אבצס בפנים

דף הבית » אבצס בפנים

מה זה אבצס בפנים? ואיך מטפלים בו

מורסה (אבצס) היא נגע בעור בעל דלקת מוגלתית. נגע עור זה מאופיין בתצורה בולטת בעלת חלל מוגלתי. ככלל, מורסה נוצרת כאשר זיהום (חיידקי) חודר לאזור הדלקת של העור או הרקמה התת עורית דרך פצע.

לאבצס בפנים יש הבדל משמעותי אחד מנגעי עור דלקתיים ומוגלתיים אחרים כגון: פלגמון, ציסטה וכדומה. ההבדל הינו, דופן מופרד בתוך הנגע בין שכבת העור המזוהמת לבין שכבת העור הבריאה. במונחים רפואיים, הכוונה היא לדופן הממברנה, המפרידה בין האזור הנגוע, ובכך מגבילה את תהליך התפתחות הדלקת. עם זאת, כאשר מתרחשת הצטברות מוגזמת של תוכן מוגלתי והקפסולה (הבועה בה אגור אותו התוכן) הופכת דקה יותר, עלול להתרחש קרע של האבצס ויציאת תוכן מוגלתי אל הרקמות הבריאות שמסביב. במקרים כאלה, לרוב מתחילה התפתחות של דלקת מוגלתית נוספת (חמורה יותר) – פלגמון.

סיבות להתפתחות אבצס בפנים

 • חדירת זיהום לשכבות העור כתוצאה מפציעות, חתכים, כוויות קור וכדומה.
 • אי שמירה על רמת היגיינה נאותה. דבר אשר מעורר זיהומים בגוף בכלל ובעור בפרט.
 • התפשטות של חיידקים דרך מערכות הלימפה או מחזור הדם בגוף בנוכחות מוקדים מוגלתיים.
 • חשיפה לנוזלים \ כימיקלים הגורמים לנזקים בעור (למשל, נפט ובנזין).
אבצס בפנים

התסמינים העיקריים של אבצס בפנים

לגבי תסמינים מקומיים של אבצס בעור הפנים, בהתחלה נוצר נגע (מעין בליטה) על פני העור ללא גבולות ברורים. אזור העור מעל מוקד האבצס הופך במהירות לאדמדם, בעל נפיחות ומתחיל לכאוב. מספר ימים לאחר מכן, מופיעה תנודה (התרחבות הנגע \ בליטה על העור) המעידה על הצטברות של תוכן מוגלתי בתוך מוקד האבצס. בשלב זה נגע מסוג אבצס מאובחן בגמישות רבה, אשר ניתן לבחון אותה באופן הבא: אצבעות יד ימין ושמאל ממוקמות במרכז מוקד הדלקת, לחץ מופעל על העור, בעוד שאצבעות יד ימין מייצרות זעזועים קלים. באם יש נוזל מוגלתי בחלל הנגע, מוקד הנגע יועבר לאצבעות יד שמאל. ולהיפך, הלחצים על בליטת האבצס שנעשו ביד שמאל יעבירו את מוקד הנגע לעבר האצבעות ביד ימין.

התסמינים השכיחים של אבצס בפנים כוללים: הידרדרות חדה בבריאות, חום, חולשה, כאבי ראש, צמרמורות, עייפות, הפרעות שינה, אובדן תיאבון. כל התסמינים הללו אינם ספציפיים ומעידים על התפתחות דלקת כלשהי בגוף, דלקת זו מתרחשת עקב ספיגת רעלים לזרם הדם, הנוצרים במהלך ריקבון הרקמות של החלל המוגלתי. הביטוי שלהם עשוי להצביע על התפשטות של תהליך מוגלתי עם סבירות לפתח אלח דם.

טיפול באבצס בפנים

כלל, באם מטפלים בזמן. טיפול באבצס בפנים אינו קשה. תחילה יש לפנות לייעוץ ואבחון על ידי רופא עור בהקדם, זאת באם יש חשד לנגע עור בעל דלקת מוגלתית. בשלב הראשוני של היווצרות האבצס מומלץ לנסות טיפול שמרני כגון, טיפול אנטי דלקתי (נטילת אנטיביוטיקה) ופיזיותרפיה (UHF). לעיתים, אבחון על ידי הוצאה של תסנין התכולה של האבצס עוזר לקבוע את רגישותם של מיקרובקטריות לאנטיביוטיקה מסויימת. דבר זה מאפשר לרופא לרשום טיפול תרופתי הולם ויעיל.

באם הטיפול השמרני לא הוביל לתוצאה הרצויה, אזי יש מקום לטיפול יותר אגרסיבי להסרת אבצס בפנים. וכאן, תפקיד הלייזר תופס מקום.

היתרונות של הסרת אבצס בלייזר הן:

 • רמת דיוק גבוהה – קרן הלייזר פועלת רק על האזור בו קיים האבצס. ואין פגיעה ברקמות הבריאות הסמוכות.
 • טראומה נמוכה – סבירות נמוכה לנזק לרקמות העמוקות בעור, חימום הרקמות על ידי קרן הלייזר מתבצע אך ורק על האזור בו קיים האבצס בפנים.
 • ללא דימום – הלייזר על ידי פעולת חימום וקירור מביא לידי התייבשות כלי הדם באזור המטופל. כך שלאחר הסרת האבצס בפנים האזור יבש ללא כל הפרשה או דימום.
 • ללא חתכים ותפרים – הסרת אבצס בפנים מתבצעת ללא תפרים או חיתוך בסכין \ אזמל.
 • ללא צלקות – בזכות דיוק פעולת הלייזר, לאחר הסרת האבצס בפנים לא תישאר צלקת.
 • השפעה אנטי בקטריאלית – הודות ליכולות הלייזר, מתבצעת פעולת סילוק זיהומים וחיידקים באזור המטופל.
 • דיוק – היכולת לבצע פעולות זעירות ומדוייקות הודות לכך שקרן הלייזר נחשבת כדקה ביותר לעומת על מכשור או טכנולוגיה אחרת להסרת אבצס בפנים.
 • לא פולשני – טיפול בלייזר נחשב כהליך לא פולשני ואשר לא פוגע ברקמות העמוקות של העור.

אבצס בפנים – שאלות ותשובות

סיבוכים של אבצס בפנים קשורים לחדירת מיקרואורגניזמים נגיפיים לתוך כלי הדם. עקב כך, הם נישאים ומועברים לכלל חלקי הגוף, ועלולים לגרום לאלח דם ("הרעלת דם"). מצב זה מהווה סכנת חיים. לכן, חשוב מאוד לזהות ולבטל את הסיכון המוגלתי מבעוד מועד.

זמן ההחלמה הראשוני לאחר טיפול באבצס בפנים אורך כשבוע עד שבועיים. תלוי בגודל האבצס. רקמה בריאה תצמח מתחתית רקמת העור. לאחר מכן קיים זמן החלמה עד לחזרת גוון העור למצבו הטבעי אשר אורך בין מספר שבועות למספר חודשים (תלוי במאפייניו של כל מטופל ומטופל).

לאחר הסרת אבצס בפנים תישאר גומה קטנה, כל תכולת הנגע (המוגלה) תצא החוצה והאזור יישאר נקי ממוגלה. כמו כן, הגומה תהיה יבשה הודות לפעולת קרני הלייזר והאפקט שלהן לייבוש רקמות העור.

מחיר הסרת אבצס בפנים (אחד) נע בין 600 – 1200 ₪. המחיר תלוי בגודלו של האבצס ובמיקומו. חשוב לדעת, באם מדובר במספר נגעי אבצס. המחיר יורד פר נגע.

יש לכם אבצס בפנים? צרו איתנו קשר בטלפון 072-3929971 או השאירו פרטים בעמוד  צור קשר ואחד מהנציגים שלנו יחזור אליכם עם פירוט מלא אודות הטיפול ומענה על כל השאלות שלכם.

אהבתם? שתפו

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן