אתרומה

דף הבית » אתרומה

הסרת אתרומה בלייזר

העור הוא איבר ההגנה העיקרי והראשון בגופנו. העור מגן על האיברים הפנימיים בגופנו מפני נזקים, לחץ, טמפרטורות גבוהות, קרינה וחיידקים. אבל אף שהעור הינו שכבת הגנה אף שכבה זו צריכה הגנה. וזהו תפקידן של בלוטות החלב בעור, בלוטות חלב אלו מפרישות חומצות כדי להילחם בחיידקים ולהעביר את החומרים הדרושים לעור. למרבה הצער, לפעמים בלוטות אלו אינן פועלות כפי שהן צריכות והתעלות שלהן נחסמות. במקרים כאלה, עלול להתפתח נגע עור, או יותר נכון – גוש שומן המכונה אתרומה ((atheroma. גוש שומן מסוג אתרומה יכול להופיע אצל אנשים בכל גיל, אם כי הוא פחות שכיח אצל ילדים מאשר אצל מבוגרים. אתרומה היא גידול קטן ושפיר מתחת לעור. היא נוצרת בבלוטת החלב. בתנאים רגילים, מיוצר בבלוטות החלב כל הזמן שומן, שמועבר מאוחר יותר לשיער והעור. אבל אם היציאה מהבלוטה סגורה, אז השומן מצטבר בפנים. כך נוצרת אתרומה או בשמה השני, ציסטה של בלוטת החלב. אל דאגה, גוש שומן זה אינו מסוכן לבריאות.

אתרומה היא בעיה נפוצה הפוגעת באנשים מכל הגילאים ומשני המינים. מה המהות של גוש שומן זה? לא מדובר בגידול, אלא בציסטה, כלומר אתרומה היא גוש שומן אשר יש בו קפסולה בעלת תוכן צהבהב, לרוב עם ריח לא נעים. סוג גוש שומן זה נוצר כתוצאה מחסימה של צינורות ההפרשה של בלוטת החלב. אתרומה מתפתחת באזורי העור העשירים בבלוטות החלב (קרקפת, פנים, גב, דופן בטן קדמית). לרוב, אתרומה מופיעה על הקרקפת, על הפנים, על הגב בצורה של היווצרות צפופה ומעוגלת של גושי שומן על העור. באם התפתחה דלקת, העור שמעל אותו הנגע הופך לאדום, גודל הנגע גדל והוא הופך לכואב.

תוכן עניינים

אתרומה
הסרת אתרומה בלייזר

כיצד נראית אתרומה?

לעתים קרובות, אתרומה מופיעה כמספר גושי שומן בעור, בעלי צורה עגולה ורכה. כל גוש שומן הינו בגודל 5 עד 40 מ"מ ולעיתים אף יותר. העור שמעליו לרוב אינו משתנה, אולם במקרה של זיהום משני, דלקת, יתכן שיהיה לו גוון אדמדם. אותו גוש שומן מופיע ללא כאבים ואף יכול להישאר קטן במשך שנים רבות ואז לגדול. אם האתרומה קטנה ואינה מטרידה את המטופל, ייתכן שאין צורך להסיר אותה. במקרים אחרים אשר האתרומות גדולות ומפריעות מבחינה אסתטית אזי יש לשקול להסירן.

גוש השומן (או בשמה השני, ציסטה) מתבטא באופן הבא:

 • מראה של נגע עור צפוף, בדומה לכדור, אשר מלא בתוכן בהיר (לבן או צהוב).
 • לגוש השומן יש גבולות ברורים שיכולים לזוז באם לוחצים עליו.
 • לפעמים הצינור של בלוטת החלב ניתן למימוש.
 • ללא כאבים (למעט באם גוש השומן נפגע לעיתים קרובות)
 • לפעמים קורה שכמה אתרומות ממוקמות על גופו של המטופל. במקרה זה, גושי השומן יכולים להופיע במקבץ (מספר גושים מחוברים) או כבודדים.

גושי שומן אלו מתרחשים בכל חלק בגוף שבו יש בלוטות חלב. כלומר, בכל מקום, מלבד כפות הרגליים וכפות הידיים. גושי שומן אלה הם קטנים. בדרך כלל לא יותר מ-5 ס"מ, אם כי לפעמים אתרומות יכולות אף להגיע לגודל של כדור טניס שולחן (במקרים מאוד קיצוניים). האתרומה מאופיינת כגוש שומן העולה מעל האזורים הסמוכים של העור ויש לה משטח חלק. בנוסף האתרומה גמישה, באם תלחץ עליה היא תזוז בקלות. לתשומת ליבכם, התוכן של גוש שומן זה בעל ריח לא נעים ובשחרור התוכן אל לכם להיבהל שקיימת בעיה חמורה מעבר למפגע אסתטי. אתרומות רבות כמעט בלתי נראות. לכן, הרופאים לא תמיד ממליצים להסיר אותן. יחד עם זאת, במקרים מסוימים, כאשר גושי השומן גלויים לעין ומפריעים מבחינה אסתטית ניתן להסירם באחת מהשיטות הקיימות.

במראה שלהן, אתרומות וליפומות דומות מאוד. ורק רופא עור יכול להבחין ביניהם.

מה גורם לאתרומה?

הגורמים אשר משפיעים על התפתחות אתרומה הינם לרוב תנאים סביבתיים חיצוניים שליליים והפרעות מטבוליות כגון, פציעות חוזרות ונשנות, הזעת יתר, הפרעות תפקודיות הורמונליות וכו'. לפעמים השומן לא מופרש לאורך צינורות הבלוטה, מה שמוביל להיווצרות אותם גושי שומן. הסיבות העיקריות לתופעה זו הן:

טראומה – כל נזק עלול לגרום לחסימה של בלוטות החלב. זה יכול להיות משריטה או מחתך. אצל חלק מהאנשים, הצינורות נפגעים בעקבות ניתוח אשר עברו. ואילו אצל אחרים הצינורות מפסיקים לתפקד כהרגלם עקב אקנה ובעיות עור אחרות. אתרומות אינן מופיעות מיד לאחר הפציעה. לעיתים לוקח שבועות או חודשים עד להיווצרות גוש השומן.

נטייה גנטית – יש אנשים שנולדים עם בלוטות חלב ללא צינורות הפרשה. עקב כך מצטבר בהן שומן. לכן, במקרים נדירים מאוד, תינוקות נולדים עם אטרומות. כמו כן, גושי שומן מסוג אתרומה מופיעים בעקבות מחלות תורשתיות מסוימות, כדוגמאת, תסמונת גרדנר.

מחלה מטבולית – לפעמים נוצרים גושי שומן בעור עקב חוסר איזון הורמונלי. הם מושפעים גם מהרגלי תזונה. במהלך האבחון אצל רופא העור, חשוב לברר מדוע מופיעות אטרומות, דבר זה יעזור למנוע הופעת ציסטות (גושי שומן) עתידיות. לדוגמה, אם האתרומות נגרמות מאקנה, אז התמודדות עם בעיה זו תפחית את הסיכון להיווצרות ציסטות חדשות.

טיפול באתרומה:

הסרת אתרומה אפשרית או בניתוח (כריתה באמצעות סכין עם תפרים אשר לרוב ישאירו צלקות) בחיתוך כירורגי מעין זה משתמשים בעיקר בגושי שומן גדולים מאוד. גושי שומן קטנים מסירים באמצעות לייזר אשר אחד היתרונות שלו שלא ישארו צלקות באזור המטופל.

קיימות ארבע שיטות להסרת גוש שומן מסוג אתרומה:

 • טיפול לייזר להסרת גושי שומן.
 • כריתה כירורגית (ניתוח) להסרת גושי שומן.
 • טיפול בגלי רדיו (RF).
 • מחט חשמלית.

השיטה הנבחרת להסרת גושי שומן היא בהתאם לגודל ולמיקום ההצטברות. לרוב, הכי קל ומומלץ להסיר את גושי השומן בלייזר, בעוד שבמצבים אחרים (בעיקר בגושי שומן גדולים מאוד) מדובר בפעולה כירורגית שיש בה צורך.

הסרת גושי שומן מסוג אתרומה בלייזר:

בשיטה זו קרן הלייזר הורסת את תאי גוש השומן ומאדה אותם מהעור. באמצעות הלייזר ניתן להסיר גושי שומן ללא דימום או הפרשות אחרות. ההסרה בלייזר עצמה אורכת מספר דקות (בממוצע 5 – 15 דקות). לאחר ההסרה תופיע מעין גומה קטנה (לרוב בהיקף שהיה לגוש השומן אותו הסרנו) גומה זו נעלמת לאחר מספר שבועות. לתשומת ליבכם, היתרון הגדול ביותר של הסרה בלייזר (לעומת שיטות אחרות) שלא נוצרות צלקות באזור המטופל. לאחר הסרת גושי שומן בלייזר מומלץ להימנע זמנית משיזוף, ומומלץ להימנע ככל הניתן מפגיעה באזור העור (קילוף, שפשוף, גירוד וכדומה).

יתרונות הסרת גוש שומן בלייזר:

 •  מספר טיפולים – לרוב גוש השומן מוסר בטיפול אחד או שתיים.
 •  בטיחות ודיוק – באמצעות הלייזר ניתן לשלוט בעומק החדירה ובהיקף האזור המטופל.
 • סטריליות – קיים סיכון נמוך מאוד לזיהום ודימום באזור המטופל.
 • תוצאה – הסיכוי להיווצרות צלקות וכוויות נמוך מאוד לעומת שיטות אחרות.
 • החלמה קלה – תקופת החלמה מהירה (אורכת מספר שבועות עד חודשיים בדרך כלל).
 • עלות משתלמת – מחיר הסרת גוש שומן אחד יכול לנוע במחיר של מאות שקלים בודדים 600 ש"ח – 800 ₪ (וככל שיש יותר המחיר יורד פר גוש שומן).

אתם סובלים מאתרומה? לייעוץ התקשרו עכשיו 0723929971

אהבתם? שתפו

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן