השתלת עצם בחניכיים

השתלת עצם בחניכיים

השתלת עצם בחניכיים ברפואת שיניים היא ניתוח לחידוש הנפח החסר של החניכיים. שיטה זו נמצאת בשימוש נרחב לתיקון ההשלכות של פציעות, תהליכים אטרופיים של הלסת ועיוותים מולדים של הפנים. הליך זה נקרא גם בניית עצם.

לרוב, השתלת עצם בחניכיים מתבצעת לפני השתלת שיניים, במצב בו אם רקמת העצם של המטופל עצמו דקה ואינה מספקת על מנת להחזיק את השתל.

כדי לקבל תוצאה אמינה ולהימנע מסיבוכים בהליך זה אנו מזמינים אתכם לפנות למרכז רפואת שיניים מדיקל סי. ניתן לקבוע פגישת ייעוץ טלפונית, המצוינת באתר או באמצעות הטופס המקוון. תקבלו לא רק ייעוץ מפורט, אלא במקרים מסויימים אף תקבלו הצעת מחיר.

מתי צריך לבצע השתלת עצם בחניכיים?

מרפאות שיניים מבצעות לרוב השתלת עצם בחניכיים על מנת להציל את שיניו של המטופל וכשלב הכנה לפני השתלת שיניים. כלל הליכים אלו מבוצעים על ידי רופאי שיניים של כירורגיית פה ולסת.

השתלת עצם ברפואת שיניים מתבצעת במקרים הבאים:

 • נוכחות שברים, פצעי ירי או פציעות אחרות בלסת.
 • נגעים בעצמות עקב מחלת הסרטן.
 • אובדן עצם בגיל מבוגר.
 • הגדלת רקמת העצם לטובת הנחת שתלים.

כידוע, עצמות הלסת מתנוונות לאחר הליך עקירת שיניים, זאת מפני שהן אינן מקבלות עומס בפעולת הלעיסה עקב חוסר השן. כמו כן, רקמת העצם יורדת לאחר זיהומים ומחלות חניכיים.

בהליך השתלת עצם בחניכיים אפשר לשחזר את הרקמות המקיפות את המשנן, לעתים קרובות דבר זה עוזר להציל את השיניים של המטופל.

באם המטופל אמור לקבל תותבות או הנחת שתלים, רקמת העצם מוגדלת עם חומרים מיוחדים. דבר זה מאפשר לשן המלאכותית להחזיק בחוזקה בחניכיים ולבצע את פעולת הלעיסה במלואה.

השתלת עצם נחוצה גם בניתוחים אסתטיים. צורת ותוואי פנים תקינה תלויה בנפח החלק התחתון של הפנים, ועם הגיל רקמת העצם פוחתת וכך נוצרים עיוותים במראה הפנים.

השתלת עצם פותרת את המקרים הבאים:

 • שיחזור ותיקון צורת הפנים.
 • מתיחת קמטים.
 • שיחזור המיקום הנכון של השפתיים.
 • דיקציה נכונה.
 • פיתרון של פגמי נשיכה.
 • שיחזור פעולת הלעיסה ומניעת בעיות קיבה (אלו נובעות מלעיסת מזון לא תקינה ולא יסודית).

לאחרונה נעשה שימוש בהשתלת עצם בחניכיים לטובת שיקום הלסת לאחר פציעות ומחלות חניכיים:

 • מניעת אובדן עצם לאחר עקירת שיניים מורכבת.
 • חיסול פגמים לאחר דלקת של הפריודונטיום (הרקמות המקיפות את השן).
 • הכנה להשתלת שיניים דו-שלבית, כאשר רקמת העצם של המטופל אינה מספיקה להתקנת שן מלאכותית.
 • השתלת שיניים עליונות ללא נפח עצם מספיק, ועלולה להיגרם פציעה, נזק לסינוסים או לעצב הטריגמינלי.

התוויות נגד להליך בניית עצם

 • תהליכים דלקתיים בחלל הפה. לא רק חריפים, אלא גם כרוניים.
 • נוכחות אוסטאופורוזיס מערכתית.
 • מחלות אונקולוגיות.
 • הריון והנקה.
 • מחלות דם.
 • HIV.

סוגי הגדלת רקמת עצם

השתלת עצם בחניכיים הינה פרקטיקה כירורגית. בהליך זה משתמשים בסוגים הבאים של פעולות הגדלת עצם:

 1. הרמת סינוס – הליך זה משמש לאטרופיה (הליך ניוון) של הלסת העליונה, חומר העצם מוזרק לאזור הגובל בסינוס המקסילרי. הפעולה היא משני סוגים. הרמת סינוס סגורה המתבצעת דרך חור קטן בעצם. הליך זה לרוב מתבצע באם החניכיים באזור ההשתלה עדיין בעלי נפח מספק. הרמת סינוס פתוחה, הליך זה משמש באם אין מספיק רקמת עצם. אזי, מוסר שבר קטן מהדופן של הסינוס המקסילרי, ובמקומו מכניסים חומר חלופי. במקרה זה, תקופת השיקום היא 2-3 חודשים.
 2. פיצול של רכס המכתשית – בהליך זה חלק מהקרום הרירי מתקלף, מבצעים חתך, מבני העצם מורחקים וממלאים אותם בחומר סינטטי. תקופת השיקום במקרה זה נמשכת עד שישה חודשים.
 3. השתלת בלוק עצם – בשיטה זו משתמשים ברקמות של המטופל עצמו. רקמת עצם נלקחת מאזור הסנטר או שיני הבינה. זהו השלב הראשון של הניתוח. בשלב השני, החומר שהוסר מותקן בלסת המטופל ומהודק בבורג. לאחר מכן, רופא השיניים מגן על אזור הניתוח באמצעות קרום המשמש מעין מחסום ותופר את החניכיים. זמן ההחלמה הוא 6-8 חודשים.
 4. שיקום עצם מודרך (השתלת ממברנות) – בהליך זה הממברנות מותקנות במהלך השתלת עצם בחניכיים. בשיטה זו עצם החניכיים מופרדת מהקרום הרירי, שאינו יכול עוד לנבוט לתוך רקמת העצם. בהליך זה משתמשים בחומרים נספגים ולא נספגים. באם מומחה פה ולסת משתמש בממברנות קולגן תואמות ביולוגיות, אזי זוהי התחדשות עצם.

איך מתבצע ניתוח השתלת עצם

פעולת השתלת עצם בחניכיים מתבצעת במספר שלבים:

 1. ביצוע הרדמה.
 2. טיפול אנטיספטי באזור הניתוח.
 3. חתך ברקמות רכות.
 4. מילוי העצם בחומר לבנייה או הנחת גוש עצם.
 5. החזרת רקמת החניכיים למקומה המקורי.
 6. תפירה.

תכונות של השתלת עצם של הלסת העליונה

השתלת רקמת העצם בלסת העליונה באה מפני שרקמת העצם באזור זה נוטה להיות דקה ורופפת יותר, ועקב כך היא מתנוונת מהר יותר. בלסת העליונה משתמשים לרוב בהליך הרמת סינוס. כאשר יש צורך בבניית כמות גדולה של עצם, מתבצעת הרמת סינוס פתוחה. נוצר חור בעצם, שם מוזרק חומר העצם.

הרמת סינוס סגורה היא פחות טראומטית; היא מתבצעת כאשר יש כמות מספקת של רקמת עצם. החומר החלופי מוחדר דרך חתך קטן, ואז ניתן להניח את השתל מיד.

תכונות של השתלת עצם של הלסת התחתונה

הלסת התחתונה לוקחת על עצמה עומס גדול בעת לעיסת מזון, דיבור ואחראית למבנה הפנים העגלגל. רקמת העצם בלסת התחתונה לרוב תהיה צפופה יותר והיא שומרת על נפחה זמן רב יותר. בהשתלת עצם חשוב לשמור על השיניים בלסת, לטפל בהן ולהשתמש בהן לתמיכה בתותבת העתידית או לשמור על לחץ המשנן.

רקמת העצם של הלסת התחתונה מוגדלת בחומרים מלאכותיים או תורמים, או על ידי חומר העשוי על בסיס דגימת עצם מהמטופל עצמו.

המוזרות של השתלת עצם של הלסת התחתונה היא הקרבה של עצב הלסת התחתונה. לכן, מניפולציות צריכות להתבצע אך ורק על ידי רופא שינים כירורג מומחה פה ולסת.

השתלת שיניים עם הליך השתלת עצם

כאשר מטופל מאבד שן ואינו ממהר לבצע שתל, רקמת העצם פוחתת. זאת בעקבות שהיא לא מקבלת את עומס הלעיסה הדרוש שהשן שנפלה נתנה.

באם השן שאבדה הייתה ממוקמת בלסת העליונה, ייתכן שיהיה צורך בהשתלת עצם לאחר שישה חודשים. בלסת התחתונה, תקופה זו מעט ארוכה יותר, אך אין לחכות יותר משנה.

חלופות להשתלת עצם

אם המטופל אינו מעוניין להשתמש בהליך השתלת עצם בחניכיים, אזי רופא השיניים עשוי להציע את השיטות הבאות:

 • השתלת שיניים חד-שלבית עם טעינה מיידית – הליך זה מתבצע באם אין שיניים כלל בלסת של המטופל, או רק 1-2 שיניים נשמרו. השתל מקובע על החניכיים בזווית מסוימת כך שהשכבות הצפופות והעמוקות של העצם נכללות בתהליך. אתר ההחדרה המדויק מעוצב מראש באמצעות הדמיה תלת מימדית.

מיד לאחר השתלת השתלים, רופא השיניים מתקין את הכתרים, המטופל כבר באותו היום יכול ללעוס מזון בצורה כמעט רגילה.

 • השתלת שיניים קלאסית עם טעינה מושהית – הליך זה אפשרי באם העצם שמרה על נפחה. השתל מונח בשכבות העמוקות של העצם, רופא השיניים מבצע חיתוך ומקלף את החניכיים ומתקין את בסיס השתלים. לאחר 2-6 חודשים רופא השיניים מתקין את השתלים הקבועים ולאחר שבועיים נוספים מתקין את הכתרים הקבועים. שיטה זו אפשרית בהיעדר 1-2 שיניים ומעלה.
 • שימוש בשתלים דקים או קצרים – אלו הם שתלים העשויים מסגסוגת עמידה. כאשר שתלים אלו מותקנים, רקמת העצם נפצעת קלות, ההליך לוקח מעט זמן וניתן להפעיל עומס על השיניים מיד לאחר הניתוח. לתשומת ליבכם, זוהי שיטה חדשה, אשר עדיין אין מספיק חוות דעת וביקורות עליה.
 • השתלת שיניים בזאלית – בשיטה זו השתלים מותקנים בחלקים הקשים של הלסת: השכבה הבסיסית והצלחת הקורטיקלית. השתל מונח לפי התבנית הניתוחית, ללא חתכים. לאחר השתלת שיניים זו ניתן ללעוס מזון מיד לאחר הניתוח. הליך זה מתבצע באם חסרות יותר משלוש שיניים בלסת.
 • הכנסת חלבוני עצם מורפוגנים – הליך זה מדמה את תהליך התחדשות העצם לאחר פציעה. לאחר הכנסת הממריץ, מנגנוני שיקום העצם מופעלים, ותאי עצם נמשכים למקומות הזקוקים להתחדשות. שיטה זו לא תמיד נותנת את התוצאה הרצויה, הרבה תלוי במצב העצם של המטופל עצמו.

יתרונות וחסרונות של השתלת עצם בחניכיים

היתרונות העיקריים של השתלת עצם בחניכיים הן:

 • שיקום מלא של עצם החניכיים.
 • אפשרות של השתלה נוספת.
 • שיקום אסתטיקת הפנים.

החסרונות של השתלת עצם בחניכיים הן:

 • כאבים חזקים למשך 2-3 ימים. אך ניתן ליטול משככי כאבים.
 • שיקום ארוך, תקופת ההתחדשות והריפוי היא מחודשיים עד שנה.
 • אפשרות של סיבוכים (דלקת ודחייה של בלוק העצם). אם אתה מנותח על ידי רופא מנוסה בעל התמחות כירורגית של פה ולסת, סיכון זה הוא מינימלי.

השתלת עצם במדיקל סי

לנו במדיקל סי יש את הניסיון והידע הדרוש לביצוע הליך השתלת עצם בחניכיים. בנוסף יש לנו את כל הכלים והמומחים על מנת לתת לכם מענה מקיף לכלל טיפולי השיניים הדרושים. אין צורך ללכת לשום מקום אחר. אנו מספקים מגוון שלם של שירותי רפואת שיניים – טיפול, אבחון, כמו גם מניעה.

מבחינת המחיר, היתרון שלנו שהקליניקה ממוקמת בבוקרשט, רומניה. עקב כך, אנחנו יכולים לתת לכם מחירים נמוכים משמעותית (ההפרש נע בין אלפי שקלים עד לעשרות אלפי שקלים) מרמת המחירים בישראל לאותו סוג ניתוח ואף לאותו סוג החומרים והיצרנים. יחד עם זאת, חשוב לנו להדגיש.. אנחנו במדיקל סי לא מחפשים אחר החלופות הזולות ביותר. אלא מקפידים להשתמש בחומרים הטובים ביותר והמתאימים ביותר לכל מטופל ומטופלת.

מעוניינים לשמוע עוד על השתלת עצם בחניכיים? רוצים להתייעץ עם רופא שיניים מומחה פה ולסת? צרו עימנו קשר כאן באתר או ישירות בוואטצאפ ונשמח לעמוד לרשותכם.

 

לקבלת הצעת מחיר און ליין

השאירו פרטים או צרו עמנו קשר ישירות בוואטצאפ

הוצאת נקודות חן
מאמרים

הוצאת נקודות חן

הוצאת נקודות חן נקודות חן, אלו הן לרוב נגעים קטנים (אך יכולים גם להיות גדולים – בהיקף של מעל 1 ס"מ) על העור נגעי עור

נקודות חן בפנים
מאמרים

נקודות חן בפנים

נקודות חן בפנים נקודות חן בפנים הינן תופעה שכיחה ונרחבת המעסיקה אנשים רבים מבחינה אסתטית. חלק מאיתנו יחזיקו בדעה שזהו דבר מושך ואטרקטיבי. וחלקנו יחשבו

עקבו אחרינו

"רפואת שיניים היא התחום שלנו, אבל האנשים הם הפוקוס."

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן