אקנה בישבן

דף הבית » אקנה בישבן

טיפול אקנה בישבן

פריחה בישבן עלולה לגרום לאי נוחות וכאב קשים. גירוי על הישבן אצל מבוגרים יכול אפילו להפריע לחיי היומיום. ככלל, נשים נוטות יותר להתמודד עם פריחה מסוג זה. זה קורה בשל העובדה שלנשים יש עור רגיש יותר. אצל נשים שכבת השומן התת עורית באזור זה מפותחת יותר. ולכן העור מכיל יותר בלוטות חלב. מה יכול לגרום לפריחה? איך להתמודד עם זה? ננסה למצוא תשובות לשאלות אלו במאמר זה.

סוגי פצעונים בישבן

מה גורם להופעת פצעונים בישבן? ישנם מספר סוגים של פריחות אשר יש להם שלל סיבות.

פפילות או גושים – אלו הן מעין בליטות חלבון אדומות צפופות העולות מעט מעל פני העור. על פי הסיווג, הן נחשבות לתצורות דלקתיות. עשויות להיות מלוות בהופעת תחושת כאב וגירוד. פריחה מסוג זה עלולה לגרום לאי נוחות רבה עקב חיכוך עם הבגדים.

כתמי גיל – פריחה מסוג זה משפיעה בדרך כלל על שכבת פני האפידרמיס (שכבת העור העליונה). הכתמים יכולים להיות במגוון צבעים, החל לבן לבן וחום כהה. ופחות שכיחות אך קיימות פריחות בצבע אדום ובורדו.

קשקשים – זהו תוצר משני של העור. נוצר על ידי שכבת תאים זה על גבי זה. בדרך כלל מתרחשת עם מחלות כגון פסוריאזיס או זיהומים פטרייתיים.

פסטלות – אלו הם פצעונים הנראים כמו חללים מלאי מוגלה. הם יכולים להשפיע על שכבות העור השטחיות והעמוקות יותר.

שלפוחיות – אלו הן שלפוחיות קטנות עם משטח מחוספס. אשר נוצרות עקב צבירת נוזלים. פריחה מסוג זה מתרחשת בדרך כלל כאשר העור מתחכך בקביעות בבגדים. כמו כן, השלפוחיות יכולות להופיע גם בגלל זיהום חיידקי או ויראלי.

אקנה – הגורם לפצעונים אלו הוא חסימה של בלוטות החלב. פצעונים מסוג זה הם דלקתיים באופיים.

טיפול בפצעים בישבן

טיפול באקנה בישבן

סיבות לפצעונים בישבן

מדוע מופיעים פצעונים בישבן אצל מבוגרים? שלפוחיות או פצעים בישבן יכולים להיגרם ממספר סיבות. ביניהם

 • הריון.
 • לחץ \ סטרס.
 • תזונה לקויה.
 • הפרעות הורמונליות.
 • מחלות כבד.
 • סוכרת.
 • הרפס.
 • חיכוך \ שפשוף – חיכוך הוא גורם שכיח לשלפוחיות בעור. והינו אופייני לאנשים המנהלים אורח חיים פעיל, כגון ספורטאים. שפשוף יכול להיגרם על ידי לבישת בגדים צמודים המשפשפים את העור סביב המפשעה, הגב התחתון והישבן.
 • זיהומים שונים.
 • תגובות אלרגיות – תגובה אלרגית כגון אקזמה עלולה גם לגרום לשלפוחיות על הישבן. מצב זה בדרך כלל נגרם על ידי אלרגיה לכימיקלים שונים.
 • מצבי עור כגון אקזמה, דרמטיטיס וכו'.
 • תרופות – תרופות מסוימות (כגון חומצה נלידיקסית) עלולות לגרום להתפתחות פצעים בישבן.

מחלות מדבקות הגורמות לפצעים בישבן

אז מה הם? גירוי חמור בכומר אצל מבוגר עלול להופיע בגלל מחלה מדבקת. הנפוצים ביותר הם:

הרפס: מחלה זו נגרמת על ידי וירוס. הסימפטום העיקרי הוא הופעת פריחות מרובות בצורת פצעים מוגלתיים על העור. זיהום בהרפס נוטה להשפיע על הגב התחתון והישבן. פריחה של הרפס בדרך כלל מוצגת כשלפוחיות קטנות או פצעים סביב האף, הפה, הגב התחתון, איברי המין והישבן. הנגיף מדבק מאוד והוא מתפשט במגע ישיר עם נגעי עור. הטיפול כולל: שימוש באיבופרופן, אשר יכול לסייע בהפסקת חום, כאבים וכאבי שרירים הנגרמים על ידי הנגיף, מומלץ ללבוש בגדים רפויים כדי למזער גירוי בעור. בנוסף שימוש במטלית חמה או שקית קרח מומלצות גם על מנת להקל על הנפיחות ואי הנוחות.

קנדידה: מחלה זו מתרחשת עקב פעילות פתוגנית של פטריות מסוג קנדידה.

דרמטופיטוזיס: מחלה מסוג פטרייתי המופיעה בדרך כלל על הישבן. כלפי חוץ, הפצעונים בעלי קרום אפרפר או צהבהב. מחלה זו נפוצה יותר אצל גברים.

גרדת: מחלה זיהומית הנגרמת על ידי סוג של טפיל כגון קרדית הגרד.

מחלות לא מדבקות הגורמות לפצעים בישבן

מה אתה צריך לדעת עליהם? מחלות שמקורן לא זיהומי ואשר יכולות להופיע בכל גיל. אלו כוללים:

פסוריאזיס: מופיעה כתוצאה של מערכת חיסונית מוחלשת. מוקדי המחלה עלולים לגרום לכאב ואי נוחות.

דרמטיטיס: אחד הביטויים השכיחים ביותר. עלולה להתרחש כתוצאה מתגובה אלרגית לגירויים חיצוניים כגון: עקיצות חרקים, כימיקלים, תכשירי קוסמטיקה, תרופות ואבקני צמחים למיניהם.

אורטיקריה: מאפיין מובהק של מחלה זו הוא קיומם של שני שלבי התפתחות. בהתחלה, גירוד עשוי להופיע באחד מחלקי הגוף. לאחר זמן מה מופיעות שלפוחיות על פני העור. אורטיקריה היא תגובה של הגוף לאלרגיות מכל סוג שהוא.

אקנה ומורסות: מופיעות עקב בעיות בבלוטות החלב.

טיפול בלייזר להסרת פצעונים בישבן

לפני הכל, ישנו מגוון גדול מאוד של נגעי עור היכולים להופיע על הישבן של כל אחד ואחת מאתנו. רוב נגעי עור אלו הם שפירים ברוב המקרים אך יחד, עם זאת חלקם לעיתים נדירות יכולים להיות ממאירים. לפיכך, אין זה פותר מלבצע בדיקה מול סמכות רפואית מקצועית לפני כל פניה להליך קוסמטי על אותו הנגע.

טיפול באקנה בישבן בלייזר

בעזרת טכנולוגיית הלייזר מתבצע "אידוי" של שכבות העור החיצוניות והשפעות תרמיות ספציפיות על שכבות עמוקות בעור. במהלך הטיפול עצמו לא קיימת פגיעה בעור כולו, אלא רק בחלקים ממנו. כל אזור כזה מוקף באזור בריא ולא מושפע מהלייזר. בזכות טכנולוגיה זו מתאפשר לעור זמן התאוששות מהיר. השימוש בלייזר בעיקר בטיפול באקנה על הישבן הוא מרכיב חשוב. היתרון הברור של טכניקת הלייזר הוא העוצמה הגבוהה והסלקטיביות של ההשפעה עם שיפור התוצאה הסופית. הלייזר מבוסס על תהליך הנקרא פוטותרמוליזה סלקטיבית. המשמעות היא שהאור הנפלט מהמכשיר נספג על ידי מבנה מסוים של העור, ובשל כך אנו מקבלים השפעה קלינית על האזור המטופל. בנוסף להסרת הפצעונים מהישבן, טיפול זה גורם לייצור של סיבי קולגן בריאים חדשים, אשר גורמים לעור להיות חלק יותר, מתוח ויציב יותר.

יתרונות הטיפול בלייזר להסרת פצעונים בישבן

ניתן להתאים את רמות קרני הלייזר. הודות לכך, ניתן לבחור את העומק ושטח הכיסוי של קרן הלייזר בקפידה ככל האפשר ובכך למקד את הטיפול לפי גודל וסוג הנגע.

 •  אין פגיעה בחלקי עור אחרים, למעט הנגעים עצמם.
 • הסרת כל שכבות הנגע.
 • ללא דימום.
 • משך ההחלמה יותר מהיר משיטה אחרת (בדרך כלל מס' ימים).
 • אין השארת צלקות.
 • רמת כאב מינימאלית.
 • משך ההליך הוא מספר דקות.

יתרון נוסף – העלמת כתמי (צלקות) אקנה בישבן (פוסט אקנה) | העלמת פצעים בישבן

זוהי אולי הבעיה הנפוצה ביותר. בהקשר זה, יש פלוס משמעותי אחד (הקרן אור בקצה המנהרה), ישנה שיטה יעילה ביותר להעלמת כתמים אלו – קרני הלייזר. מטרתם היא להבהיר כתמים לאחר אקנה. בדרך כלל יופיעו סימנים כהים באם פצעון האקנה "פוצץ" או באם קולף הקרום אשר נוצר לאחר שהפצע נרפא. במקרה זה, יותר מלטונין עשוי להשתחרר מהנדרש, והיפרפיגמנטציה (כתמים כהים) תתרחש. כתמים אלו, ככל שחולף הזמן כך קשה יותר להסירן. לכן, קיימת חשיבות לפעול באופן מהיר. ובכך לקצר את משך הטיפול ועלותו.

אקנה בישבן

את מרבית האקנה המופיע על הישבן חווים צעירים וצעירות בגילאי 15 עד 29 אך יכול אף להופיע בגיל מבוגר יותר. אקנה זה מופיע במגוון פריחות המופיעות על העור כגון: שחורים, קומדונים, פפילות ופוסטולות, כמו גם נקבוביות מוגדלות וכתמי היפרפיגמנטציה (כתמים כהים) המופיעים לאחר דלקת. ביטוי כה מגוון של מחלה זו מרמז על מכלול רחב של אמצעים טיפוליים, כולל טיפול בלייזר. השימוש בלייזר בטיפול באקנה הוא מרכיב חשוב. היתרון הברור של טכניקה זו הוא העוצמה הגבוהה והסלקטיביות של ההשפעה על העור, ואף שיפור התוצאה הסופית.

על מנת להיפטר מאקנה על הישבן, יש לזכור שלהסיר נקודות שחורות \ אדומות אלו דרוש פתרון מקיף ומקצועי. ניסיון להיפטר מאקנה זה על ידי שיטות ביתיות או עממיות (תרופות סבתא) אפשרי, אך לרוב לא יעיל. הסרת הפצעון לבד (סחיטה שלו החוצה) אינה תורמת לחיסולו המוחלט. ושיטה זו להיפטרות מאקנה עלולה לגרום להתפתחות זיהומים וחיידקים. מחיר פצעון "סחוט" יכול להביא להחמרה במצב הקיים ואף לפגוע בבריאות.

חשוב לזכור, היפטרות מאקנה מתחילה עם היגיינה נכונה ושימוש בתכשירי קוסמטיקה איכותיים. אבל גם אלה לא נפטרים לחלוטין מאקנה. עבודה זו צריך לזכור באם אנו מעוניינים להסיר אקנה לחלוטין.

לכן, אי אפשר להיפטר מאקנה על הישבן רק בעזרת מוצרים קוסמטיים כגון, מסכות וקרמים. כמובן כל אלה, משפרים את מצב העור. אך לא יתמודדו עם הגורם העיקרי לאקנה בישבן. הסרת אקנה ככלל קשורה לפעילות של בלוטות החלב בעור. ניקוי פנים ומסכות אלו פעולות הנלחמות בתוצאה ויכולות לעכב ולהפחית את התופעה, אך אין זה יביא להעלמת אקנה לחלוטין. הבסיס לניקוי זה הוא אותו מנגנון נפוץ וידוע, "סחיטת" הפצעונים. עם זאת, שיטה זו אינה אפשרית בעת הסרת פצעונים עמוקים ויש צורך בשיטות יותר יעילות ורדיקליות.

תרופות סבתא לטיפול בפצעונים בישבן

אלוורה – ג'ל אלוורה הוא חומר מרגיע טבעי המרפא דלקות בעור, כולל שלפוחיות. חותכים עלה אלוורה טרי מחלצים את העיסה הג'לית ומורחים אותה בעדינות על האזור הרצוי. מחכים שיתייבש ואז שוטפים במים חמים. יש לחזור על הליך זה 2-3 פעמים ביום.

שום – לשום יש תכונות אנטיבקטריאליות רחבות. והינו תרופה טבעית המסייעת בריפוי שלפוחיות על הישבן. כותשים את שיני השום עד לקבלת עיסה, מורחים את העיסה על השלפוחיות. לאחר 20

דקות שוטפים את העור במים חמים. על מנת לקבל את התוצאות הטובות ביותר, יש לחזור על ההליך 2-3 פעמים ביום למשך כמה שבועות.

אבקת סודה לשתייה – מוסיפים כפית אחת של סודה לשתייה לכוס מים. מערבבים היטב. מורחים ביעילות על הפצעונים בישבן. משאירים למשך 10-15 דקות ולאחר מכן שוטפים במים חמים. יש לחזור על ההליך מספר ימים.

אבקת כורכום – לכורכום תכונות חיטוי, אנטי דלקתיות ונוגדות חמצון. בנוסף כורכום ידוע כמאיץ הליכי ריפוי בעור. יש לנקות את העור במים חמים. מערבבים כפית אבקת כורכום עם כוס מים עד לקבלת מעין עיסה. את העיסה מורחים על הפצעונים ומכסים בתחבושת לשעתיים. יש לחזור על ההליך שלוש פעמים ביום למשך מספר ימים.

אהבתם? שתפו

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן