הסרת נקודות חן

דף הבית » הסרת נקודות חן

הורדת נקודות חן בלייזר

מה זה הסרת נקודות חן בלייזר | מידע מורחב לשנת 2024

הסרת נקודות חן ובפרט הסרת נקודות חן בלייזר – נקודת חן (או בכינוי הפחות יפה – שומה) , הידועה גם בשמה הרפואי "נבוס מלנוציטרי" (melanocytic nevus). מלנוציט, כלומר התא המכיל את הפיגמנט (צבע). נקודת חן מוגדרת כריכוז פיגמנטים בעור במיקום אחד. תופעת נקודות חן ניתן לחלק לשתי קבוצות: נקודות חן מולדות ונקודות חן נרכשות (בנקודות חן נרכשות ניתן להבדיל בין שתי סוגים: נקודות חן רגילות, נקודות חן חריגות). נקודות החן יכולות להיות בצבע חום בהיר, חום כהה, סגול, שחור או כחול.

איך מבצעים הסרת נקודות חן?

לשמחתנו כיום, קיימות טכנולוגיות מרובות לביצוע הסרת נקודת חן
במגוון רחב של שיטות וטיפולים, השיטה המומלצת והיעילה ביותר הינה
 הסרת נקודות חן בלייזר ובמאמר זה אנו נרחיב אודות כך. 

נקודות חן מופיעות בשל הצטברות תאי פיגמנט הנמצאים בין הדרמיס (השכבה הפנימית של העור) לאפידרמיס (השכבה העליונה ביותר של העור). נקודות חן יכולות להיות ממוקמות בתוך הדרמיס, על פני השטח או בשכבות הגבול של העור. נקודת חן יכולה לבלוט על פני שטח העור או להיות פנימית. בגודל, נקודות חן יכולות להיות קטנטנות מאוד, או להיות גדולות מאוד (בערך 10-15 ס"מ). נקודות חן אשר גדולות מאוד מהוות את הסכנה הגדולה ביותר מבחינה אונקולוגית. הסכנה של כל נקודת חן גדולה מאוד היא שבתנאים מסוימים היא עלולה להפוך לממאירה – מלנומה. לכן קיימת חשיבות יתרה לצורך של בדיקת נקודות חן אלו. 

אבחון נקודות חן

הסרת נקודות חן

תוכן עניינים

הסוגים של נקודות החן

נקודת חן מולדת – זוהי נקודת חן אשר מופיעה כבר בלידה, לרוב תופיע נקודת חן יחידה, ברוב המקרים צבעה יהיה סגלגל, בעלת צבע אחיד. גודלה יהיה קטן (פחות מ1.5 ס"מ קוטר) או בינונית (בין 1.5 ס"מ ל19.5 ס"מ קוטר). מרקם העור בנקודות חן מולדות יכול להופיע באופנים שונים (גס, מחוספס, רך וכן הלאה) נקודות חן אלה מאופיינות בדרך כלל בנוכחות שיער עליהן.

נקודת חן נרכשת

 נקודות חן אלו מחולקות לרגילות וחריגות

נקודות חן רגילות מופיעים בילדות, התפתחותן ונוכחותן מתעצמת בגיל ההתבגרות ואחרי העשור השני לחיים. הן מאופיינות במבנה קבוע וסימטרי, הן בעלות גבולות ברורים ובצבע אשר מפוזר באופן שווה. הסיכון ללקות במלנומה מנקודת חן בעלות המאפיינים הנ"ל הוא קטן מאוד.

נקודת חן חריגה (דיספלסטית) 
נקודת חן זו מאופיינת בצורה אסימטרית, קוטרה יהיה מעל 5 מ"מ, קצה גבולותיה יהיו לא מוגדרים, ויופיעו בה מגוון צבעים. שומה מסוג זה עלולה להפוך לממאירה ולהפוך למלנומה, ולכן היא מצריכה התבוננות רפואית מתמדת (בדיקת רופא מוסמך כל 6-12 חודשים) וכמובן הגנה מפני השמש.
חשוב לדעת  כלל נקודות החן אשר ציינו ואשר אובחנו על ידי רופא שניתן להסיר מבחינה אסתטית. אזי באם אנו מעוניינים בהורדת נקודות החן ללא צלקת. השיטה המומלצת הינה  הסרת נקודות חן בלייזר.

הסרת נקודת חן בלייזר
הוצאת נקודת חן מהפנים

נקודת חן (שומה) - ע"ש שפיץ Spitz nevus

זוהי נקודת חן בעלת צבע חום-אדום, בולטת מעל פני העור המופיעות בעיקר אצל ילדים ונוער (מתפתחות בדרך כלל עד גיל 20), לרוב נקודת חן זו ממוקמת על הפנים. בדרך כלל תופיע כבודד אך לפעמים יש גושים קטנים בסביבתה. עד לאחרונה כינויה של שומת שפיץ היה "מלנומה לנוער" בגלל הדמיון ההיסטולוגי שלה למלנומה ואפילו רופא עור מיומן היה מתקשה עד בלתי אפשרי לאבחן אותה רק לפי מראית עין.

נקודת חן - נבוס סאטון Nevus Sutton

זוהי נקודת חן (שומה) בעלת צבע חום מוקפת בעיגול לבן סביבה. נקודת חן זאת נפוצה בעיקר אצל ילדים ומבגרים עם שומות מרובות. שינוי הצבע מתחיל להופיע סביב אחת או יותר מהשומות. אך עם זאת הצבע עשוי לחזור למצב נורמלי מאוחר יותר.

נקודת חן - שומה כחולה Blue nevou

זוהי נקודת חן בגודל של זרע עדשים עם צבע כחול אופייני, נקודת חן זו מופיעה לעתים קרובות בלידה או בילדות המוקדמת. תאי הפיגמנט ממוקמים די עמוק בעור. זוהי נקודת חן שפירה, שהיא לעיתים נדירות נקודת המוצא להתפתחות מלנומה.

נקודת חן - על שם קלארק Clark Nevus or Dysplastic Nevus

זוהי נקודת חן בעלת צורה לא טיפוסית. בעלת מספר גוונים, אסימטרית וקוטרה מעל חצי סנטימטר. חשוב לדעת נקודת חן ע"ש קלארק היא לא ביטוי סרטני, אך לאדם בעל מספר נקודות חן ע"ש קלארק יש סיכוי גבוה יותר לפתח מלנומה. נקודות חן אלו יש לאבחן אצל רופא מוסמך. כמו כן יש לבצע מעקב כל 6 – 12 חודשים.

עד כמה נקודות חן שכיחות?

ההערכה היא כי לאדם בוגר בממוצע יש כ -20 נקודות חן. אחוז קטן מהם מופיע בלידה ורוב נקודות החן מתפתחות בשלב מאוחר יותר בחיים, לרוב בגיל ההתבגרות ובבגרות המוקדמת.

מהם התסמינים של נקודת חן?

נקודות חן אלו נגעים פיגמנטיים אשר יוצרים בדרך כלל כתמים אשר מתוחמים בגבולות ברורים, שצבעם עשוי להיות כחול, חום, שחור או דומה לצבע העור. נגעי עור אלו יכולים להיות בגדלים שונים, לרוב הם מופיעים במקומות החשופים לאור השמש.

מה לעשות במקרה של הופעת נקודות חן?

במקרה של הופעת נקודות חן, יש לבקר אצל רופא מוסמך אשר על סמך בדיקה דרמוסקופית (בדיקה לא פולשנית, אשר משתמשים בה במכשיר אופטי מיוחד (דרמוסקופ) איתו ניתן לבחון נקודות חן, שומות ונגעי עור שונים ובמאפיינים שלהן בהגדלה של פי 10- 15).

לאחר בדיקתן, הרופא יאבחן באם ניתן להסיר אותן מבחינה אסתטית או באם יש צורך בבדיקה פתולוגית. באם המקרה הינו אסתטי. אזי, השיטה המומלצת הינה  הסרת נקודות חן בלייזר.    

כיצד ניתן לזהות נקודות חן | אבחון נקודות חן

האבחון של נקודות החן מבוסס, על התמונה הקלינית ואינו גורם לקשיי אבחון. הערכה נוספת של נקודות החן מתבצעת באמצעות דרמטוסקופ. דרמטוסקופיה – זוהי שיטת אבחון לא פולשנית המאפשרת תצפית והערכה של מבנים פיגמנטריים ברמת שכבת העור החיצונית (האפידרמיס) , גבול העור (אפידרמיס) ושכבות הדרמיס העליונות. באמצעות מיקרוסקופ עילי (דרמטוסקופ). היא מאפשרת להבדיל בין נגעים שפירים וממאירים, נגעי עור פיגמנטיים ולא פיגמנטיים, ולהבחין בין מלנומה לבין נגעי עור שפירים. דרמטוסקופיה דיגיטלית ממלאת תפקיד חשוב במעקב אחר חולים בעלי מספר נקודות חן (שומות) ובאנשים עם היסטוריה משפחתית של מלנומה . בדיקת נקודות חן זו מאפשרת להעריך את נקודת החן \ שומה לאורך זמן מבחינת גודל, גבולות, חלוקת פיגמנטים וסימטריה או אסימטריה.

סיבות להוריד נקודת חן

ישנן סיבות רבות מדוע נרצה להוריד נקודת חן. סיבות פסיכולוגיות: כאשר נקודת החן נראית לא אטרקטיבית. כמו כן נרצה להוריד נקודת חן על מנת להפחית אי נוחות – כאשר נקודת החן נפצעת ללא הרף (למשל בזמן גילוח) וכשהיא מתחככת ומשתפשפת בבגדים ללא הרף. כמו כן חשוב לדעת שקיים צורך להוריד נקודת חן בניתוח כירורגי מסיבות חמורות יותר  באם נקודת החן לא טיפוסית וקיים סיכון למלנומה. אזי, החשיבות להוריד נקודת חן הינה ממש חשיבות בריאותית מהמעלה הראשונה. 

טיפולים להסרת נקודת חן | הסרת נקודות חן

אם נקודת החן משנה צורה או את מרקמה, גורמת לאי נוחות, רגישה ופגיעה מדי, מומלץ להסיר את הנקודות חן. צריך לזכור שנקודת חן אינה תמיד בעיה אסתטית גרידא. חובה להתייעץ עם רופא מוסמך אשר יבדוק את השומה באמצעות דרמטוסקופ ויקבע האם יש להסיר אותה ובאיזה אופן. הסרת נקודת חן ללא הצדקה ברצף אינה מועילה לבריאות ובשימוש לא מושכל ומקצועי הסרה כזו של נקודת חן עלולה להשאיר צלקות בגוף. סיבות כנגד הסרת נקודות חן הן החמרה של מחלות כרוניות, מראה לא בריא של העור סביב נקודת החן, כמו גם מחלות לב וכלי דם.
בנוסף, בהסרה על ידי שימוש בטכנולוגיה לא מומלצת תיתכן פגיעה לצמיתות בעור כגון, צלקות וסימני פיגמנטציה. אזי, לפני כל קבלת החלטה להסרת נקודת חן. יש לשקול את כל הפרמטרים המתאימים. כיום, השיטה העדיפה, היעילה והבטוחה ביותר הינה  הסרת נקודות חן בלייזר. 

איך מורידים נקודות חן ? לפניכם מספר שיטות לביצוע הסרת נקודות חן

מחט חשמלית – הסרת נקודות חן בשיטה זו מתבצעת באמצעות מחט חשמלית כירורגית מיוחדת. ומבוצעת בהרדמה מקומית.

נקודת החן מתנתקת מהעור על ידי זרם חשמלי בתדירות גבוהה, המפרק את הרקמה. שיטה זו מונעת דימום וזיהום של הפצע. לאחר הטיפול, ניתן לבחון את העור החתוך. לאחר הסרת נקודות חן באתר נקודת החן שהוסרה נוצר קרום קטן שנופל לאחר 7-10 ימים, ולעיתים נותרת צלקת קטנה. שיטה זו יעילה להסרת נקודות חן קטנות בפנים ובגוף.

חנקן נוזלי, קריותרפיה – זוהי שיטת טיפול כואבת מאוד עבור הסרת נקודת חן באמצעות חשיפה לטמפרטורה נמוכה ע"י חנקן נוזלי. מרססים חנקן נוזלי על נקודת החן במשך 10-30 שניות, לאחר הטיפול יש אדמומיות, נוצרת שלפוחית עם תוכן סרומי ודימומי, שנמשך כ5-7 ימים. ואז השלפוחית נעלמת, ובמקומה נוצר קרום.

לאחר עוד 10 ימים נותרת  במקום שבו בוצע הסרת נקודת חן נקודה ורדרדה לא בולטת. לעיתים יש לחזור על ההליך מספר פעמים (עד 5 או יותר במרווח של 3-5 ימים). הריפוי מתרחש עקב מוות של רקמות נקודת החן בעזרת הקפאה.

הסרת נקודות חן בלייזר – טיפול להסרת נקודות חן באמצעות הכלי להסרת נקודות חן במקרה זה הוא קרן אור עוצמתית, ההורסת את תאיה של נקודת החן ומאדה אותם מהעור. היתרון בהסרת נקודות חן בלייזר שאין פגיעה ברקמות הסמוכות, ולכן כוויה אינה נכללת כתוצר נלווה. טיפול בלייזר נחשב נקי, ללא דם ומבוצע בהרדמה מקומית. ישנה גם אפשרות לבחור בנפרד את הפרמטרים של זרם הלייזר לפי מאפייני נקודת החן. הטיפול באידוי הרקמות מתבצע בשכבות ומושלם בהשגת עור בריא מבלי לפגוע בו. הקרום הנוצר באזור הטיפול לאחר מספר ימים, נעלם בטווח של שבוע עד שבועיים ואינו מותיר צלקת.

לפני הסרת נקודות חן בלייזר, בודקים את נקודות החן. ראשית, הרופא מבצע בדיקה חזותית ואז בודק את הגידול תחת הגדלה מרובה. דרמטוסקופיה הינה שיטת אבחון בטוחה, לא פולשנית ופשוטה המאפשרת לאבחן בפירוט לא רק את שטח פני העור, אלא גם את שכבות העור העמוקות. 

בשיטה זו מתבצעת הסרת נקודות חן בלייזר אשר הינן  שפירות מכיוון שנקודת החן מתאדה ולא ניתן לבצע בדיקת רקמות לאחר מכן. בחשד קל ביותר לתהליך ממאיר, לא ניתן להשתמש בלייזר וההסרה מתבצעת בניתוח כירורגי לטובת בדיקה פתולוגית. אין צורך בהכנה מיוחדת לטיפול של הסרת נקודות חן בלייזר. הטיפול עצמו אורך בין 5 ל -10 דקות, תלוי בגודל נקודת החן.  

הסרת נקודות חן באמצעות גלי רדיו (RF) – הסרת נקודות חן באמצעות גלי רדיו הינה שיטה לא-טראומטית, ללא מגע. המבוססת על אפשרות לקילוף וחיתוך הרקמות עם גלי רדיו בתדירות גבוהה. היתרון של טיפול זה הינו במהירות הריפוי – הקרום נעלם לאחר שבוע. התוויות נגד להסרת נקודות חן באמצעות גלי רדיו הן חולה העושה שימוש בקוצב לב, כמו גם הרפס ומחלות המלוות בחום.

חיתוך כירורגי של נקודות חן – השיטה הוותיקה ביותר (ונחשבת כאמינה וכמוצא אחרון), שיטה זו מתאימה להסרת תצורות גדולות אשר שיטות אחרות נכשלו, בנוסף נחשבת כשיטה היעילה ביותר להסרת נקודות חן מסוכנות (ממאירות). לטיפול זה אין כמעט התוויות נגד, הוא מבוצע בהרדמה מקומית. נקודת החן נכרתת בעזרת אזמל ומוסרת עם לכידת שטח קטן של עור בריא. לאחר הניתוח, עלולה להישאר צלקת גדולה שתחלוף לאחר מספר שבועות. למרות שההליך מהיר, הפצע הנותר דורש טיפול לאורך זמן. כדי להסיר נקודות חן קטנות על הפנים לדוגמא, נכון יותר לבחור שיטות אחרות, באם רלוונטיות.

שיטות "עממיות" (תרופות סבתא) להסרת נקודות חן – כיום מתפרסמות משחות רבות ושונות על בסיס טבעי שנועדות לצורך העלמת נקודות חן וגם סוגים רבים של פגמים בעור. משחות אלו ניתן לרכוש ללא מרשם רופא, אך חשוב לזכור שאחריות הטיפול וההשפעה על העור הינם באחריות המשתמש. עדיף לא להסתכן בשימוש במוצר ללא התייעצות עם רופא מוסמך.

יתרונות הסרת נקודות חן בלייזר לעומת שיטות אחרות

כיום, הסרת נקודות חן בלייזר נחשבת כשיטה היעילה ביותר לעומת כל השיטות האחרות הקיימות בשוק (כגון, מחט חשמלית, פילינג כימי, פלזמה ועוד). קיימים מספר יתרונות עבור הסרת נקודות חן בלייזראך אנו נציין רק שתיים שהינן קריטיות לכל מטופל ומטופלת: 

 1. הורדת נקודות חן ללא צלקת  – טכנולוגיית הלייזר היא המתקדמת ביותר והמדויקת ביותר. כך שהיתרון הכי גדול שלה לעומת כל השיטות האחרות. שבהסרת נקודות חן בלייזר אין היתכנות להיווצרות צלקות. 
 2. אין פגיעה ברקמות העור הבריאות מסביב  קרן הלייזר היא דקה ומדויקת. כך שלעומת השיטות האחרות כגון חנקן נוזלי. בהסרת נקודות חן בלייזר אין פגיעה בעור בריא והאזור המושפע הוא רק האזור המטופל. 

תהליך ההחלמה לאחר הורדת נקודת חן בלייזר

לאחר טיפול הורדת נקודת חן בלייזר נותר שקע קטן, ומתחיל תהליך הריפוי של האזור המטופל. ראשית, נוצר קרום צפוף, אשר נופל מעצמו לאחר שבוע עד שבועיים. ואז גוון העור פוחת בהדרגה ומתמזג עם גוון העור הרגיל ללא היווצרות צלקת. חשוב לזכור, לאחר הורדת נקודת חן בלייזר אסור שהאזור הפגוע יהיה רטוב לזמן ממושך, פצוע או חשוף לאור שמש. לאחר זמן מה, לא יהיה זכר כלל שבוצעה הורדת נקודת חן בלייזר על העור. לכן קיימת חשיבות לשמור על האזור המטופל וזאת על מנת למנוע היווצרות צלקות. 

 

מה קורה לאחר הורדת נקודת חן בלייזר? 

להיפטר מנקודת חן במהירות אין פירושה החלמה בהקדם האפשרי. תהליך הריפוי הראשוני אורך כ- 30 יום לאחר הורדת נקודת חן בלייזר ומתרחש בשלושה שלבים. בשבוע הראשון הפצע מכוסה בקרום כהה קשוח שלא ניתן להסירו – המשטח הפגוע זקוק להגנה מפני זיהומים. אדמומיות בהירה ונפיחות עשויות להופיע תוך מספר ימים. דבר זה נורמלי ואין צורך לדאוג. הקרום ייפול בהדרגה ויופיע עור ורוד חדש. חשוב לדעת, לאחר הורדת נקודת חן בלייזר, נקודת החן תהייה עדיין רגישה מאוד לאור אולטרה סגול (קרינת השמש) ולחץ פיזי. לכן יש להגן על אזור זה: לא לגרד, להגן מפני השמש כדי למנוע פיגמנטציה מוגזמת. עור בריא, מסוגל לעמוד בגורמים חיצוניים, אך הוא נוצר תוך שלושה שבועות. באם הורדת נקודת חן בלייזר בוצעה על נקודת חן בעלת פיגמנטציה עמוקה, הרי התחדשות מוחלטת מתרחשת תוך 2-3 חודשים. 

איך מבצעים הסרה של נקודות חן? | הורדת נקודות חן ללא צלקת? 

רווחת הדעה כי צלקות הן אך ורק תוצר של ניתוחים גדולים. אזי, כיצד יכולה להיווצר צלקת לאחר הסרת נקודת חן? והכי חשוב, כיצד ניתן לבצע הורדת נקודות חן ללא צלקת? 

צלקות על העור יכולות להיות מפגע אסתטי אשר מוביל למפח נפש.  צלקות אלו הן בדרך כלל תצורות אדמדמות או לבנות צפופות למדי. ולעיתים הן אף יכולות לגרום לאי נעימות פיזית כגון גירוד. הצלקות מתפתחות תוך 1-3 חודשים באתר הסרת נקודת החן. לכן קיימת חשיבות יתרה להימנע מכל הגורמים היכולים להביא לידי היווצרותן לאחר טיפול של הורדת נקודות חן ללא צלקת.  

מדוע צלקות מפריעות לנו? 

הבעיה המשמעותית ביותר, שנוצרת היא אסתטית. משטח קמור, צבע אדום עשיר באזור הפנים או בדקולטה. כל אלו מבטלים את כל תוצאה קוסמטית אשר הושגה בתהליך הסרת נקודת חן. 

מהי צלקת? כל פגיעה בעור – שריטה או פצע לאחר ניתוח אשר מסתיים תמיד בשיקום הרקמות. בתנאים מסוימים, שאינם ידועים לחלוטין כרגע, תהליך ההתחדשות לא מתבצע באופן מלא. במקום תאים רגילים, הגוף יוצר כמות מוגזמת של פיברובלסטים במקום הנזק. הרקמות, הרצועות והגידים שלנו עשויים מהם. הופעתם של תאים אלה בכמויות גדולות במקום של נזק לעור מתבטאת בסופו של דבר בהופעת צלקות. וכאן היתרון של טכנולוגיית הלייזר. באם בחיתוך כירורגי יש צורך בתפרים אשר יפריעו לתהליך ההחלמה הטבעי, ומכאן שרוב הסיכויים שתישאר צלקת. בלייזר הורדת נקודות חן ללא צלקת (כל עוד נשמרים התנאים לכך). 

 

מה הם הגורמים לצלקות?

 • חדירה לעומק שכבות העור. 
 • מחסור בחומצה אסקורבית, אוליגואמנטים (סיליקון, קובלט, ברזל, נחושת, אשלגן, מגנזיום, סידן, אבץ, סלניום) וחמצן. 
 • תפקוד לקוי של המערכת האנדוקרינית (בלוטת התריס, בלוטות יותרת הכליה). 
 • מערכת חיסונית מוחלשת. 
 • הפרעה בתפקוד מערכת העצבים המרכזית. 

כל אלו, באם ישנם. טיפול הורדת נקודות חן ללא צלקת לא יוכל להבטיח את אי היווצרותן. 

אילו שיטות קיימות להורדת נקודות חן ללא צלקת? 

למרבה הצער, רוב השיטות הקיימות כיום כגון: חיתוך כירורגי, חנקן מחט חשמלית, פלסמאז ואפילו גלי רדיו – אף אחת מהשיטות אינה יכולה להבטיח הורדת נקודת חן ללא צלקת. עם זאת, חשוב לציין שניתן למזער את האפשרות להתרחשותם ואת פישוטם. לשם כך עלינו לדעת מהן הסיבות להיווצרות צלקת וכיצד ניתן להימנע מהן. בנוסף, כיום, לאחר מחקרים רבים ושימושים רבים. ידוע שטכנולוגיית הלייזר הינה נחשבת כבטוחה ביותר להורדת נקודות חן ללא צלקת.  

 

מניעת צלקות
אז אתה הולך להוריד נקודות חן ללא צלקת. חלק מההמלצות אינן קלות למעקב וביצוע. אך יחד עם זאת, חשוב לזכור שברגע שניתן להתאמץ ולהשיג 
תוצאה אסתטית טובה של הסרת נקודות חן ללא צלקת. כדאי וחשוב לבצע מאמץ זה. אחרי הכל, באם לא נפעל על פי ההמלצות. אותה הצלקת תלווה אותנו כל חיינו.
 

סיבות להסרת נקודת חן בפנים

הסרת נקודת חן בפנים יכולה לפעמים לתת לדימוי חיצוני קסם מסוים, אך יש כאלה שנקודות חן אלו על הפנים גורמות לאי נוחות ולדימוי עצמי נמוך, ולכן מעוניינים בהורדת נקודות חן בפנים.
השאלה מתי הזמן הכי טוב לבצע הסרת נקודות חן בפנים אשר איננה מציגה תהליכים פתולוגיים? ובכן, דבר ראשון מומלץ להתייעץ עם רופא מוסמך. העובדה היא נקודת חן על הפנים חשופה כל הזמן לשמש ולקרינה אולטרה סגולה, תכשירים קוסמטיים, ויכולה להיות באזור הגילוח לגברים. כל זה יכול לתרום להפיכתה לגידול ממאיר. לכן אם קיים ספק באם יש צורך להסיר את נקודת החן בפנים, מומלץ להתייעץ קודם כל עם סמכות רפואית.

כמו כן, חשוב לזכור שאין להפחית חשיבות מאיכות הטיפול והמכשור. שכן, הסרת נקודות חן בפנים בלייזר בצורה לא מקצועית יכולה לגרום להיווצרות כוויות וצלקות. דבר אשר יביא למפח נפש גדול מצד המטופל.

שימוש במכשור מתקדם ואיכותי, יביא לביצוע הורדת נקודת החן בפנים בצורה נקיה, ללא צלקות, כוויות, פצעים וכדומה.

היתרונות להורדת נקודת חן בלייזר בפנים

יש הרבה שיטות להוריד נקודת חן. במשך תקופה ארוכה אנשים רבים ניסו להוריד נקודת חן באמצעות כימיקלים שונים, ואפילו באמצעות "תרופות סבתא" (כגון מיץ צמחים למשל, קלמנין). יחד עם זאת, שיטות אלו אינן מבטיחות להוריד נקודת חן ב100%, ולעיתים קרובות אף גורמות לכוויות ברקמות הסובבות. שיטות נוספות להוריד נקודת חן על ידי זרם בתדר גבוה או סכין גלי רדיו יכולות להיות מלוות גם בתופעות לוואי לא נעימות – מכאבים עזים ועד כוויות וצלקות. בעשור האחרון, פריצת הדרך להוריד נקודת חן היא באמצעות לייזר. קרן הלייזר הדקה ביותר משפיעה באופן סלקטיבי רק על רקמת הגידול, מבלי להשפיע על הרקמה שמסביב, מה שמזרז את תהליך השיקום וממזער את אי הנוחות. 

מלנומה – נקודת חן סרטנית

מהי מלנומה?

מלנומה היא סוג סרטן העור הנפוץ ביותר בקרב מבוגרים. מלנומה שכיחה פחות בקרב ילדים ומתבגרים, אך 300-400 מקרים חדשים מאובחנים מדי שנה בארצות הברית. מלנומות יכולות להתפתח בכל מקום על העור ויכולות להתפתח גם בעין. ללא טיפול, מלנומה יכולה להתפשט לחלקים אחרים בגוף.

במלנומה, הסרטן מתפתח מתאי עור הנקראים מלנוציטים. תאים אלו מייצרים מלנין, המספק את הצבע (פיגמנטציה) לעור.
המלנין מסונתז על ידי תאי עור מסוימים – מלנוציטים. צבע (פיגמנט) זה עוזר להגן על העור מפני קרינת השמש האולטרה סגולה (UV). לאנשים עם צבע עור כהה יש יותר מלנין ולכן הם נוטים פחות לפתח מלנומה.

למרות שמלנומה נחשבת בדרך כלל למחלה של מבוגרים, בערך 1% מהמקרים מתרחשים אצל ילדים מתחת לגיל 15.
בקבוצות מבוגרות זה שכיח יותר: 7% מהמקרים בקרב מתבגרים בגילאי 15-19 שנים.

תסמיני מלנומה כוללים שינויים חריגים בעור, כגון שומות (נקודות חן) הגדלות בגודלן, קיים שינוי צבע, דימום או גירוד. הגידול עשוי להיות גם בצורה של בליטה חיוורת או אדומה על העור.

הטיפול במלנומה תלוי בשלב המחלה. בדרך כלל, חולים עוברים ניתוח כירורגי להסרת התאים סרטניים. במקרים קשים יותר נדרשים טיפולים נוספים, כולל טיפול ממוקד , כימותרפיה ו / או טיפול חיסוני .

עם אבחון מוקדם של מלנומה, ישנם שיעורי הישרדות גבוהים מאוד. אך עם זאת, הגידול יכול להתפשט לבלוטות הלימפה ולחלקים אחרים של הגוף, דבר אשר מקשה על הטיפול. לכן, חשוב ביותר לשים לב לנקודות חן אשר יכולות להתפתח למלנומה ולגלות את המחלה בשלב מוקדם.

גורמי סיכון וגורמים למלנומה

גורמים מסוימים יכולים להגביר את הסיכון לפתח מלנומה. גורמים אלו כוללים גוון עור בהיר הנוטה לכוויות, מחלות עור מסוימות, היסטוריה משפחתית של מלנומה ו / או שומות \ נקודות חן יוצאות דופן, בנוסף היסטוריה של חשיפה לשמש וכוויות שמש יכולות להצביע על התפתחות מלנומה.

צבע עור –  אנשים בעלי צבע עור כהה נוטים פחות לפתח מלנומה. בעלי עור בהיר, שיער בהיר או אדום (ג'ינג'ים), עיניים בהירות, הנוטים לכוויות שמש, נמצאים בסיכון גבוה יותר.

הפרעות עור – אנשים שנולדו עם כתמים כהים גדולים על עורם הנקראים "כתמי לידה" (נבי מלנוציטי) נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח מלנומה. מצבים מולדים מסוימים, כגון קסרודרמה פיגמנטוזה , רטינובלסטומה ותסמונת ורנר, יכולים גם הם להגביר את הסיכון.

היסטוריה משפחתית – היסטוריה משפחתית של מלנומה או שומות יוצאות דופן מגבירה את הסיכון לחלות במחלה.

חשיפה לקרינת UV – קרינה אולטרה סגולה פוגעת ב- DNA של תאי העור. המקור העיקרי לקרינת UV הוא אור השמש, מקור נוסף לקרינת UV הוא סולריום, חשיפה לאור שמש ושימוש במיטות שיזוף הם גורמי סיכון משמעותיים למלנומה.

כוויות שמש – לחולים שסבלו מכוויות שמש שלפוחיות יש סיכון גבוה יותר לפתח מלנומה.

טיפול בהקרנות וסרטן קודם – חולים העוברים טיפול בהקרנות נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מלנומה בעתיד.

חסינות מוחלשת – חסינות נמוכה עקב מחלה קשה או השתלה עשויה להגביר את הסיכון.

סימנים ותסמינים של מלנומה

סימני מלנומה כוללים מגוון שינויים שונים בעור

 •  שומה, נקודת חן או בליטה על העור הצומחת או משנה צורה, במיוחד אם היא מתרחשת לאורך תקופה קצרה.
 • שומה \ נקודת חן אסימטרית.
 • בליטה חיוורת או אדומה על העור.
 • שומה, נקודת חן או בליטה שמגרדים או מדממים.

ניתן לזכור את סימני המלנומה באמצעות האלף-בית האנגלי

A – אסימטריה

B – גבולות

C – צבע

D – קוטר (> 5 מ"מ)

E – סימני התפתחות או שינוי

הסרת נקודות חן לפני ואחרי

יש לכם עוד שאלות לגבי הסרת נקודות חן בלייזר? נשמח לענות על כל השאלות שלכם בכדי שתוכלו לקבל את הטיפול בטוב ביותר לביצוע הסרת נקודות חן, לייעוץ חייגו עכשיו 072-3929971

לכל שאלה צור קשר

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן