יבלות בפות

דף הבית » יבלות בפות

יבלות בנרתיק

הנתונים מראים ש-10% מהאנשים שנמצאים בין גילאי 15 ל-49 סובלים בשלב כזה או אחר מיבלות באזור איבר המין, כאשר בכול הנוגע לנשים, הן עשויות לסבול מיבלת בעיקר באזור שסמוך לפתח הנרתיק ואף בתוכו. מדובר בבליטות קטנות שעשויות להופיע בצורות ובגדלים שונים – היבלות יכולות להיות שטוחות, בולטות, מחוספסות, בעלות מראה שמדמה כרובית, להופיע כבודדים או כמקבץ, להיות בגודל של ראש סיכה ואף להגיע לכמה סנטימטרים, ועל כן אם גם אתן חוששות שמה מטריד אתכן לאחרונה הנו יבלת, אתן מוזמנות ללמוד מספר עובדות חשובות, למשל מתי היבלת מסוכנת, כיצד ניתן לטפל בה וכדומה.  

מציקות או לא מורגשות - יבלות בפות

ללא מעט נשים יש יבלות בפות באזור, אך הן כלל לא מודעות למצב, וזאת כי היבלת אינה מציקה וקטנת ממדים. עם זאת, יש יבלות בנרתיק שבעת קיום יחסים מדממות, או שבשוטף הן מגרדות ומובילות לחוסר נוחות, ולו לתחושת עקצוץ, ועל כן כאשר זה המצב והוא אינו חולף כעבור כמה שבועות (בערך בשליש מהמקרים יבלות בפות נעלמות בתום 3 חודשים) טוב לדעת שקיימים פתרונות, אך ראשית נרחיב מדוע היבלות בפות מופיעות והמשך פירוט על יבלת בפות.

יבלות בפות

נעים להכיר - וירוס בעל עשרות צורות

את התופעה של יבלות בפות או בנרתיק נהוג לכנות קונדילומה. מדובר בווירוס שמכיל בערך כ-200 זנים, כאלו שחודרים את מעטה העור ובכך מובילים לשלל תופעות, חלקן יותר בעייתיות וחלקן פחות. כך למשל נציין שקיימים זנים שמובילים להתרבות לא מפוקחת של תאים, וכיוון שלעיתים מצב זה עשוי להוביל לסרטן צוואר הרחם, לסרטן פי הטבעת ולסרטן הפות, הושקעו מאמצים בהמצאת חיסון ייעודי שמטפל במצב הקיים ואף שמונע היווצרות של יבלות באזור (בנרתיק ובפי הטבעת)מכאן שקיימים שני חיסונים שמונעים פפילומה: ישנו חיסון שמגן מפני סרטן צוואר הרחם וישנו חיסון שמגן לא רק מפני סרטן צוואר הרחם, אלא גם מפני הקונדילומות עצמן.   

כיצד ניתן לדעת אם אכן מדובר ביבלת?

תמיד מוטב לערב רופא מומחה (גם אם ידוע שהבליטה המוזרה באזור היא יבלת), וזאת כיוון שקיימים מגוון דרכי טיפול, ורק רופא מומחה מורשה להנחות אל עבר ההליך היעיל והבטוח ביותר. כיצד הרופא בונה את ההבחנה? לעיתים מבט קל עשוי להספיק בכדי לקבוע, אך אם מתעורר ספק, הרופא יימרח באופן ממוקד חומצה מותאמת ולא כואבת. מדוע? החומצה מלבינה את האזור ובכך מסייעת לאבחן נכונה. אם גם שלב זה אינו מאפשר להעניק אבחנה חד משמעית עוברים לשלב הביופסיה  שלב שבו לוקחים דגימה זעירה מהאזור (באמצעות הרדמה מקומית כמובן). 

נמנעים מיבלות בפות - יש מה לעשות!

גם אם היבלת קטנה, בודדה ולא מורגשת, היא עדיין לא רצויה, ועל כן טוב לדעת שקיימים דברים פשוטים שעשויים להגן מפניה, ופה נציין שכל עוד מקיימים יחסי מין מוגנים ע"י קונדום ניתן למזער באופן מהותי את הסיכויים להידבק ביבלת בפות. עם זאת, שימוש באמצעי הגנה אינו מעניק חסינות מלאה. מדוע? כי כפי שכבר ציינו מקור היבלת הנו נגיפי, ועל כן ההידבקות עשויה להיווצר גם רק דרך מגע עורי, ולו דרך הידיים.  

פתאום הופיעה יבלת - מהיכן?

נשים רבות מעידות שהן הופתעו לגלות יבלות בפות ולו כי הן עם בן זוג קבוע שלו אין יבלות על איבר המין, או כי בתקופה האחרונה הן לא היו פעילות מינית, ועל כן נבהיר שאין זו תעלומה, וזאת כי הנגיף עשוי להתעורר גם לאחר מספר שנים שבהן הוא היה רדום, ובאופן כללי היבלת במגוון אזורים וגם יבלת בפות צצה רק לאחר כמספר שבועות (ועד כמספר חודשים), משמע אין מדובר בתגובה מידית. 

מספר עובדות חשובות אודות טיפול ביבלות בנרתיק

  • גם אם הטיפול הצליח והיבלת נעלמה, חשוב להישאר במעקב, וזאת כי יש סיכויים גבוהים שהיבלת בפות תחזור בשנית, בערך תוך חצי שנה. מדוע? כי הנגיף עצמו (HPV) עדיין נוכח. אי לכך רצוי לבחון אלו טיפולים מסייעים להיפטר מהיבלת אחת ולתמיד. 
  • כיוון שהיבלות עשויות לחזור וכיוון שבחלק מהמקרים היבלת עשויה להוביל לסרטן, רצוי להישאר במעקב, ועל כן כאשר מדובר בנשים, עליהן לבצע בדיקת PAP אחת לשנה, ואם האישה נשאית HIV, הרי שאז התדירות גדלה לפעם בחצי שנה.  
  • יש טיפולים קצרים ויש טיפולים ארוכים, כאשר אין התאמה בין אורך הטיפול לטיב התוצאה, אלא הרבה פעמים דווקא הטיפולים היותר קצרים מובילים לתוצאות יותר ממושכות 
  • יש טיפולים שעשויים להימשך כמספר שבועות, במיוחד כשמדובר בטיפול משחתי.  
  • יש טיפולים שעשויים להוביל לגירוי משני ואף לכאב, אך תופעות מעין אלו חולפות כבר לאחר יומיים שלושה.  
  • לא כל טיפול שנשמע מבטיח מומלץ, וזאת כי בין היתר קיימים טיפולים שעשויים להוביל לבעיות משניות, למשל לצלקות. כמו כן, לא כל טיפול ייעודי להשמדת יבלות מתאים לכל אזור בגוף, ובטח שלא כל טיפול מתאים לאזור רגיש כגון הפות.  

להלן שיטות הטיפול ביבלת בפות

אלו טיפולים קיימים עבור יבלת באזור הפות? ובכן כפי שציינו קיימות מגוון שיטות וכולן מיועדות להשמיד את היבלת בנרתיק. פה נציין שקיימים טיפולי לייזר, משחות, ניתוחים, שימוש בחומרים כימיים ואף הקפאה מקומית (ולו באמצעות חנקן), אם כי בהחלט נמצא שיטות נוספות. להלן הרחבה אודות שלושת השיטות המובילות: 

  • תכשירים למריחה  קיימים מגוון תכשירים שמיועדים למריחה מקומית, כאשר הטיפול אורך ככמה שבועות. יש תכשירים שמעודדים את הגוף להגיב ורוב הסוגים צורבים כימית באופן נקודתי. פה נחדד שאין להשתמש בכל משחה והכרחי שהמשחה תהיה ייעודית לאזור רגיש כגון הפות. 

 

  • ניתוח  אין הכוונה לניתוח מורכב אלא למתן זריקת הרדמה שלאחר מכן ישולב אחד מההליכים הבאים: הסרת יבלות בפות בלייזר, הקפאה ע"י חנקן, צריבה חשמלית, או חיתוך נקודתי. מדובר בשיטה יעילה וסה"כ פשוטה. מה עדיף? רבים ייבחרו להיעזר בלייזר (צורב את האזור) או בחנקן (מקפיא את האזור) – שתי שיטות שמבטיחות אחוזי הצלחה מאוד גבוהים, כיוון שהן פוגעות בכלי הדם שמצויים מתחת ליבלת ובכך מובילות להפסקת זרימת דם נקודתית – להתייבשות ונפילת היבלת. פה נציין שממש כפי שקיימות מגוון חלופות עבור הטיפול, כך גם קיימות מגוון חלופות שנוגעות רק לאופציית הלייזר, ועל כן הכרחי לבחון איזה סוג יותר עדיף, ולו מבחינת הרס משני (השארת צלקות) ורמת כאב. עוד נחדד ששיטת הלייזר מחזיקה בערך מוסף שלא קיים בשאר החלופות, ופה אנו מדברים על הגעה נוחה, יעילה ונקייה לאזור הרצוי, וזאת כי אין מדובר בכלי פיזי, אלא בקרן שניתן למקד היטב וביעילות 

 

  • מתן אינטרפרון – במקרה זה אין מדובר בטיפול העיקרי, אלא בטיפול משלים, והוא ניתן בצורת הזרקה או כקרם שנמרח באופן מקומי. האינטרפרון הנו חומר ביולוגי פעיל שמחזיק בתכונות אנטי גידוליות ובמקביל הוא תומך במערכת החיסון, משמע הוא גם מונע מהתופעה להחמיר והוא גם מונע מהתופעה לחזור על עצמה. 

 

שנסכם?

יבלות בפות אינן נעימות, אך הן כן ברות טיפול, וגם אם ניתן לחיות עמן בשלום, מוטב להקדים ולטפל כשיש יבלת בפות, אם כדי להבטיח אי החמרה ואם כדי להגן על בן הזוג. מכאן שתמיד יש לעבור אבחון מקצועי ולעבור טיפול מותאם. 

מוזמנות לקבוע תור אצל המומחים שלנו להסרת יבלות בפות, דיסקרטיות מובטחת לאורך כל התהליך!
072-3929971

אהבתם? שתפו

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן