מדוע חשוב לשמור על העור שלנו מפגעי השמש גם בחורף?

דף הבית » מדוע חשוב לשמור על העור שלנו מפגעי השמש גם בחורף?

אל תתנו לימי החורף להטעות אתכם, כי השמש כאן גם כאשר היא מסתתרת מאחורי העננים. במדינת ישראל בה מזג האוויר מתון והשמש חזקה יחסית קיימת אומנם מודעות גבוהה לנזקי השמש, אבל לא כולם תמיד מקפידים על הגנה על העור מפני השמש בעונה הקרה. החורף אולי פה, אבל הנזקים עשויים להצטבר וכשתיזכרו יתכן שיהיה מאוחר מדי לתקן את מה שהשמש עוללה.

קרני UV עשויות לפגוע בעור בכל ימות השנה ולעיתים אפילו יותר במקומות מושלגים או עם קרח, כך שגם אם אתם טסים לטיול סקי בחו"ל או גולשים באתר החרמון אתם נחשפים לשמש ואפילו בעוצמה גבוהה יותר מאזורים נמוכים ושמשיים יותר. קרני ה-UVA חודרות עמוק אפילו יותר מקרני UVB ויכולות לחדור מבעד לעננים ואפילו מבעד לערפל. השמש נחשבת אומנם למקור חיוני לויטמין D, אבל במינון הנכון ולזמן קצר בלבד וחשיפה ממושכת לשמש גם בימים הקרים עשויה להיות הרסנית ותשפיע על כל אחד בדרך שונה המשתנה גם עם הזמן. נתחיל בסקירה של ההשפעות השליליות של השמש על העור: מהאצת הזדקנות מוקדמת דרך הופעת כתמי שמש כתמי פיגמנטציה ועד העלאת הסיכון לסרטן עור. כוויות שמש גם בקיץ וגם בחורף פוגעות במרקם העור, כואבות ועשויות להותיר חותם בדמות צלקות.

הגנה וטיפול בצלקות בימי החורף

חשיפה לשמש צריכה להיעשות במתינות ובחוכמה גם בעונה הקרה על אחת כמה וכמה אם יש לכם צלקות שונות בעקבות פציעה, ניתוח או כוויה, כי השמש למעשה משזפת את העור מסביב לצלקת כך שהוא עתיד להפוך לכהה יותר מהצלקת עצמה וכך, מהבחינה האסתטית – הצלקת תראה בצורה מודגשת יותר כאשר העור שזוף ויש הבדלי גוון משמעותיים. מעבר לכך, צלקת יכולה לפגוע בהחלמת והתאחות הצלקת, כיוון שצלקות נחשבות רגישות יותר לקרני השמש.

אז כיצד ניתן להתנהג בצורה נבונה בימים הקרים תוך הגנה על הצלקות שלנו מפני השמש? ראשית, עוזר לכסות את אזורי הצלקות או האזורים הרגישים כאשר בחורף קל יותר לעשות זאת באמצעות הבגדים הארוכים, אך חשוב לשמור גם על הפנים ואם מבלים הרבה זמן בחוץ ביום נאה יחסית כדאי להצטייד גם בכובע ומשקפי שמש. שנית, חשוב מאוד להמשיך למרוח קרם הגנה בעל מקדם גבוה גם בימי החורף ובמיוחד אם יש צלקת. כדאי לטפל בצלקת באמצעות ג'ל רפואי משולב קרם הגנה המבוסס על ריכוז גבוה של סיליקון שיכול לשפר את נראות הצלקת וסגירתה וכן להפחית תסמינים כמו גירויים, גירוד או כאב טורדני.

לשהות בבטחה בשמש החורפית

אפילו אם יצאתם לטייל ונראה שלא חם כל כך, כדאי לשהות כמה שיותר בצל במיוחד אם מדובר בפיקניק, כי כאמור לא תמיד מרגישים באפקט של השמש בימים הקרים. אם מדובר בטיול בהרים מושלגים או קפואים כדאי לכסות את הראש בכובע צמר ולהגן גם על האוזניים עם מחממי אוזניים ועל הידיים עם כפפות. כדאי להשתמש גם בשפתון עם מקדם הגנה 15SPF שמקנה לחות ומגן על השפתיים ולשים לב לזמן שבו אתם שוהים בשמש ולא לאבד מעקב על השעון. היו מודעים להשפעות השליליות של השמש החורפית ולתוצאות האפשריות ועקבו אחר תסמינים שמחייבים טיפול ובמיוחד צלקות בעור.

שימו לב שיש טיפולים אסתטיים שמתאימים יותר בחורף אך גם הם דורשים הימנעות או הפחתת השהייה בשמש והגנה מיטבית על העור – כדאי להיוועץ עם הרופא ולהחליט כיצד להגן ולטפל בכוויות, צלקות או תסמינים שונים או שגרה נכונה בתקופת טיפולים.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

לזימון תור

לזימון תור התקשרו או השאירו פרטים