מולוסקום

דף הבית » מולוסקום

מולוסקום קונטקטיוזום

לא כולם יודעים מה זה מולוסקום (נקרא גם מולוסקום קונטקטיוזום \ Molluscum contagiosum \ יבלות מים) השם המוזר הזה מסתיר זיהום נגיפי שנפוץ למדי בקרב ילדים. מולוסקום מאופיין בפריחות בעור כמעין גושים קטנים לבנים או ורודים שעשויים להיות פניניים ובמרכזן שקע. הפריחה, בהתאם לשלב ההתקדמות של המחלה, יכולה להיות ממוקמת בכל הגוף.

בדרך כלל, נגעי עור אלה קטנים בגודלם (בין 1 מ"מ ל 1.5 ס"מ), אבל כאשר הם קרובים זה לזה, במיוחד כאשר המערכת החיסונית חלשה, הם יכולים להתמזג לכדי גוש אחד ולהגיע למספר בגודלם לכמה סנטימטרים.

מבחינת העור, הנגיף נכנס לתאי השכבה הבסיסית של האפידרמיס וגורם לחלוקה מואצת של מבני התאים, וכתוצאה מכך נוצרים נגעי עור קטנים בעלי צורה מעוגלת עם מעין שקע טבורי במרכזם על גבי העור.

מולוסקום אינה מחלה מסוכנת. למרות זאת, בהחלט מומלץ לטפל בזיהום ובתסמיני המחלה (אותם יבלות מים). זאת בשל העובדה שהמחלה מדבקת וילדיכם, בני משפחה אחרים, אנשים אחרים וילדים הבאים במגע יכולים להידבק ממנה. חשוב גם לדעת שהביטויים של מחלת המולוסקום (במיוחד בפנים ובחלקים הנראים לעין של הגוף) פשוט אינם אסתטיים ומביאים לירידת הערך והביטחון העצמי של החולה בה.

הגורמים האפשריים

הופעתה של מולוסקום קשורה למערכת חיסונית חלשה בדרך כלל במבוגרים. ובילדים הנגיף הוא חלק מקבוצת האבעבועות. העברתו מאדם לאדם מתבצעת באמצעות חפצים ביתיים, מים, או באמצעות מגע מיני במבוגרים. הסיכונים להידבקות אצל אנשים הסובלים מנזק כלשהו בעורם גדלים משמעותית. למרות העובדה שהמחלה פוגעת בעיקר בילדים, גם מבוגרים יכולים להידבק, במיוחד עם מערכת חיסונית חלשה.

Molluscum contagiosum
מולסוקום

תסמינים למולוסקום

ניתן לזהות את הביטויים הראשונים של מולוסקום 2-7 שבועות לאחר ההדבקה, שכן בתקופה זו תקופת הדגירה של הנגיף מסתיימת (בחלק מהמקרים היא יכולה להגיע לשישה חודשים). חשוב לדעת, הפריחה של מולוסקום יכולה להופיע בכל חלק בגוף.

בנוסף, בחולים במולוסקום אין כל הידרדרות במצבם הרפואי הכללי, אך תסמין כגון גירוד עלול להופיע במקומות בהן קיימים מוקדי הדלקת. מספר הגושים משתנה בין 1-3 לכמה עשרות.

מבחינת הנגעים, מדובר בנגעי עור הנראים מלאים בחומר (המכיל את חלקיקי הנגיף) בעלי מבנה מקומט. משום כך רופאים מאוד לא ממליצים לסרק, לגרד או ל"פוצץ" את הנגעים בשום צורה שהיא, מכיוון שתוכנם הזיהומי יכול לבצע זיהום עצמי על פני שכבת העור הבריאה. באם התבצעה פגיעה מקרית בנגע, יש לטפל בו באמצעות חיטוי. כגון, יוד, כלורהקסידין וחומרי חיטוי אחרים מתאימים. חשוב לציין, לעתים קרובות למדי, הפריחה של אותם נגעי עור נפתרת מעצמה. אך דבר זה אורך זמן, בין חצי שנה לשנתיים. ובמקרים נדירים אף 4 שנים. שלאחריה נגעי העור נעלמים ואינם מותירים זכר על העור.

הביטויים הראשונים של מולוסקום מתבטאים בהופעת נגעים בודדים במקומות שונים בגוף:

 • על הפנים (בדרך כלל אצל ילדים).
 • באזור המפשעה.
 •  על איברי המין.
 •  על הירכיים.
 •  על הבטן.

ככלל, נגעי העור אינם רבים ואינם נבדלים בגודלם, אך אפילו נגע קטן בודד מקלקל את האסתטיקה של הפנים וגורם לכמה תסביכים אצל המטופל. כמו כן, הפריחות במולוסקום עלולות לגרד, וכתוצאה מגירוד זה עלולה להתפתח דלקת, מה שמחמיר עוד יותר את התמונה הכוללת.

במולוסקום, היווצרות של נגעי עור על הפנים שכיחה יותר בקרב ילדים מאשר אצל מבוגרים. באם זה אכן קרה, דבר זה מעיד על דיכוי מערכת החיסון ועל הצורך לחזק את המערכת החיסונית, כמו גם הצורך להיבדק לגבי מחלות שונות.

שיטות טיפול במולסוקום

ברפואה המודרנית, אין טיפול ספציפי למולוסקום. ידוע שהמחלה חולפת מעצמה לאחר שהגוף מפעיל מאגרים פנימיים ומשמיד את הנגיף. תהליך הריפוי השלם יכול להימשך בין מספר חודשים לשנתיים. במהלך תקופה זו, המטופל יצטרך להמתין לפתיחה עצמונית של הנגעים והעילמותם, או לפנות לטיפולים כגון לייזר להסרתם.

האפשרות האחרונה באה לידי ביטוי לעתים קרובות על ידי בחירת הורים אחראיים לטיפול באותם הנגעים על מנת למזער את הסיכון להפיץ את הזיהום לילדים אחרים. הסרת הנגעים מומלצת גם עבור חולים צעירים הסובלים ממחלות דרמטולוגיות (עור) אחרות, בפרט אטופיק דרמטיטיס. אשר אצל חולים אלה העור פגיע מאוד לכל סוג של זיהום.

שיטות להסרת

ישנן שיטות רבות לביצוע להסרת מולוסקום:

 1.  כירורגיה – חיתוך על ידי רופא באמצעות סכין. פיתרון מהיר אך עם סבירות גבוהה להשארת צלקות.
 2. חנקן נוזלי – צריבה על ידי קור. יעיל בנגעים קטנים אך ידוע בתחושת הצריבה לאחר הטיפול באזורים שטופלו. כמו כן, סבירות גבוהה להופעת צלקות.
 3. כימיקלים – שימוש בכימיקלים כגון, באשלגן הידרוקסיד, תמיסות של חומצות, קנתרידין וכדומה. תהליך זה אינו מתאים לילדים ובעל סבירות גבוהה ליצירת כוויות וצלקות.
 4. לייזר – נחשבת כיעילה, המהירה, הבטוחה והנקייה (ללא צלקות) ביותר. כמו כן, מתאימה לכל שכבת גיל הן לילדים והן למבוגרים.

דגש חשוב, בטיפול במולוסקום בילדים ללא מחלות נלוות, אין להשתמש בתרופות אנטי-ויראליות, חיסונים ואינטרפרונים. כמו כן, טיפול להסרת הנגעים אינו הורג את הנגיף עצמו בגוף אלא מגביל את התפשטותו.

עובדות כלליות על מולוסקום

 • זוהי מחלה מדבקת נגיפית אשר אינה פוגעת בבריאות.
 •  הנגיף מועבר באמצעות חפצים מזוהמים או באמצעות מגע ישיר בין אדם לאדם.
 • המחלה נרפאת לחלוטין תוך כשנתיים (במקרים נדירים עד 4 שנים), ללא טיפול תרופתי.
 • על מנת למנוע התפשטות הנגעים לאזורי עור נקיים ובריאים, ניתן להסיר אותם.

כיצד לפעול לאחר הדבקות במולוסקום

 •  שלב ראשון, אבחון וייעוץ על ידי רופא עור.
 • יש להימנע ממגע, קילוף או גירוד של הנגעים.
 •  במקרה של פציעה, פתיחת הנגע או הופעת דלקת בנגע, יש צורך לטפל באמצעות חיטוי חיצוני.
 • חשוב ביותר לא לאפשר לעור להתייבש, יש לדאוג לרמת לחות גבוהה על ידי שימוש בתכשירים וקרמים.
 •  יש להימנע כלל מלבקר בבריכות, סאונות, אמבטיות ומכוני כושר עקב מקדם הדבקה גבוה.
 • יש להקפיד להשתמש במגבות אישיות ובמטליות ומגבונים חד פעמיים.
 • באם הנגעים נמצאים באזורים חשופים בעור, על מנת למנוע התפשטות של זיהום בחולה או הדבקה של אחרים, ניתן לחבוש את הנגעים בתחבושת סטרילית.

הסרת מולוסקום בלייזר

מאפייני הטיפול בלייזר במולוסקום

· הסרת לייזר של נגעי עור של מולוסקום היא השיטה היעילה והבטוחה ביותר.

 •  יתרון הסרה בלייזר הוא שלאחר סיום כלל הטיפולים התוצאה היא ללא היווצרות צלקות או כוויות.
 •  במהלך הטיפול הלייזר משמיד את תאי האפידרמיס (השכבה העליונה של העור) שנפגעו מהנגיף, בעוד שהאזורים הבריאים בעור מסביב אינם נפצעים או נפגעים.
 • הטיפול בלייזר מתבצע במספר טיפולים (בין 1 ל 4).

יתרונות השימוש בלייזר במולוסקום

 • רקמות סמוכות המקיפות את נגעי העור אינן נפגעות.
 • הטיפול עצמו מתבצע בתנאים של סטריליות מוחלטת (קרן הלייזר אינה נוגעת בעור, לעומת חיתוך כירורגי).
 • מולוסקום לעיתים רחוקות חוזרת לאחר טיפול בלייזר (לעומת שיטות אחרות שבהן הסבירות שהמחלה תחזור הינה 50\50).
 •  הטיפול ללא דימומים ונחשב בטוח לחלוטין.
 • בלייזר תהליך הריפוי של פצעים הינו מהיר, מכיוון שקרני הלייזר לא חודרות לשכבות העמוקות בעור. מה שמייעל מאוד את הטיפול עצמו ואת תהליך ההחלמה.
 • משך זמן קצר של הטיפול (אורך מספר דקות, בין 5 – 10).
 • הטיפול אינו מצריך הרדמה.
 • ניתן להסיר את כל הנגעים בטיפול אחד.
 • ללא צלקות.

הפריחה אינה יכולה להיעלם מעצמה ללא טיפול.

לא, יש לראות רופא עור להתמודדות עם הנגיף. ולאחר מכן לבחור את השיטה המתאימה להסרת נגעי העור שצצו.

יש להימנע מלבקר במקומות כגון, סאונות, בריכות שחייה, חדרי כושר וכדומה. עד להחלמה מלאה.

הדבקה בבית פחות שכיחה. אך חשוב לשמור על היגיינה אישית בכל מקום ותמיד.

ישנם מספר טיפים באינטרנט כיצד לטפל במולוסקום עם תרופות סבתא, תמיסות וקרמים שונים. עם זאת, חשוב לזכור כי מדובר בנגיף מדבק עם נגעי עור המתרבים במהירות עקב ההדבקה. לכן ייתכן וטיפולים עצמאיים (ביתיים) לא ייתנו את האפקט הרצוי. וחמור מכך, ייתכן וטיפול עצמאי במולוסקום יכול לגרום לא רק להתפשטות המחלה, אלא גם לתוספת של זיהום משני, מה שחס וחלילה יוביל לאשפוז בבית חולים.

סיבוכים של מולוסקום הם דלקת, גירוד, דרמטיטיס, כמו גם בטיפול לא ראוי. ישנה היתכנות של זיהום משני וצלקות קשות. כאשר מופיע מולוסקום על העפעפיים, תיתכן דלקת הלחמית הכרונית המתבטאת באדמומיות בעיניים וראייה מטושטשת.

ראשית כל יש לזכור שמולוסקום יכולה להופיע גם על אברי המין. לכן יש לבצע מגע מיני מוגן. בכללי יש לשמור על כללי ההיגיינה האישית בחיי היומיום ובמקומות ציבוריים. יש לזכור כי בנוכחות מחלה זו, זיהום עצמי אפשרי. וזאת על ידי קילוף או פתיחה של נגעי העור, כך שאדם נגוע יכול להפיץ את הנגיף (ובעקבות כך את נגעי העור) לאזורים אחרים בגוף.

חשוב לדעת

מולוסקום אינה גורמת לסיבוכים חמורים. אך יחד עם זאת, באם מבחינים בסימנים הראשונים להתפרצות המחלה, מומלץ מאוד לפנות לעזרה רפואית ולייעוץ רפואי על ידי רופא מוסמך. אחרי הכל, הסימפטומים של מולוסקום דומים מאוד למחלות קשות כמו עגבת, חזזית פלנוס וכו'.

בנוסף, הופעת תסמיני המחלה מצביעה על כך שלאדם נגוע ישנה הגנה חיסונית מוחלשת עקב זיהומים שונים, כולל איידס (.לאנשים הסובלים ממחלות כמו איידס הפוגעות במערכת החיסון יהיו נגעי העור גדולים יותר מ- 7 מ"מ). ככלל, מספר הנגעים של מולוסקום על העור תלויים בחסינות המטופל. באם מערכת החיסון מתפקדת היטב ומייצרת כמות מספקת של נוגדנים, אזי נגעי העור יהיו בודדים.

אהבתם? שתפו

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן