הסרת שומות

דף הבית » הסרת שומות

הסרת שומות בלייזר | הסרת שומה

הסרת שומות – לפני הכל ישנם מגוון גדול מאוד של נגעי עור וגידולי עור אשר נחלקים לשתי קבוצות: שפירים וממאירים. רוב נגעי העור הם שפירים אך עם זאת חלקם יכולים להיות ממאירים. לפיכך, אין זה פותר מלבצע בדיקה מול סמכות רפואית מקצועית לפני כל פניה להליך קוסמטי על אותו הנגע.

הסרת שומות

זהו סוג של נגעי עור אשר מאוד נפוצות, מכל משפחת השומות הכי נפוצות אלו, שומות פיגמנטיות (שומות נפוצות). שומות אלו הן תוצאה של עודף או מחסור בתאים האחראים לצבע האפידרמיס (השכבה החיצונית של העור). חלקם קיימים כבר מלידה, וחלקן מופיעות במהלך החיים. שומה יכולה להיות שפירית או סרטנית. גם השיקולים להסרת או הורדת שומות לרוב הן עניין אסתטי, אולם ישנם מקרים בהם השומות גורמות לכאב של ממש. לדוגמה, כאשר השומה היא באזור הגב, השענות לאחור עשויה לגרום כאב או במקרה שהשומה מתחככת בבגד, כל אלו גורמים לפציעתה של השומה ולעיתים אף לזיהום ולכן יש לשקול הסרת השומה.

אז מהי שומה?

שומה היא היווצרות פיגמנט על העור בעל אופי שפיר. השם המדעי של שומה הוא נבוס, שומה יכולה להיות מולדת ו\או נרכשת (נוצרת עם הזמן), שומה יכולה להופיע במגוון צבעים. מחום בהיר, אדום, סגול לשחור. השומה יכולה להופיע בכל חלק בעור הגוף. המספר הגדול ביותר של שומות שנרכשו נמצא אצל אנשים מעל גיל 50. אצל ילדים, שומות מתחילות להופיע בשנים הראשונות לחייהן, אצל תינוקות כמעט ולא.

שומות מופיעות עקב הצטברות תאי פיגמנט הנמצאים בין הדרמיס (השכבה הפנימית של העור) לבין האפידרמיס (השכבה החיצונית של העור). שומות יכולות להיות ממוקמות בתוך העור, על הרקמה החיצונית או בין השכבות של העור. שומה יכולה לבלוט על העור או להיות בתוך העור. מבחינת גודל, שומות יכולות להיות זעירות מאוד, או להתפתח לממדים ענקיים – כ- 15-10 ס"מ. שומות בגדלים גדולים מאוד מהוות את הסכנה הגדולה ביותר מבחינת ניוון אונקולוגי. הסכנה של כל שומה היא שבתנאים מסוימים היא עלולה להפוך לממאירה או להידרדר לסרטן העור – מלנומה.

הסרת שומה בלייזר

הסרת נגעי עור

סוגים של שומות

הסרת נקודות חן

אבחון שומה

הסרת שומות

ועכשיו קצת סדר, במאמר זה אנחנו נרחיב על נושא השומות בעור לפי הנקודות המובאות מטה.

תוכן עניינים

כמעט לכל האנשים יש סוג כלשהו במידה כזו או אחרת של שומות. ישנם כאלה שיחיו עימם בשלום למשך כל זמן חייהם. וישנם כאלה, אשר יסבלו מאי נעימות, בושה ואי נוחות עצם קיומם.

בעולם העתיק לדוגמא, שומות (ונקודות חן – סוג של שומה) על הפנים היו סימן למיניות ולמשיכה. היום בזמננו אנו, עם התפתחות הטכנולוגיה הרפואית והקוסמטית. התעוררה לא פעם השאלה האם ניתן ורצוי להסיר שומות ללא סיכון כלשהו? אחרי הכל, לעתים קרובות שומות אלו גורמות לאי נוחות, לבושה, לירידת הערך העצמי ולפגיעה באסתטיות.

סוגי שומות השונים

שומה, היא היווצרות עור שלעיתים מופיעה כבר בלידה ולעיתים היא נוצרת במהלך החיים (בדרך כלל עד סביבות גיל 45). בדרך כלל השומות הן שפירות. אין צורך להיפטר מהן או לטפל בהן. אך במהלך חייו של האדם הן עלולות להפוך לגידולים ממאירים. וזאת בעקבות השפעות מבחוץ ומבפנים.

כלל השומות מתחלקות למספר סוגים:

1. שומה שטוחה (נקודת חן) – שומות אלו הן כתמי פיגמנט שיש לכל אדם. מבחינה ויזואלית הם נראים כמו נקודות. צבעם יכול לנוע בין חום בהיר לגוון כהה. שומה כזו אינה צומחת ואינה מהווה איום על חיי אדם. האם ניתן להסיר שומות שטוחות אלו? רופאים אומרים שכמעט תמיד מותר להיפטר מנגע עור כזה ואפשר לבצע הסרת נקודות חן בלייזר.

2. שומה קמורה (שומה לא טיפוסית) – אלה נגעי עור בולטים. הם נבדלים משומות שטוחות רגילות. סוג זה אינו בטוח לחיי אדם. לכן, אנשים עם שומות מסוג זה צריכים להיות במעקב על ידי רופא. ורק הרופא יכול לדעת באם כדאי להיפטר מנגע עור כזה. שומות קמורות יכולות להזדהות כמלנומה. אשר זהו נגע עור סרטני. אשר בדרך כלל יהיה לא סימטרי בצורתו, גווניו לא אחידים וגבולותיו דהויים \ מטושטשים או מחוספסים. בכל שומה מסוג זה, יש לגשת בהקדם לרופא מוסמך. גילוי מוקדם הוא הדרך הבטוחה למנוע התפתחות מסוכנת וסיבוכים בעתיד.

3. שומה כחולה – אלו הן שומות מסוג מיוחד. הן נחשבות בטוחות. אך יש לקיים התייעצות עם רופא באם השומה משתנה מבחינת גודל, צורה וצבע. שומות כחולות יכולות להיות בצורות, גדלים, מרקמים שונים ואין להקל ראש קטנה כגדולה.

4. נימי דם (המנגיומות סניליות) – סוג זה של נגעי עור נראה בגוף האדם מהשכבה העליונה של העור כנקודות אדומות. נגעי עור אלו לא נחשבים כמסוכנים ואינם מתפתחים לנגעים סרטניים. שומות אלו מופיעות על גוף האדם משך זמן רב וגדלות כל עוד גדל הנזק לכלי הדם. הן מסוכנות רק באם הן גדלות מהר מאוד או נמצאות במוקד דלקת אשר התפרצה.

מדוע לטפל בשומות

השיקולים להסרת נגעי עור מסוג שומות הם בשני מקרים:

1. שיקולים אסתטיים – הסרת נגע העור נעשית על פי רצונו של המטופל.

2. שיקולים רפואיים – הסרת נגע העור בהמלצת רופא.

דוגמא לשיקול להסרת שומה / נגע: באם הנגע נחשף כל הזמן לטראומה. אשר בעתיד עלולה להוביל לתוצאות חמורות. לדוגמא, שומה אשר נמצאת על הראש וכאשר מסרקים את השיער פוגעים בה כל הזמן.

תסמינים קשים של שומות

במקרים מסוימים, עדיף לא לזלזל בשומות מסויימות, ויש לפנות לסמכות רפואית בהקדם האפשרי. להלן תסמינים המאפיינים שומה אשר מעידה על סיכון:

 • צבעי השומה משתנים.
 • שינוי בגודל השומה.
 • הופעת אדמומיות על השומה.
 • נשירת שיער משורשי השומה.
 • הופעת סדקים.
 • גירוד או צריבה באזור השומה.
 • הופעת דימום מהשומה.

 

עם הופעת סימנים אלו, יש לפנות לעזרה מידית אצל סמכות רפואית. אם אתם חשים אי נוחות באזור השומה ועצת הרופא היא להסירה, אל לכם להסס. אי הסרה של שומה כזו יכולה להוביל להתפתחות מלנומה.

כמו כן, קיימת סכנה בשימוש תרופות לא מאושרות, או שימוש במשחות עממיות ("תרופות סבתא") תכשירים כאלה עלולים להוביל להתפתחות של תהליך פתולוגי ברקמות ולהביא לידי מצב בלתי הפיך. כמו כן, חל איסור מוחלט להיפטר משומות באופן עצמאי. התוצאה של פעולה זו עשויה להביא לידי זיהום בדם ולסכנת חיים חס וחלילה.

למה יש שיער שחור על שומות

לעתים קרובות אנשים מקדישים מעט מאוד תשומת לב במהלך חייהם לנגע עור רגיל. אבל, כמובן, כאשר קיימת שומה גדולה ובולטת, וכאשר במיוחד שיער צומח מאותה השומה. המראה של אותה השומה רחוק מלהיות אסתטי. לכן, אנשים עם שומות כאלה מפתחים לעתים קרובות רגשות נחיתות, בושה וערך עצמי נמוך. אין זה מפתיע כי השאלה הנפוצה בקליניקות הסרת נגעים, בהאם ניתן להסיר שומה הצומח ממנה שיער?

מחקרי מעבדה הראו כי שיער שצומח משומה הוא תופעת טבע נורמלית לחלוטין. זהו סימן לכך ששכבת העור באותה השומה מתפתחת באופן תקין ותאיה בריאים. מראה שיער משומות מעיד על אספקת דם טובה ושומה כזו כמעט ולא מתפתחת מחדש בצורות ממאירות.

לכן, בשורה התחתונה, תמיד ניתן להיפטר משומות עם שיער.

אילו שומות לא ניתן להסיר

כידוע, אסור להיפטר מכל שומה. לכן, לפני שנחליט להסיר שומה כלשהי (גם הקטנה ביותר), יש להתייעץ עם סמכות רפואית לפני הכל.

ישנם סוגים שונים של שומות, אשר לבחון אותן יש צורך בהתייעצות עם רופא מוסמך, כיוון ששומות אלו עלולות להוות סכנת חיים. בדרך כלל מדובר בשומות גדולות אשר מתפתחות גם די במהירות.

רופאים לא ממליצים להסיר שומות שאינו מפריעות לתפקוד יומיומי למרות שייתכן שיהוו מטרד אסתטי.

למעשה, לתהליך הסרת שומה ללא היוועצות עם רופא מוסמך יכולות להיות השלכות חמורות:

1. לאחר,הסרת השומה, יכול להתחיל המנגנון ההתפתחותי של התאים הממאירים. דבר אשר יכול להביא לכך שאותם תאים סרטניים "יסתובבו" בגוף ויפגעו במערכות איברים חלשות.

2. ניתוח להסרת שומות יכול להיעשות רק אם הבדיקות אישרו שמדובר בשומה שפירה ולא בנגע ממאיר בעור.

3. חל איסור מוחלט לבצע את ה"פעולה "בבית. צעד לא נכון אחד – וההשלכות עלולות להיות הרות אסון וקטלניות.

4. יש סכנה אחת, אך מאוד גדולה כאשר מסירים שומה – התפתחות זיהום בדם.

שיטות להסרת שומות

אם אתה צריך להסיר שומה אחת או מקבץ של שומות. יש לפנות לסמכות רפואית מכיוון שאפילו במקבץ יכול להיות שיהיו מספר סוגים שונים של שומות אשר שונות במבנה שלהם ובמרקם שלהם.

באם כבר החלטנו להסיר את השומות הללו. אזי הרופא יבצע בדיקה דרמטוסקופית. בה הוא קובע היעדר תאים לא טיפוסיים (בעלי גורמי סיכון) ובוחר בדרך היעילה ביותר להסרת השומות.

ישנן שיטות שונות להסרת השומות. הדרך הבטוחה, האיכותית והמהירה ביותר היא הסרת שומות בלייזר. שיטה זו מומלצת כמובן במגוון רחב של טיפולים בנגעים שונים ואפילו גם למי שרוצה לבצע הסרת נקודות חן כמו למי שתוהה לעצמו בשאלה האם ניתן להסיר שומה ללא צלקות. מכיוון שלאחר הסרת שומות בלייזר, צלקות כמעט ולא נשארות.

שיטה נוספת היא השיטה הכירוגית (חיתוך) היא שיטה ישנה יותר, אך משתמשים בה גם כיום ברפואה המודרנית. תהליך זה מבוצע אם יש חשדות לשומות ממאירות (סרטניות).

הסרת שומות בלייזר

הליך מסוג זה אינו כואב, מהיר ויעיל. האם ניתן להסיר שומות על הפנים באמצעות לייזר? רופאים ממליצים על שיטה זו כדי לחסל את השומות.
ממליצים על שיטה זו כדי לחסל את השומות. תחת פעולת קרני הלייזר מחממים והורסים את תאי העור של אזור השומה. בעזרת הלייזר נקרשים גם כלי דם הסמוכים, כך שהסיכון להופעת דימום הוא זניח. במהלך הטיפול מסירים את רקמות השומה והשורש, מה שמונע את הסיכון לצמיחה מחודשת של השומה באזור זה. הסרת השומה מתבצעת בהתאם לגודל השומה, בטיפול אחד או במספר טיפולים. הסרת השומה בלייזר מבוצעת בהרדמה מקומית (קרם אילחוש), דבר המבטל תחושות כאב או אי נוחות. בתום הטיפול בדרך כלל יישאר קרום קטן באזור הטיפול, שנעלם מעצמו תוך שבועיים בדרך כלל. לאחר הסרת השומה, חשוב להימנע מלחשוף את האזור המטופל ללחות, שיפשופים וחיכוכים, כמו כן להימנע מלחשוף את האזור המטופל לשמש, בריכת שחייה, אמבטיה וכדומה.

אחרי הכל, להליך הסרת שומות בלייזר יש מספר יתרונות

1. ניתן להתאים את רמות קרני הלייזר. הודות לכך, ניתן לבחור את העומק ושטח הכיסוי של קרן הלייזר בקפידה ככל האפשר ובכך למקד את הטיפול לפי גודל השומה וסוגה.

2. אין פגיעה בחלקי עור אחרים, למעט שומות.

3. הסרת כל שכבות השומה.

4. ללא דימום.

5. משך ההחלמה יותר מהיר משיטה אחרת (בדרך כלל מס' ימים).

6. אין השארת צלקות.

7. רמת כאב מינימאלית.

8. משך ההליך הוא מספר דקות.

לאחר ההליך עליך לפעול לפי הכללים הבאים:

 •  הימנעות מאור השמש.
 • הימנעות מללכת לבריכה, לסאונה או לאמבטיה.
 • במקום בו הייתה שומה, יש לנגב מידי פעם בחומר חיטוי.

להליך הסרת שומות בלייזר אין כמעט התוויות נגד, הוא אינו גורם לתוצאות שליליות ואינו גורם לתחושות לא נעימות. הוא מסיר די בקלות ובמהירות שומות מכלל הסוגים, והכי חשוב, אינו משאיר צלקות.

הסרת שומות ע"י חנקן נוזלי

הרס השומה מתבצע בטמפרטורה נמוכה דיה (כמינוס 180 מעלות). שיטה זו כוללת הקפאת שומות.

עיקרון זה של הסרה שומות ע"י חנקן נוזלי בכך שהרקמות אינן מוסרות. אלא הם משמשות כהגנה טובה, שמתחתיה נוצר עור חדש ובריא. עם זאת, שיטה זו אינה נהוגה באופן מעשי בעת הסרת שומות עמוקות אלא רק שומות שטחיות. לעתים קרובות בקופות החולים משתמשים בשיטה זו בכדי להיפטר מפפילומות, מכיוון שעלות טיפול זה היא זולה. החיסרון הגדול שבהסרת שומה ע"י חנקן נוזלי שתיתכן היווצרות צלקת לבנה.

הסרת שומה במחט חשמלית

פעולה כזו נקראת electrocoagulation ניתן ליישם שיטה זו על כל חלק בגוף, כולל הפנים. עיקרון הליך זה הוא חימום (ההפך מהליך הקירור בחנקן נוזלי), ובהליך זה השומות נשרפות מהעור.

היתרונות של שיטה זו הם:

 • ההסרה מתבצעת בפגישה אחת.
 • להיפטר מכל סוג וסוג של שומה.
 • בלי דימום.

יש חסרון אחד – יתכנו צלקות באזור ההסרה (אך הצלקת לא תהיה לבנה).

הסרה כירורגית (חיתוך) של שומה

סוג זה של הסרת שומות, משמש רק כאשר ישנם שומות גדולות ועמוקות. הניתוח עצמו מבוצע בהרדמה מלאה. ע"י רופא מוסמך. בהליך זה משתמשים בסכין מנתחים (אזמל) ובסיומו תופרים את האזור המטופל.

בהסרת שומות בהליך כירורגי ישנם חסרונות:

 • דימום פתוח.
 • אפשרות להרעלת דם.
 • אפשרות להיווצרות צלקות.

לכן, לא מומלץ לבצע ניתוח מסוג זה, אלא באם הסמכות הרפואית קובעת שאין דרך אחרת להסרת אותה השומה.

לסיכום

שומות הן לא בהכרח מטרד. ניתן לחיות עימם בשלום אך חשוב גם לעקוב אחריהן (על מנת לשלול התפתחות מלנומה). במידה ויש רצון להסרתם מבחינה אסתטית. ההליך הרצוי הינו הליך הסרת שומות בלייזר. יתרונות טיפול בלייזר כפי שהובאו במאמר זה הן רבות לעומת סוגי טיפולים אחרים. וטיפול בלייזר נחשב כשיטה המהירה, היעילה, הנקייה והבטוחה ביותר להסרת שומות ונגעי עור. לא פחות חשוב (מעבר להסרת השומות) להתייעץ עם רופא מוסמך על מנת לקבל חוות דעת מקצועית וזיהוי וודאי של סוג השומה.

חמישה סימנים לבדיקת שומה ולהסרת שומה

 1. זמן – הופעת השומה בזמן האחרון. שומה שמופיעה לאחר גיל 30-25 עלולה להוות סיכון.
 2. צמיחה – השומה צומחת במהירות. יש לעקוב ולהיזהר באם מבחינים שהשומה גדלה.
 3. כמות – יש הרבה שומות בגוף. המספר הכולל של השומות יכול להוות אינדיקטור לסיכון לפתח מלנומה. לאלה שיש להם יותר מ -30 שומות בכל גופם, מומלץ להימנע מחשיפה לשמש ובהקפדה על שימוש בתכשירי הגנה.
 4. פציעה – השומה נפצעה. טראומה היא אחד הגורמים לניוון אפשרי של שומה. אם הפציעה לוותה בדימום, יש לפנות לרופא. לרוב, שומות נפגעות בעת הגילוח, שפשוף עם חפץ חד וכדומה. מסיבות רפואיות מוסרות שומות הנתונות לשפשופים ולחץ מתמידים. דבר נוסף, עדיף לא לשלוף שיער שצומח מהשומה בעזרת פינצטה. דבר זה יכול להוביל לדלקת, שעלולה להפוך לטריגר לצמיחת שומה ולניוון של תאים נורמליים.
 5. השומה שינתה צבע או שסביב השומה הופיע צבע לבן (מעין הילה).

יש לכם עוד שאלות בנוגע לביצוע הסרת שומות בלייזר? מוזמנים ליצור איתנו קשר 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

לזימון תור

מדיקל סי

לזימון תור התקשרו או השאירו פרטים

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן