הסרת נקודות חן

דף הבית » הסרת נקודות חן

מהי נקודת חן?

הסרת נקודות חן – נקודת חן (או בכינוי הפחות יפה – שומה) , הידועה גם בשמה הרפואי "נבוס מלנוציטרי" (melanocytic nevus). מלנוציט, כלומר התא המכיל את הפיגמנט (צבע). נקודת החן מוגדרת כריכוז פיגמנטים בעור במיקום אחד. תופעת נקודות החן ניתן לחלק לשתי קבוצות: נקודות חן מולדות ונקודות חן נרכשות (בנקודות חן נרכשות ניתן להבדיל בין שתי סוגים: נקודות חן רגילות, נקודות חן חריגות). נקודות החן יכולות להיות בצבע חום בהיר, חום כהה, סגול, שחור או כחול.

סוגי נקודות חן

נקודת חן מולדת

נקודת חן מולדת – זוהי נקודת חן אשר מופיעה כבר בלידה, לרוב תופיע נקודת חן יחידה, ברוב המקרים צבעה יהיה סגלגל, בעלת צבע אחיד. גודלה יהיה קטן (פחות מ1.5 ס"מ קוטר) או בינונית (בין 1.5 ס"מ ל19.5 ס"מ קוטר). מרקם העור בנקודות חן מולדות יכול להופיע באופנים שונים (גס, מחוספס, רך וכן הלאה) נקודות חן אלה מאופיינות בדרך כלל בנוכחות שיער עליהן.

נקודת חן נרכשת

 נקודות חן אלו מחולקות לרגילות וחריגות.

נקודות חן רגילות מופיעים בילדות, התפתחותן ונוכחותן מתעצמת בגיל ההתבגרות ואחרי העשור השני לחיים. הן מאופיינות במבנה קבוע וסימטרי, הן בעלות גבולות ברורים ובצבע אשר מפוזר באופן שווה. הסיכון ללקות במלנומה מנקודת חן בעלות המאפיינים הנ"ל הוא קטן מאוד.

נקודת חן חריגה (דיספלסטית) 
נקודת חן זו מאופיינת בצורה אסימטרית, קוטרה יהיה מעל 5 מ"מ, קצה גבולותיה יהיו לא מוגדרים, ויופיעו בה מגוון צבעים. שומה מסוג זה עלולה להפוך לממאירה ולהפוך למלנומה, ולכן היא מצריכה התבוננות רפואית מתמדת (בדיקת רופא מוסמך כל 6-12 חודשים) וכמובן הגנה מפני השמש.

אבחון נקודות חן

הסרת נקודות חן

טיפול להסרת נקודות חן

הסרת נקודת חן

נקודת חן (שומה) - ע"ש שפיץ Spitz nevus

זוהי נקודת חן בעלת צבע חום-אדום, בולטת מעל פני העור המופיעות בעיקר אצל ילדים ונוער (מתפתחות בדרך כלל עד גיל 20), לרוב נקודת חן זו ממוקמת על הפנים. בדרך כלל תופיע כבודד אך לפעמים יש גושים קטנים בסביבתה. עד לאחרונה כינויה של שומת שפיץ היה "מלנומה לנוער" בגלל הדמיון ההיסטולוגי שלה למלנומה ואפילו רופא עור מיומן היה מתקשה עד בלתי אפשרי לאבחן אותה רק לפי מראית עין.

נקודת חן - נבוס סאטון Nevus Sutton

זוהי נקודת חן (שומה) בעלת צבע חום מוקפת בעיגול לבן סביבה. נקודת חן זאת נפוצה בעיקר אצל ילדים ומבגרים עם שומות מרובות. שינוי הצבע מתחיל להופיע סביב אחת או יותר מהשומות. אך עם זאת הצבע עשוי לחזור למצב נורמלי מאוחר יותר.

נקודת חן - שומה כחולה Blue nevou

זוהי נקודת חן בגודל של זרע עדשים עם צבע כחול אופייני, נקודת חן זו מופיעה לעתים קרובות בלידה או בילדות המוקדמת. תאי הפיגמנט ממוקמים די עמוק בעור. זוהי נקודת חן שפירה, שהיא לעיתים נדירות נקודת המוצא להתפתחות מלנומה.

נקודת חן - על שם קלארק Clark Nevus or Dysplastic Nevus

זוהי נקודת חן בעלת צורה לא טיפוסית. בעלת מספר גוונים, אסימטרית וקוטרה מעל חצי סנטימטר. חשוב לדעת נקודת חן ע"ש קלארק היא לא ביטוי סרטני, אך לאדם בעל מספר נקודות חן ע"ש קלארק יש סיכוי גבוה יותר לפתח מלנומה. נקודות חן אלו יש לאבחן אצל רופא מוסמך. כמו כן יש לבצע מעקב כל 6 – 12 חודשים.

עד כמה נקודות חן שכיחות?

ההערכה היא כי לאדם בוגר בממוצע יש כ -20 נקודות חן. אחוז קטן מהם מופיע בלידה ורוב נקודות החן מתפתחות בשלב מאוחר יותר בחיים, לרוב בגיל ההתבגרות ובבגרות המוקדמת.

מהם התסמינים של נקודת חן?

נקודות חן אלו נגעים פיגמנטיים אשר יוצרים בדרך כלל כתמים אשר מתוחמים בגבולות ברורים, שצבעם עשוי להיות כחול, חום, שחור או דומה לצבע העור. נגעי עור אלו יכולים להיות בגדלים שונים, לרוב הם מופיעים במקומות החשופים לאור השמש.

מה לעשות במקרה של הופעת נקודות חן?

במקרה של הופעת נקודות חן, יש לבקר אצל רופא מוסמך אשר על סמך בדיקה דרמוסקופית (בדיקה לא פולשנית, אשר משתמשים בה במכשיר אופטי מיוחד (דרמוסקופ) איתו ניתן לבחון נקודות חן, שומות ונגעי עור שונים ובמאפיינים שלהן בהגדלה של פי 10- 15).

כיצד ניתן לזהות נקודות חן | אבחון נקודות חן

האבחון של נקודות החן מבוסס על התמונה הקלינית ואינו גורם לקשיי אבחון. הערכה נוספת של נקודות החן מתבצעת באמצעות דרמטוסקופ. דרמטוסקופיה – זוהי שיטת אבחון לא פולשנית המאפשרת תצפית והערכה של מבנים פיגמנטריים ברמת שכבת העור החיצונית (האפידרמיס) , גבול העור (אפידרמיס) ושכבות הדרמיס העליונות. באמצעות מיקרוסקופ עילי (דרמטוסקופ). היא מאפשרת להבדיל בין נגעים שפירים וממאירים, נגעי עור פיגמנטיים ולא פיגמנטיים, ולהבחין בין מלנומה לבין נגעי עור שפירים. דרמטוסקופיה דיגיטלית ממלאת תפקיד חשוב במעקב אחר חולים בעלי מספר נקודות חן (שומות) ובאנשים עם היסטוריה משפחתית של מלנומה. בבדיקה זו ניתן להעריך את נקודת החן \ שומה לאורך זמן מבחינת גודל, גבולות, חלוקת פיגמנטים וסימטריה או אסימטריה.

טיפולים להסרת נקודת חן

אם נקודת החן משנה צורה או את מרקמה, גורמת לאי נוחות, רגישה ופגיעה מדי, מומלץ להסיר אותה. צריך לזכור שנקודת חן אינה תמיד בעיה אסתטית גרידא. חובה להתייעץ עם רופא מוסמך אשר יבדוק את השומה באמצעות דרמטוסקופ ויקבע האם יש להסיר אותה ובאיזה אופן. הסרה ללא הצדקה של כל נקודות החן ברצף אינה מועילה לבריאות ובשימוש לא מושכל ומקצועי הסרה כזו עלולה להשאיר צלקות בגוף. סיבות כנגד הסרת נקודות חן הן החמרה של מחלות כרוניות, מראה לא בריא של העור סביב נקודת החן, כמו גם מחלות לב וכלי דם.

מחט חשמלית – הורדת נקודות חן בשיטה זו מתבצעת באמצעות מחט חשמלית כירורגית מיוחדת. ומבוצעת בהרדמה מקומית. נקודת החן מתנתקת מהעור על ידי זרם חשמלי בתדירות גבוהה, המפרק את הרקמה. שיטה זו מונעת דימום וזיהום של הפצע. לאחר הטיפול, ניתן לבחון את העור החתוך. באתר נקודת החן שהוסרה נוצר קרום קטן שנופל לאחר 7-10 ימים, ולעיתים נותרת צלקת קטנה. שיטה זו יעילה להסרת נקודות חן קטנות בפנים ובגוף.

חנקן נוזלי, קריותרפיה – זוהי שיטת טיפול כואבת מאוד באמצעות חשיפה לטמפרטורה נמוכה ע"י חנקן נוזלי. מרססים חנקן נוזלי על נקודת החן במשך 10-30 שניות, לאחר הטיפול יש אדמומיות, נוצרת שלפוחית עם תוכן סרומי ודימומי, שנמשך כ5-7 ימים. ואז השלפוחית נעלמת, ובמקומה נוצר קרום. לאחר עוד 10 ימים נותרת במקום נקודת החן נקודה ורדרדה לא בולטת. לעיתים יש לחזור על ההליך מספר פעמים (עד 5 או יותר במרווח של 3-5 ימים). הריפוי מתרחש עקב מוות של רקמות נקודת החן בעזרת הקפאה.

הסרת נקודות חן בלייזר – הכלי להסרת נקודות חן במקרה זה הוא קרן אור עוצמתית, ההורסת את תאיה של נקודת החן ומאדה אותם מהעור. היתרון בהסרת נקודות חן בלייזר שאין פגיעה ברקמות הסמוכות, ולכן כוויה אינה נכללת כתוצר נלווה. טיפול בלייזר נחשב נקי, ללא דם ומבוצע בהרדמה מקומית. ישנה גם אפשרות לבחור בנפרד את הפרמטרים של זרם הלייזר לפי מאפייני נקודת החן. הטיפול באידוי הרקמות מתבצע בשכבות ומושלם בהשגת עור בריא מבלי לפגוע בו. הקרום הנוצר באזור הטיפול לאחר מספר ימים, נעלם בטווח של שבוע עד שבועיים ואינו מותיר צלקת.

הסרת נקודות חן באמצעות גלי רדיו (RF) – הסרת נקודות חן באמצעות גלי רדיו הינה שיטה לא-טראומטית, ללא מגע. המבוססת על אפשרות לקילוף וחיתוך הרקמות עם גלי רדיו בתדירות גבוהה. היתרון של טיפול זה הינו במהירות הריפוי – הקרום נעלם לאחר שבוע. התוויות נגד להסרת נקודות חן באמצעות גלי רדיו הן חולה העושה שימוש בקוצב לב, כמו גם הרפס ומחלות המלוות בחום.

חיתוך כירורגי של נקודות חן – השיטה הוותיקה ביותר (ונחשבת כאמינה וכמוצא אחרון), שיטה זו מתאימה להסרת תצורות גדולות אשר שיטות אחרות נכשלו, בנוסף נחשבת כשיטה היעילה ביותר להסרת נקודות חן מסוכנות (ממאירות). לטיפול זה אין כמעט התוויות נגד, הוא מבוצע בהרדמה מקומית. נקודת החן נכרתת בעזרת אזמל ומוסרת עם לכידת שטח קטן של עור בריא. לאחר הניתוח, עלולה להישאר צלקת גדולה שתחלוף לאחר מספר שבועות. למרות שההליך מהיר, הפצע הנותר דורש טיפול לאורך זמן. כדי להסיר נקודות חן קטנות על הפנים לדוגמא, נכון יותר לבחור שיטות אחרות, באם רלוונטיות.

שיטות "עממיות" (תרופות סבתא) להסרת נקודות חן – כיום מתפרסמות משחות רבות ושונות על בסיס טבעי שנועדות להעלים סוגים רבים של פגמים בעור. משחות אלו ניתן לרכוש ללא מרשם רופא, אך חשוב לזכור שאחריות הטיפול וההשפעה על העור הינם באחריות המשתמש. עדיף לא להסתכן בשימוש במוצר ללא התייעצות עם רופא מוסמך.

סיבות להסרת נקודות חן בפנים

נקודות חן על הפנים יכולות לפעמים לתת לדימוי חיצוני קסם מסוים, אך שי כאלה שנקודות חן אלו על הפנים גורמות לאי נוחות ולדימוי עצמי נמוך, ולכן מעוניינים בהורדת נקודות חן בפנים.
השאלה מתי הזמן הכי טוב לבצע הסרת נקודות חן בפנים אשר איננה מציגה תהליכים פתולוגיים? ובכן, דבר ראשון מומלץ להתייעץ עם רופא מוסמך. העובדה היא כי שומה על הפנים חשופה כל הזמן לשמש ולקרינה אולטרה סגולה, תכשירים קוסמטיים, ויכולה להיות באזור הגילוח לגברים. כל זה יכול לתרום להפיכתה לגידול ממאיר. לכן אם קיים ספק באם יש צורך להסיר את נקודת החן בפנים, מומלץ להתייעץ קודם כל עם סמכות רפואית.

כמו כן, חשוב לזכור שאין להפחית חשיבות מאיכות הטיפול והמכשור. שכן, הסרת נקודות חן בפנים בצורה לא מקצועית יכולה לגרום להיווצרות כוויות וצלקות. דבר אשר יביא למפח נפש גדול מצד המטופל.

שימוש במכשור מתקדם ואיכותי, יביא להורדת נקודת החן בפנים בצורה נקיה, ללא צלקות, כוויות, פצעים וכדומה.

מלנומה – נקודת חן סרטנית

מהי מלנומה?

מלנומה היא סוג סרטן העור הנפוץ ביותר בקרב מבוגרים. מלנומה שכיחה פחות בקרב ילדים ומתבגרים, אך 300-400 מקרים חדשים מאובחנים מדי שנה בארצות הברית. מלנומות יכולות להתפתח בכל מקום על העור ויכולות להתפתח גם בעין. ללא טיפול, מלנומה יכולה להתפשט לחלקים אחרים בגוף.

במלנומה, הסרטן מתפתח מתאי עור הנקראים מלנוציטים. תאים אלו מייצרים מלנין, המספק את הצבע (פיגמנטציה) לעור. המלנין מסונתז על ידי תאי עור מסוימים – מלנוציטים. צבע (פיגמנט) זה עוזר להגן על העור מפני קרינת השמש האולטרה סגולה (UV). לאנשים עם צבע עור כהה יש יותר מלנין ולכן הם נוטים פחות לפתח מלנומה.

למרות שמלנומה נחשבת בדרך כלל למחלה של מבוגרים, בערך 1% מהמקרים מתרחשים אצל ילדים מתחת לגיל 15. בקבוצות מבוגרות זה שכיח יותר: 7% מהמקרים בקרב מתבגרים בגילאי 15-19 שנים.

תסמיני מלנומה כוללים שינויים חריגים בעור, כגון שומות (נקודות חן) הגדלות בגודלן, קיים שינוי צבע, דימום או גירוד. הגידול עשוי להיות גם בצורה של בליטה חיוורת או אדומה על העור.

הטיפול במלנומה תלוי בשלב המחלה. בדרך כלל, חולים עוברים ניתוח כירורגי להסרת התאים סרטניים. במקרים קשים יותר נדרשים טיפולים נוספים, כולל טיפול ממוקד , כימותרפיה ו / או טיפול חיסוני .

עם אבחון מוקדם של מלנומה, ישנם שיעורי הישרדות גבוהים מאוד. אך עם זאת, הגידול יכול להתפשט לבלוטות הלימפה ולחלקים אחרים של הגוף, דבר אשר מקשה על הטיפול. לכן, חשוב ביותר לשים לב לנקודות חן אשר יכולות להתפתח למלנומה ולגלות את המחלה בשלב מוקדם.

גורמי סיכון וגורמים למלנומה

גורמים מסוימים יכולים להגביר את הסיכון לפתח מלנומה. גורמים אלו כוללים גוון עור בהיר הנוטה לכוויות, מחלות עור מסוימות, היסטוריה משפחתית של מלנומה ו / או שומות \ נקודות חן יוצאות דופן, בנוסף היסטוריה של חשיפה לשמש וכוויות שמש יכולות להצביע על התפתחות מלנומה.

צבע עור: אנשים בעלי צבע עור כהה נוטים פחות לפתח מלנומה. בעלי עור בהיר, שיער בהיר או אדום (ג'ינג'ים), עיניים בהירות, הנוטים לכוויות שמש, נמצאים בסיכון גבוה יותר.

הפרעות עור: אנשים שנולדו עם כתמים כהים גדולים על עורם הנקראים "כתמי לידה" (נבי מלנוציטי) נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח מלנומה. מצבים מולדים מסוימים, כגון קסרודרמה פיגמנטוזה , רטינובלסטומה ותסמונת ורנר, יכולים גם הם להגביר את הסיכון.

היסטוריה משפחתית: היסטוריה משפחתית של מלנומה או שומות יוצאות דופן מגבירה את הסיכון לחלות במחלה.

חשיפה לקרינת UV: קרינה אולטרה סגולה פוגעת ב- DNA של תאי העור. המקור העיקרי לקרינת UV הוא אור השמש, מקור נוסף לקרינת UV הוא סולריום, חשיפה לאור שמש ושימוש במיטות שיזוף הם גורמי סיכון משמעותיים למלנומה.

כוויות שמש: לחולים שסבלו מכוויות שמש שלפוחיות יש סיכון גבוה יותר לפתח מלנומה.

טיפול בהקרנות וסרטן קודם: חולים העוברים טיפול בהקרנות נמצאים בסיכון מוגבר לפתח מלנומה בעתיד.

חסינות מוחלשת: חסינות נמוכה עקב מחלה קשה או השתלה עשויה להגביר את הסיכון.

סימנים ותסמינים של מלנומה

סימני מלנומה כוללים מגוון שינויים שונים בעור:

  •  שומה, נקודת חן או בליטה על העור הצומחת או משנה צורה, במיוחד אם היא מתרחשת לאורך תקופה קצרה.
  • שומה \ נקודת חן אסימטרית.
  • בליטה חיוורת או אדומה על העור.
  • שומה, נקודת חן או בליטה שמגרדים או מדממים.

ניתן לזכור את סימני המלנומה באמצעות האלף-בית האנגלי

A – אסימטריה

B – גבולות

C – צבע

D – קוטר (> 5 מ"מ)

E – סימני התפתחות או שינוי

יש לכם עוד שאלות לגבי הסרת נקודות חן? נשמח לענות על כל השאלות שלכם בכדי שתוכלו לקבל את הטיפול בטוב ביותר לביצוע הסרת נקודות חן

לכל שאלה צור קשר

לזימון תור

לזימון תור התקשרו או השאירו פרטים

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן