המנגיומות סניליות

דף הבית » המנגיומות סניליות

המנגיומות שרי המנגיומות סניליות

המנגיומות שרי אלו הן בליטות שמתפתחות על העור, לרוב בגיל מאוחר יותר, אך אינן סרטניות. הבליטות בדרך כלל אדומות, נראות כמו נקודות אדומות בצבע אדמדם (המזכיר דובדבן – cherry) ומכאן שמם. גודלן די קטן. המנגיומות שרי הם תוצאה של הרבה ורידים קטנים שצומחים יותר מדי מתחת לעור. בדרך כלל אין צורך בטיפול בבליטות שפירות אלה, אך ניתן להסיר אותן בנסיבות מסוימות, במיוחד למטרות קוסמטיות (במידה וזה מפריע לאותו האדם).

אף על פי שכל אדם מכל גיל או מוצא יכול לקבל המנגיומות שרי, הן בדרך כלל שכיחות באופן משמעותי בקרב אנשים מבוגרים. מסיבה זו, ניתן לקרוא לבליטות גם המנגיומות סניליות. השכיחות של המנגיומות עולה עם העלייה בגיל וזאת משום העובדה שעם הגיל העור הופך לשברירי יותר וכלי הדם רגישים יותר לנזק. באותן נקודות אדומות ניתן להבחין יותר בבירור באנשים בהירי עור.

המנגיומות שרי ניתן למצוא כמעט בכל מקום בגוף, אך הן יכולות להיות בולטות יותר בחזה ובגב. למרות שלרוב הנקודות הן בצבע אדום, במקרים מסוימים הן יכולות להיות סגולות או אפילו חומות. אותן המנגיומות מופיעות בצורת כתמים על העור או כנגעים בולטים ומעוגלים, בעוד שלעיתים הן יכולות להיות שטוחות יותר. הגודל אמנם יכול להשתנות מאוד, אך נדיר שהמנגיומות שרי גדלות מגודל ראש נעץ, וחלקן כה קטנות עד שבקושי ניתן להבחין בהן.

בדרך כלל אין צורך לפנות לטיפול רפואי בהמנגיומות שרי. הטיפול מתבצע בדרך כלל בגלל שאותן נקודות אדומות החלו לדמם או בגלל שאותו האדם רוצה להסיר את המנגיומה מסיבות קוסמטיות. המנגיומות שרי המופיעות על הפנים, הידיים או הרגליים עשויות להיות מכוערות וניתן להסיר אותן במספר שיטות באם הן מטרידות את המטופל. אם קיים חשש בנוגע האם נגע העור מסוג המנגיומה שרי עלול להיות סרטני, ניתן לבצע ניתוח להסרת דגימת עור לצורך בדיקה (בדיקה פתולוגית).

אצל אנשים מעל גיל 30 הופעה של המנגיומות שרי (או בשמן השני המנגיומות סניליות) בודדות או מרובות היא תופעה שכיחה. הקוטר של הנגעים הקמורים והמעוגלים הללו יכול להיות בין 1 ל -5 מילימטרים. בתחילת התפתחותם הן מקבלות צבע אדום ובהמשך מקבלות לגוון כמעט בורדו. מספרם יכול להיות משמעותי למדי ויכול להגיע לעשרות ואף למאות. המנגיומות כאלה אינן ממאירות, אך הופעתן ההמונית עשויה להיות סיבה להתייעצות עם אונקולוג על מנת להסיר כל חשש.

את המנגיומות שרי ניתן להסיר באמצעות שלוש שיטות: חנקן נוזלי (קריותרפיה), סקלרותרפיה או טיפול בלייזר. במהלך הניתוח חותכים את המנגיומות שרי מהעור, בדרך כלל בהרדמה מקומית. הקפאה, המכונה גם קריותרפיה, נעזרים בשימוש בקור עז ע"י חנקן נוזלי על מנת לגרות ולהשמיד את הנקודות. בטיפול בלייזר משתמשים בקרני הלייזר על מנת לעורר את האריתרוציטים (תאי הדם האדומים) של אותה המנגיומה לספיגת אנרגיית הלייזר, מה שמוביל בסופו של דבר להרס הנגע.

המנדיומות סניליות
נקודות אדומות על הגב
המנגיומות שרי

האם המנגיומות מסוכנות?

המנגיומות הן גידולים שפירים (בניגוד לממאירים), הן אינן מהוות איום על החיים והבריאות באופן כללי. עם זאת, הן יכולות לגדול מהר וצורה פשטנית ובכך לשבש את התפקוד הרגיל של האיברים הסמוכים למוקדי ההתפשטות.

המנגיומות אצל ילדים נחשבות לבטוחות ללא סיכון כלשהו, מה גם שהן נעלמות מעצמן לאחר תקופה של עד 5 שנים. סוגים אחרים של נגעים מסוג המנגיומות אינן כה מזיקות אך יכולות להביא לידי מפגע אסתטי. לדוגמא, פגיעה במבנה הרקמות בעור מגדילה משמעותית את הסיכון לזיהום באותן רקמות ולהופעת דימום, דבר אשר יכול להוביל להופעת צלקות לא רצויות.

המנגיומות משפיעות באופן עקיף על הערך העצמי של אותו האדם אשר הן הופיעו אצלו. נוכחותם של אותם נגעים באזורים חשופים בגוף, במיוחד בפנים, מפחיתה משמעותית את ההערכה העצמית, מפריעה לתקשורת בינאישית ולבניית מערכות יחסים. בשילוב עם גורמים שליליים אחרים כגון לחץ, דיכאון וייאוש. ליקויים אלה עלולים לגרום לבעיות נפשיות קשות.

היכן מופיעות המנגיומות?

האזור המועדף על נגע כזה הוא הצוואר, הראש והפנים. יחד עם זאת, המנגיומה כמעט אף פעם לא מופיעה באזור תנוכי האוזניים. אזור מועדף נוסף על המנגיומות הוא אזור איברי המין. המנגיומה מופיעה גם לעיתים קרובות על הידיים או הרגליים.

מהן הסיבות להופעת המנגיומות?

עד ימינו אלו, בעולם הרפואה לא הצליחו לאתר באופן מלא את הגורמים לנגעים מסוג המנגיומות. המנגיומות מולדות יכולות להופיע בגלל פגיעה בהתפתחות העובר או צמיחה מוגברת של רקמת כלי הדם. אצל מבוגרים, הופעת המנגיומות יכול להיגרם על ידי הגורמים הבאים:

 • מחלות כלשהן של האיברים הפנימיים המעוררים הפרעות בכלי הדם.
 • נטייה גנטית.
 • שיזוף מוגזם ולא מבוקר.

מהם המאפיינים של המנגיומות שרי?

המנגיומות שרי הן מעין נקודות אדומות, כחולות או סגולות ללא מסגרת, בקוטר 0.1-1 ס"מ. כאשר הנקודות בשיאן על גבי העור, אזי הצבע יכול להיראות כשחור. המנגיומות שרי הן לרוב מרובות. הן מפוזרות בדרך כלל על כל חלקי הגוף, אך לעיתים רחוקות הם נמצאים בידיים וברגליים או בריריות.

מהן השיטות להסרת המנגיומות שרי (המנגיומות סניליות)?

הסרה המנגיומות שרי בלייזר

בשנים האחרונות, עם התפתחות טכנולוגיית הלייזר. הסרת המנגיומות שרי בעזרת טיפול בלייזר הפכה ליותר ויותר פופולארית. הסרה בלייזר מאפשרת להסיר המנגיומות שרי,בצורה יעילה. ולאחר הטיפול האזור המטופל נראה כמעט ללא נזק. בשיטה זו מעדיפים גם להשתמש כאשר המטופל הוא ילד אשר חנקן נוזלי קשה בשימוש עליו.

לפני הטיפול יש על המטפל לבחון את המיקום בו תבוצע ההסרה, יש לבחון את מידת הגידור בעור ואת שלב ההתפתחות של המנגיומות שרי. בהמנגיומות שרי שיטחיות, לעיתים ניתן להיפטר מהנגעים בפגישה אחת. לצורך הטיפול עושים שימוש בלייזר באורכי קרן של 1064 ו- 511 ננומטר. להסרת המנגיומות שרי בלייזר ישנם יתרונות רבים על פני שיטות אחרות:

 • הטיפול הוא ללא כאב.
 • פציעות בעור ודימומים הם מינימלים.
 • נזק מינימלי לגוף ולעור.
 • הנגעים מוסרים במהירות.

עקרון הסרת המנגיומות שרי בלייזר

הטיפול בלייזר נותן תוצאה חיובית לאחר פרק זמן קצר, הסרת ההמנגיומות על ידי לייזר מובילה להתפשטות דופן כלי הדם של הנגע. כתוצאה מכך, התופעה נפתרת, אין פגיעה בשכבה החיצונית של העור, ועקב כך צלקות כלל לא מופיעות. השיטה הזו מומלצת לטיפול בילדים, מכיוון שהיא אינה משאירה סימנים על העור ולא פוגעת בו, אך ניתן להשתמש בה גם אצל מבוגרים.

כמה טיפולים עלי לעשות להסרת המנגיומות שרי בלייזר:

לאחר בדיקת המטופל ניתן לאמוד באופן פרטני את מספר הטיפולים שיש לבצע על מנת להסיר באופן מלא את הנגעים. בדרך כלל יש צורך של בין 1 – 4 טיפולים. אך כמובן שמספר הטיפולים תלוי בגורמים רבים כגון: כמות, אזור ועומק החדירה של הנגעים .

התוצאה של טיפול לייזר בהמנגיומות שרי היא פיתרון יעיל להסרתם של אותם נגעים ללא צלקות וסימנים אחרים על גבי העור. מיד לאחר הטיפול יש אדמומיות קלה, הנמשכת בערך 30 דקות. ולאחר הטיפול המטופל יכול לחזור לשגרת החיים שלו ללא כל הפרעה. כמו כן, ניתן להשתמש בתכשירים קוסמטיים ללא הפרעה.

ההשפעה החיובית על העור ניכרת כבר לאחר הטיפול הראשון. בתום הטיפול, לאחר שהאדמומיות חולפת לה. המטופל יבחין בכך שבאזור הטיפול העור נהיה חלק ונקי ללא סימנים או צלקות. על ידי ביצוע המלצות הגורם המטפל וניהול אורח חיים נכון ובריא, תוכלו להגן על עצמכם מפני הישנות של נגעים אלו.

הסרת המנגיומות שרי בחנקן נוזלי (קריותרפיה)

קריותרפיה זוהי שיטה נוספת להסרת פיזית של המנגיומות שרי, אשר אם משתמשים בה בצורה נכונה וביעילות. שיטה זו יכולה לספק תוצאות טובות מאוד. הסרת המנגיומות שרי בעזרת חנקן נוזלי רלוונטית כטיפול בהמנגיומות בגודל של עד 2 ס"מ, הממוקמות על פני העור. מהות הטיפול היא צריבת הנגעים על ידי חנקן נוזלי. כתוצאה מכך הצמיחה של הנגעים נפסקת והרקמות שלהם מתים, ולבסוף אותן רקמות מתות נדחות על ידי הגוף ומחליפות אותן רקמות בריאות.

היתרונות בהסרת המנגיומות שרי בחנקן נוזלי:

 •  ניתן להסיר בצורה בטוחה ומדויקת.
 • הפגיעה ברקמות הבריאות פחותה מאוד.
 • סיכון נמוך מאוד לדימום.
 • עם כאבים ממועטים יחסית, מושגתהרס מדויק של רקמת כלי הדם הנגועים.
 •  לאחר הטיפול העור מחלים במהירות.

חשוב לדעת וכדאי לקחת בחשבון שלאחר הסרת המנגיומות שרי בחנקן נוזלי נותרות צלקות.

הסרת המנגיומות שרי בסקלרותרפיה (הזרקת קצף)

השימוש בסקלרותרפיה טוב לנגעים גדולים.

סקלרותרפיה נחוצה לאלו שיש להם המנגיומה גדולה. בסקלרותרפיה אנו משתמשים בכימיקלים בעלי השפעות הקשייה וגירוי. כדי למנוע היפרפלזיה (התרבות וגדילה) של אותן התאים הנגועים, אותם כימיקלים מוחדרים לרקמה, מה שמביא לידי הרס הרקמה. ולאחר מכן היווצרות רקמה חדשה והחלפתה ברקמה הישנה.

המנגיומות, דברים שכדאי לדעת

המספר הכולל של המנגיומות בגוף יכול להגיע לכמה מאות.

הנגעים יכולים להגיע לגדלים שונים, הנעים בין 2 – 3 מ"מ, וקוטרם מגיע למספר סנטימטרים.

 • יש להבחין בין המנגיומות בילדים לבין המנגיומות במבוגרים.
 • הסיבה העיקרית להופעת המנגיומות בשנית היא טיפול חלקי במחלה בתקופת הילדות.
 • אם הנגע אינו גדול מדי, אזי, עד 5 שנים הוא עלול להיעלם מעצמו.
 • לרוב, מחלה זו מתרחשת אצל בנות. בנוסף, אצל נשים מאובחנים בעיקר צורות מסובכות יותר של המנגיומות.
 • על פי הסטטיסטיקה העולמית, ביבשת אירופה השכיחות של המנגיומות גבוהה יותר.
 •  ברוב המקרים המנגיומה יכולה להופיע אצל פגים. הסבירות להופעת נגע זה עולה באם משקל התינוק בלידה נמוך משמעותית מהסטנדרט.
 • הודות לרפואה המודרנית, ישנן דרכים רבות להילחם בהמנגיומה על שלל סוגיה.
 •  לפני הבחירה בשיטת הטיפול להסרת המנגיומות, יש להתייעץ עם רופא ולשקול היטב את כל האפשרויות.
 •  באם קיים מקרה קליני המעיד על כך שהילד זקוק לטיפול דחוף ב המנגיומות, הדרך העדיפה להתמודד איתן היא הסרת לייזר. בעזרת הלייזר ניתן להיפטר במהירות וללא כאבים מיותרים מבלי לפגוע באיברים סמוכים.

מעוניינים בפרטים נוספים ? צרו קשר

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן