פיברומה

דף הבית » פיברומה

מה זה פיברומה?

פיברומה – fibroma  זהו נגע עור (גידול) שפיר בעל צורה לא סדירה. נגעים מסוג פיברומה מופיעים כמעט בכל חלקי הגוף, ומשפיעים על שכבות העור השטחיות והעמוקות יותר. הופעת הנגעים מופעלת על ידי מספר גורמים. הם אינם מאופיינים בנטייה להתפשטות, ולנגעים אין השפעה פתולוגית על האיברים או הרקמות הסובבות אותם. למרות זאת, נגעי עור כאלה נראים מאוד לא מושכים מבחינה אסתטית. לעיתים קרובות יכולים להיפגע מבגדים ומגורם חיצוני ולגרום לאי נוחות אסתטית. הטיפול בפיברומה מצטמצם להסרת הנגעים, שלאחריו הישנות הופעתם מצטמצמת כמעט לאפס.

פיברומה של העור היא מעין גוש שפיר. קוטרו יכול להיות בין 0.2 – 1.5 ס"מ ואף יותר. הנגע נוצר על ידי רקמת החיבור, ויכול לכלול גם רקמת שריר, שומן או כלי דם. באופן כללי פיברומה אינה מסוכנת. פיברומה מסווגת כצמיחה איטית, מוגבלת, אלסטית ובעיקר צפופה של נגעים או גושים בכל מקום בו קיימת רקמת חיבור.

סוגי פיברומה בעור

הרפואה המודרנית מחלקת את נגעי הפיברומה בעור לשני סוגים עיקריים.

פיברומה רכה – מאופיינת במבנה רופף (לא קשיחות) והנגעים הם בצבע העור או חום. לתצורות יש מעין רגל. הם מופיעים באזורים עדינים של העור (מפשעה, צוואר, בתי שחי, פנים, עפעפיים). יכולים להופיע במספר רב. לעיתים קרובות הגורם לפיברומה רכה הוא תורשה או חוסר איזון הורמונלי. הסכנה בנגעים אלו טמונה בעובדה שקל מאוד לפצוע אותם (בעת גילוח, בעת הסרת בגדים, בסירוק וכו').

פיברומה קשה – שכיחה יותר. מזוהה בצורתה כמשטח חלק וצפוף. בדרך כלל, מדובר במסה בודדת של נגעים המתרחשת על הגפיים, הגב או הכתפיים. מגוון פציעות עלול לעורר התפתחות של נגעים מוצקים מסוג זה.

סוגי פיברומה לפי מיקום

פיברומה בעור

המחלה משפיעה על הדרמיס (השכבה השנייה בעור) והרקמה התת עורית. כלפי חוץ, נגעי העור מסוג פיברומה הן בעלי גוון רגיל של צבע העור. הם יכולים להיות רכים או קשים (נגעים קשים שכיחים יותר בקרב אנשים מבוגרים).

פיברומה ברחם

פיברומה מאובחנת עם גידולים עקב ריבוי רקמות החיבור בחלל הרחם או בצוואר הרחם, בנוסף הגידולים יכולים להתפתח גם משרירי הרחם (תופעה זו נפוצה בכ20% מהנשים אשר נמצאות בגיל הפוריות).

פיברומה בשד

זהו גידול שפיר בשד (מעין גוש) השכיח מאוד בנשים צעירות (בדרך כלל עד גיל 25). הוא נחשב כגידול השני בשכיחותו בשד אצל נשים. אותו הגידול מצריך מעקב רפואי, אך אל חשש. גידול זה בעל סיכוי מינימלי ביותר להתפתחות סרטנית.

פיברומה ברגל

המחלה מאופיינת במראה של גוש על העור, לרוב מופיע כגוש יחיד. מידותיו יכולות להיות בקוטר של עד מספר סנטימטרים. כלפי חוץ, הגוש כמעט אינה שונה בצבעו מהעור שמסביב, באם נגע מסוג פיברומה ברגל מגיע לגודל גדול וחריג, צבעו משתנה לעומת גוון העור.

הסרת פיברומה בלשון לפני ואחרי

פיברומה בלשון

פיברומה בפנים

פיברומה בפנים

פיברומה בקרקפת

פיברומה בקרקפת

הגורמים לפיברומה

הסיבה המדויקת להתפתחות פיברומה לצערנו עדיין לא הוכחה. הגורם הדומיננטי הוא עדיין הנטייה התורשתית והגיל, שכן לאחר גילאי 35-40 שנים הסיכון והשכיחות להתפתחות המחלה עולה.

נכון להיום, מנגנון ההתרחשות של נגעים מסוג פיברומה לא נחקר במלואו. במקביל, מומחים מזהים את הגורמים הבאים להופעתם:

 • נטייה תורשתית.
 • הפרעות הורמונליות ומחלות של המערכת האנדוקרינית, כמו סוכרת.
 • מחלות עור דלקתיות.
 • טראומה (פציעה) תכופה בעור.
 • חשיפה ממושכת לשמש.
 • הרגלים רעים (כגון עישון וצריכת אלכוהול) ותת תזונה.
 • הזעה מוגברת.

תסמינים פיברומה של העור ושל הרגל

הסימפטומים העיקריים של פיברומה הינם היווצרות נגעים על גבי העור בעקביות (צמיחה איטית) ואשר אותם נגעי עור מאופיינים כרכים או קשים. מבחינת צבעם, הוא אינו שונה מהרקמות שמסביב או מעט כהה יותר. הנגע עצמו אינו כואב. ובאם ניקח בחשבון שפיברומה רק לעתים רחוקות מאוד בעל סיכון להפוך לגידול ממאיר, אנו יכולים להסיק כי פיברומה גורמת לפגם קוסמטי בלבד. במקביל, למשל, פיברומה ברגל או במקום קפלי המפרקים ובמקומות המיועדים לחיכוך נפגעת ללא הרף, דבר זה המהווה גורם להסרתו של אותו הנגע. אך כל הסימנים הללו חלים רק על פיברומה של העור.

אבחון פיברומה

לצורך ביצוע אבחנה, נדרש להתייעץ עם רופא עור, אונקולוג ורופא נשים באם מתרחשת פיברומה של צוואר הרחם. המסקנה הסופית ניתנת רק לאחר בדיקות היסטולוגיות. לרוב, לקיחת דגימה של הנגע (בדיקה פתולוגית).

סיבות להסרת פיברומה

 • גירוד ונפיחות בתחום הנגע.
 • העור במיקום הנגע הופך לאדום.
 • הופעת פריחות וקילופים.
 •  הופעת מוקד דלקת.
 • באם לעיתים קרובות הנגע נפצע.

השיטות העיקריות לטיפול בפיברומה

כיום עם התפתחות הטכנולוגיה, קיימות מספר שיטות להסרת נגעים מסוג פיברומה. אך טרם ההחלטה להסרת נגעים אלו, אנו ממליצים לפנות לרופא עור לאבחון מדויק ולקבלת דרכי פעולה אופטימליים להסרת אותם נגעים..

חנקן נוזלי – הסרת הנגעים מתבצעת על ידי חנקן נוזלי. בהשפעת תרכובות חנקניות, הרקמה של הנגע נהרסת, מתייבשת ונעלמת לחלוטין. השיטה מומלצת רק לנגעים שטחיים קלים מאוד.

מחט חשמלית – הסרת הנגע על ידי הפניית זרם חשמלי אליו. כתוצאה מכך, רקמות הנגע עוברות הרס. השיטה מקובלת על נגעים אשר גדולים מ -2 ס"מ.

כריתה כירורגית – כריתה או חיתוך משמשים כאשר מדובר בנגע גדול מאוד וחריג. שיטה זו אינה מתאימה לנגעים בצורה אחרת. מכיוון שקיימת סבירות גבוהה להיווצרות צלקת. הסרה כירורגית של פיברומה מבוצעת בהרדמה מקומית.

הסרה בלייזר – הליך זה מתאים להסרת נגעים גדולים וקטנים כאחד. תהליך זה כולל ייבוש הדרגתי של הנגעים בלייזר ובמקרים מסוימים ניתן לבצע אותו בהרדמה מקומית. קרן הלייזר אוטמת את כלי הדם באתר המטופל, לכן, תהליך ההחלמה הוא הקצר ביותר מכלל שאר השיטות (אורך מס' שבועות). ובנוסף, אין כל חשש להיווצרות צלקת.

גלי רדיו – השיטה כוללת שימוש בגלי רדיו, אשר מפרקים את הנגע ותכולתו. ניתן להשתמש בהליך זה על מנת להסיר נגעים בינוניים. תהליך זה לא משפיע על הרקמה שמסביב ומפחית משמעותית את הסיכון לסיבוכים אפשריים על ידי איטום כלי הדם.

הסרת פיברומה בלייזר

היתרונות העיקריים שך הסרת פיברומה בלייזר, זוהי השיטה המדוייקת ביותר, ללא מגע פיזי ונקודתית. הלייזר אינו פוגע ברקמות הבריאות הסמוכות לנגע, ניתן לכוונן את עוצמת הלייזר בהתאם למאפייני הנגע ובעזרת הלייזר אשר מייבש את התאים וכלי הדם לא מתפתח דימום, כך גם למשל ניתן לבצע הסרת נקודות חן.

כמו כן, בשיטה זו אין הגבלה לביצועה בכל חלק בגוף (בייחוד באזורים עדינים ורגישים כגון הפנים וכדומה). הטיפול די מהיר (אורך מספר דק') וכמעט ללא כאבים (באם קיימת אי נוחות כלשהי, ניתן למרוח משחת אלחוש ואז לבצע את הטיפול). חום קרני הלייזר כמעט ולא מורגש בעזרת מערכת קירור יעילה. לא קיים סיכון להתפתחות זיהום (בשמירה כמובן על כללי היגיינה נאותים לאחר הטיפול), מכיוון שהלייזר יוצר הגנה אנטיבקרטילית ומביא לידי חידוש התאים והרקמות בעור באזור המטופל.

במהלך הטיפול מוחלים על העור פעימות לייזר חזקות. כתוצאה מכך, הרקמות הפגועות נשרפות מיידית עקב אידוי כל הלחות מהן. קרני הלייזר חודרות רק לשכבת פני העור, מבלי לפגוע באיברים ובמערכות הפנימיות. הודות לשיטה זו, ניתן להסיר נגעים בחלקים שונים של הפנים והגוף. וזה כולל את הרגליים, הקרקפת, האצבעות, הצוואר והדקולטה (אזור המחשוף בין החזה לצוואר).

והכי חשוב, בהסרת פיברומה בלייזר, אין כל חשש להיווצרות צלקות כלל וכלל.

בנוסף, יש לציין שלאחר הסרת הפיברומה בלייזר, הנגעים לא יהיו קיימים יותר באותו המקום אשר טופל, והתוצאה נראית מיד.לתשומת ליבכם, ההסתברות שחלק מהנגעים יופיעו שוב היא 5% .המועדים ביותר להישנות חוזרת הן הפיברומות הרכות.

יתרונות עיקריים להסרת פיברומה בלייזר

הסרת נגעי עור בלייזר הינו אחד התחומים המבטיחים בטיפולים אסתטיים, כמו כן ברפואה עצמה. היתרונות של הסרת פיברומה בלייזר כוללים:

 • חוסר כאב.
 • ההליך מתרחש ללא איבוד דם או עם נוכחות המינימלית, מכיוון שכלי הדם הקטנים של החתך "נאטמים" באמצעות הלייזר.
 • משך הטיפול קצר (אורך כמספר דקות בדרך כלל).
 • תקופת החלמה מהירה (כמספר שבועות לאחר הטיפול העור חוזר להיות כפי שהיה).
 •  ללא צלקות (היתרון הכי גדול לעומת ניתוח כירורגי).
 •  עיקור של הנגע המתבצע על ידי קרן לייזר (הסרה מוחלטת).
 • היעדר זיהום לאחר הניתוח, שכן הלייזר יוצר פילטר אנטיבקטריאלי בעור. כמו כן, טיפול בלייזר מאופיין שהליך סטרילי.
 • אין חזרה של הנגעים (בדרך כלל, כלל נגעי העור מוסרים בטיפול אחד).

אהבתם? שתפו

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן