אבצס ברגל

דף הבית » אבצס ברגל

מה זה אבצס ברגל? ואיך מטפלים בו

אבצס (או מורסה בתרגום מלטינית) נוצר כתוצאה מתהליך דלקתי בגוף או כתוצאה מחדירת זיהום לגוף. מאפיין ייחודי של אבצס הוא נוכחות של קפסולה עם תוכן מוגלתי, אשר עם הזמן (כתוצאה מא טיפול) יכול אף לגדול.

הלוקליזציה האופיינית ביותר של אבצס היא בכל הרקמות בגוף אשר יש בהם נוכחות מוגברת של כלי דם וכלי לימפה, עקב כך, סיכוי להיווצרות אבצס באזורים אלה גדול יותר. לידע כללי, אבצס או מורסה אף נוצרים בעצמות ובמוח, אך לרוב הם מופיעים במקומות המהווים מחסום לכניסת זיהומים וחיידקים זרים לגוף. לדוגמה, טראומה מכנית לעור (פצע) יכולה להוביל להיווצרות אבצס ברקמה התת עורית או בשרירים ולדוגמא דלקת שקדים אף היא יכולה לעורר היווצרות אבצס.

מה גורם לאבצס ברגל

הגורם לאבצס ברגל, כפי שכבר ציינו, הוא תמיד דלקת מקומית חריפה במקום שבו חדרו מיקרואורגניזמים פתוגניים טיפוסיים (חיידקים) אשר החלו להתרבות. הגוף עצמו מגיב לחדירת זיהום זה על ידי הגברת הייצור של תאי דם מגנים – לויקוציטים ולימפוציטים, אשר על ידי כל הדם ומערכת הלימפה אותם תאי הדם "נזרקים" למוקד הדלקת כדי להרוס ולנטרל את החיידקים והזיהום. כתוצאה מהמאבק הזה, נוצר האבצס המוגלתי, שהוא תערובת של מסה מיקרוביאלית, תאי דם מתים, רקמות מתות, פיברין ונוזל בין תאי. אם כתוצאה מתהליך זה נהרסים דפנות הנימים, ומופיעה תערובת של דם במוגלה. חלל האבצס מוקף תמיד קרום מוגלתי אשר זהו אזור של רקמה חיה, אשר בה מתרחשים באופן אינטנסיבי תהליכי ההתחדשות של התאים וקיים בה מאבק עם הזיהום אשר חדר. כדי להגן על רקמה זו ולחדירת התוכן מוגלתי והתפשטותו, הקרום מבפנים תמיד יהיה בעל שכבה עבה של פיברין (בסיס חלבוני אשר יותר סיבים בעת קרישת דם).

הסרת אבצס ברגל
הסרת אבצס ברגל בלייזר

אבצס ברגל תסמינים

התסמינים הכלליים האופייניים לדלקת מסוג אבצס – כאב, נפיחות, אדמומיות במקום הנגע. אבצס הוא לרוב חם למגע ומתרחש לעיתים עם עלייה בטמפרטורת הגוף הכללית (יכול להופיע אף חום גבוה). תסמינים אופייניים נוספים המלווים אבצס הם דיכאון, חולשה, הזעה, חוסר תיאבון וכאבי ראש. בדיקת דם כללית לרוב מראה תמיד עלייה בלויקוציטים ו-ESR גבוה. במיקומים מסויימים של אבצס ברגל הפגיעה ברקמת השריר מקשה אף על התנועה ובפעולות מסויימות עקב כאבים עזים. לדוגמה, אבצס בקרסול אשר בזמן הליכה מופעל עליו לחץ ועקב כך הכאב חזק.

אבחון אבצס ברגל

אבחון אבצס ברגל הממוקם באופן שטחי הוא בדרך כלל פשוט, ולעיתים אף נדרש צילום רנטגן. בנוסף לאיסוף אנמנזה, בדיקות כלליות ובדיקות דם. בנוסף, לאחר תשאול של המטופל ובדיקה פיזית, ניתן לדעת באם אכן מדובר במקרה ברור של אבצס או באם מדובר בסוג נגע אחר.

טיפול באבצס ברגל

אבצס לרוב מטופל באופן כירורגי, אשר בסוג של אבצס מפותח וגדול, זהו הטיפול היעיל בו. טיפול כירורגי כרוך בפתיחה מהירה של האבצס בהרדמה מקומית או כללית, הסרה של התוכן המוגלתי מחלל האבצס ושטיפה בחומר חיטוי. טיפול תרופתי נקבע בהכרח, שעוצמתו ותדירותו תלויה בחומרת המצב הכללי של המטופל. בטיפול תרופתי לאבצס ברגל נעשה שימוש בתרופות אנטי דלקתיות ותרופות להורדת חום, החל מאקמול קונבנציונלי ועד לתרופות הורמונליות. בכל חשד קל ביותר לאבצס, יש להתחיל בטיפול מיד, אפילו עוד לפני אישור האבחנה.

הסרת אבצס ברגל בלייזר

עם התפתחות טכנולוגיית הלייזר צצו אפשרויות טיפול בלייזר שלא היו נחלת העבר. כיום האפשרויות הניתנות לטיפול בלייזר הינם לא רק העלמת נקודות חן, העלמת שומות, הסרת נימים, הסרת ציסטה והסרת שיער. אלא כיום ניתן גם באמצעות טיפול הלייזר לבצע גם הסרת אבצס בלייזר ללא צלקת. (בכלל הטיפול בלייזר מכסה מגוון רחב של נגעי עור). טכנולוגיית הלייזר נחשבת כיעילה ביותר להסרת נגעי עור מסוג אבצס אשר הם בתחילת דרכם (כאשר האבצס כבר גדול והדלקת בשיאה,

הסרה כירורגית היא הפתרון). אף על פי כן, יש לזכור שטיפולי לייזר עלותם גבוהה (לעומת טיפולי קופה, קרמים, תכשירים ותרופות סבתא). אך היתרונות שלהם, כמו פישוט הליכי הטיפול, יעילות הטיפול (כמעט ללא כאבים), משך החלמה קצר והכי חשוב כמעט ללא השארת סימנים (צלקות) מתקזזים מעלותם הגבוהה.

מה ההמלצות לאחר הסרת אבצס ברגל בלייזר

לא משנה עד כמה הסרה בלייזר בטוחה, היא כוללת טראומה בתאי העור. לאחר הטיפול, אדמומיות ונפיחות עלולות להופיע. במקומות שטופלו יופיעו נקודות אשר יהיו מכוסות בקרום קטן. יש להמתין ולסבול את כל זה. הקרום ייפול תוך 14 ימים לכל היותר (לעתים קרובות מוקדם יותר). אדמומיות ונפיחות נמשכות גם מספר ימים לאחר הטיפול. אך באם המצב מחמיר או לא חולף כעבור 10 ימים, יש לפנות שוב לגורם המטפל לבדיקה נוספת.

טיפול נכון בתהליך ההחלמה לאחר הסרת אבצס ברגל בלייזר הוא אחד התנאים המאפשרים לך להשיג תוצאה מיטבית ללא סיבוכים. חשוב, לא ניתן להרטיב את האזור המטופל או למרוח עליו תכשירי קוסמטיקה כלשהם (למעט משחות שרופא העור בקופה המליץ עליהם). יש להקפיד על כללים אלה למשך 7 ימים.

חשוב, אף בהסרת אבצס הגנה מפני השמש צריכה להיות באיכות הגבוהה ביותר ומתמשכת לכשלושה חודשים לאחר ביצוע הטיפול, יש להשתמש בקרם עם מקדם גבוה. וזאת כדי לשמור על האזור המטופל ומניעת היווצרות סימנים או צלקות.

לאחר טיפול הסרת אבצס בלייזר, יש להימנע מטיפולים קוסמטיים \ אסתטיים אחרים על האזור המטופל כגון, זריקות. ניתן לבצע טיפולים אחרים על האזור המטופל בממוצע 45 יום לאחר הטיפול בלייזר. אבל אם אין בטיפולים אלה צורך דחוף, עדיף להימנע מביצועם למשך תקופה ארוכה יותר כ2-3 חודשים.

אתם חושבים שיש לכם אבצס ברגל או סובלים מאבצס ברגל? אנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר לייעוץ וקביעת תורים חייגו עכשיו 072-3929971 ניתן גם להשאיר פרטים בעמוד  צור קשר ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

אהבתם? שתפו

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן