזור אליכם בהקדם האפשרי

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן