צלקת ניתוח קיסרי

דף הבית » צלקת ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי וסוגי הצלקות

ניתוח קיסרי הוא הניתוח השכיח ביותר בעולם. על פי הסטטיסטיקה, כשליש מהתינוקות במדינות המפותחות נולדים בעזרת פעולה זו. 

כיום, רופאים כבר למדו לבצע את הצלקות שלאחר ניתוח קיסרי כמה שיותר אסתטיות. אבל בכל זאת, צלקות אלו גורמות לעיתים לאי-נוחות רבה לאמהות אשר עברו ניתוח קיסרי 

והנה התלונות הנפוצות ביותר על צלקות לאחר פעולה זו: 

 • כאב באזור הצלקת. 
 • אובדן רגישות באזור הצלקת. 
 • תחושת מתיחות בעור. 
 • פס צלקות בהיר. 
 • הצלקת בולטת מעל העור. 
 • הצלקת שקועה לאורך קו התפר. 
 • עור מחוספס סביב התפר. 

רוב האמהות הטריות לוקחות את הצלקת מהניתוח הקיסרי כדבר מובן מאליו. הן מתרגלות אליה, ולעתים נוקטות במסווה אסתטי כזה או אחר. אבל יש כאלה שלא רוצות להשלים עם חוסר השלמות ומחפשות דרך לתקן זאתאזי, אם את קוראת מאמר זה, את כנראה שייכת לסוג האחרון. 

למרבה המזל, עם התקדמות הטכנולוגיה. הופיעה שיטה בקוסמטיקה שיכולה להעלים צלקות לאחר ניתוח קיסרי ולהפוך אותן לבלתי נראות ככל האפשר. זוהי שיטת הלייזר, אשר משמשת בהצלחה בקליניקות רבות ברחבי העולם מזה מספר שנים

צלקת ניתוח קיסרי
הסרת צלקות מניתוח קיסרי

טיפול בלייזר להסרת צלקות מניתוח קיסרי

הסרת צלקות בפנים ובגוף באמצעות לייזר היא השיטה אשר מביאה לידי העלמת כמעט מוחלטת של הצלקת. השיטה מתאימה להסרת צלקות שהופיעו מסיבות שונות: עקבות של אקנה, ניתוחים (ניתוח קיסרי), חתכים ונזקים אחרים.  

קיימות 4 סוגי צלקות

 אטרופית – צלקות בהן העור שוקע פנימה. זאת בשל העובדה שכתוצאה מפגיעה ברירית, רקמות החיבור נותנות תגובה נמוכה, ויש ייצור נמוך יותר של קולגן. 

היפרטרופית – צלקות הנובעות מתהליך דלקתי. במקרה זה נוצרת רקמת חיבור עודפת וכתוצאה מכך נוצרת צלקת בולטת מעל פני העור. 

נורמוטרופית  צלקות עם עקבות פחות בולטים בעור, צלקות אלו בעלות גוון בהיר יותר בהשוואה לגוון העור הטבעי. בניגוד לסוגי צלקות אחרים, יש להן רגישות נמוכה יותר. 

קלואידית  צלקות בעלות אופי פתולוגי ומתקיים בהן תהליך דלקתי. יש להן צבע בהיר, מביאות לתחושת כאב, גירוד ונוטות להגדיל עוד יותר את שטח רקמת החיבור – עם הזמן זה מתחיל לחצות את גבולות האזור הפגוע. צלקת כזו דורשת טיפול חובה. 

על פי סוגי הצלקות (למשל, סימני מתיחה אטרופיים, היפר טרופיים, נורמוטרופיים וקלואידיםנבחר את סוג הלייזר. 

אופן הסרת צלקות מניתוח קיסרי בלייזר

השפעת הלייזר מביאה לידי כך שרקמת הצלקת מתחילה להתפרק, ובהדרגה נוצרת במקומה שכבת עור חדשה ובריאהמטיפול לטיפול הצלקת הופכת פחות ופחות גלויה. ולאחר מספר טיפולים, הצלקת כמעט ואינה נראית (ולעיתים נעלמת לצמיתות). ההשפעה בדרך כלל ניכרת לאחר הטיפול הראשון. הצלקת הולכת וקטנה מבחינה ויזואלית, העור מתבהר ונהייה חלקוהצלקת אט אט נעלמת. 

יתרונות הטיפול בלייזר להסרת צלקות

 • בעזרת טיפול בלייזר ניתן להסיר את כל סוגי הצלקות, על כל סוג עור וגוון. 
 • טיפול נטול כאבים.  
 • ללא ניתוח. 
 • טיפול זה מאפשר להסיר את הצלקת כמעט לחלוטין.  
 • השפעה נקודתית על אזור הצלקת. חשיפה נקודתית תמנע את הסיכון לפגיעה ברקמות בריאות. 
 • ניתן להתאים את עוצמת קרני הלייזר ולהתאים את הפרמטרים הדרושים להסרת צלקות בגוף לפי סוג הצלקת ומרקם העור (תלוי בעומקם ובאזור בו הם תופסים). 
 • תקופת החלמה קצרה. תקופת ההחלמה היא בדרך כלל 2-3 ימים בלבד. 
 •  טיפול בלייזר מאפשר להיפטר ביעילות אפילו מצלקות גדולות מבלי לפגוע באזור אחר בגוף.  
 • לאחר ההליך העור מתהדק לחלוטין ומחלים לאחר מספר ימים. דבר אשר מביא להתחדשות העור בנוסף. 

מה זה הסרת צלקת מניתוח קיסרי בלייזר?

זהו הליך במהלכו מטפלים באזור התפר שנוצר במהלך ניתוח קיסרי באמצעות לייזר. הלייזר הורס את רקמת הצלקת ויוצר עור חדש ובריא במקומו. נשמע כמו קסם? אך זה אמיתי למדי. קרן הלייזר מגרה תאים לעבוד במצב משופר, לייצר "חומר בנייה" (חלבון) חדש וליצור עור חדש כפי שהיה לפני הנזק. 

מה קורה לצלקת במהלך טיפול בלייזר?

קרן הלייזר פועלת בשלושה כיוונים

 1. הלייזר הורס את רקמות הצלקות ככל האפשר ומחליף אותן ברקמה בריאה. 
 1. הלייזר מכחיד את צבע הצלקת, מסיר אדמומיות. 
 1. הלייזר מיישר את מבנה הצלקת כך שהיא לא תבלוט מעל העור ולא תשקע מתחת לעור. 

 

מתי להתחיל לטפל בצלקת ניתוח קיסרי?

העדיפות, כמה שיותר מוקדם. אפילו עוד לפני שתסירי את התפרים. אין צורך להמתין להסרת התפרים ועוד יותר להיווצרות רקמת צלקת. טיפול הלייזר להסרת צלקת ממריץ ריפוי מהיר של התפר של הניתוח הקיסרי והופך את הצלקת פחות גלויה. לתשומת ליבך, הכלל אומר: ככל שהצלקת מבוגרת יותר, כך יכול לקחת זמן רב יותר להחלים. צלקות טריות מכשיר הלייזר מסוגל להסיר כמעט ללא עקבות. 

מה קורה לעור לאחר הסרת צלקת ניתוח קיסרי בלייזר?

ביומיים הראשונים העור באזור הפגוע (אזור תפר הניתוח הקיסרי) הופך לאדום. ביום השלישי העור מתחיל להתקלף – והמשמעות היא שהרקמה החלה להתחדש. השיקום לאחר הטיפול בלייזר אינו גורם לאי נוחות ואינו מפריע לאורח החיים הרגיל. 

מהם היתרונות של הסרת צלקת ניתוח קיסרי בלייזר?

 • ללא ניתוח. 
 • ללא כאבים. 
 • אין תקופת החלמה ארוכה. ניתן לחזור לשגרת היומיום מיד לאחר הטיפול.
 • ללא סיכונים. 
 • ללא השארת סימנים על העור או השפעה חיצונית. 

מתי ניכרת התוצאה של טיפול לייזר בצלקת בניתוח קיסרי?

צלקות לאחר ניתוח בכלל נחשבות לעדיפות ביותר בטיפול בלייזר. וצלקות לאחר קיסרי אינן יוצאות מן הכלל. צלקות אלו נוצרות בתנאים אופטימליים (ניתוח בסביבה סטרילית), בוצעו בצורה מדויקת, ותהליך הריפוי ברובו ללא הופעת דלקת. בזכות כל אלה, צלקות לאחר ניתוח קיסרי הן מועמדות מיטביות לתיקון קוסמטי בלייזר, בניגוד לדוגמא לצלקות לאחר כוויות ופוסט טראומה.

לפיכך, התוצאות של טיפול בלייזר להסרת צלקות של ניתוח קיסרי הינן, מהירות ויעילות בדרך כלל. ההשפעה ניכרת כבר לאחר טיפול הלייזר הראשון. הצלקת הופכת פחות מורגשת מבחינה ויזואלית, היא מתבהרת ומבנה העור מפולס (מתיישר) עם רקמת העור החיצונית.   

לסיכום

השיטה הפופולארית ביותר להסרת צלקת ניתוח קיסרי היא הסרה בלייזר. הלייזר מפרק את סיבי הקולגן, ממריץ ייצור קולגן חדש, ובכך מחליק את הצלקת. 

בדרך כלל נדרשת סדרה שלמה של טיפולי לייזר בכדי להיפטר סוף סוף מהצלקת של הניתוח הקיסרימומחים ממליצים להתחיל את הטיפולי לייזר בסתיו או בחורף, כאשר הצלקת מוסתרת ככל האפשר על ידי לבוש חורפי והשמש הקופחת אינה מאיימת עליה. 

חשוב לדעת, לא ניתן להסיר כמעט לחלוטין צלקת ניתוח קיסרי, אך לאחר סדרת טיפולי לייזר ושימוש בתכשירים המשקמים את העור, הצלקת תהפוך לכמעט בלתי נראה. 

טיפול לייזר לצלקת ניתוח קיסרי נמשך בין 15 דק'  45 דק' ומתבצע בהרדמה מקומית (לעיתים ההרדמה אף אינה נדרשת)לעיתים המטופלת עלולה לחוש צריבה קלה, אך תחושה זו חולפת במהירות. 

לאחר הטיפול בלייזר עלולים להופיע אדמומיות ונפיחות ויכולה להיווצר שכבת קרום במקום הצלקת, שכבה זו נעלמת לאחר מספר ימים. בשלב זה, מומלץ למרוח משחות אנטיבקטריאליות. 

עם זאת, חשוב לציין שהסרת צלקת ניתוח קיסרי בלייזר לא מתאימה לכל הנשים. וישנן מספר מצבים שלא ניתן לבצע טיפול זה: הריון, דלקת בעור, ספחת, התפתחות אלרגיה, מחלות דם (כגון המופיליה)נטילת תרופות המדללות דם, אפליפסיה ומחלות אונקולוגיות (סרטניות) של העור. 

מבחינת מחיר טיפול בלייזר לצלקת של ניתוח קיסרי. זה הוא דבר אשר יכול להשתנות באופן משמעותי ותלוי במספר פרמטרים כגון,  גודל הצלקת, עומק הצלקת, מצב ומרקם העור וכמה זמן עבר מאז הניתוח הקיסרי. 

שאלות ותשובות בנושא צלקות ניתוח קיסרי

בדרך כלל, מיד לאחר הניתוח, הרופאים ממליצים להצטייד בתמיסה מימית של כלורהקסידין או 3% מי חמצן ולמרוח אותם באזור התפרים 1-2 פעמים ביום.  יש להמנע מלקלף את הקרום הנוצר באזור התפרים, עדיף להסיר אותם לאחר מקלחת עם מגבון לח ובעדינות (חשוב להיזהר לא לפצוע את העור שוב). ניתן לחבוש את מקום התפרים (קיימים אף תחתונים מיוחדים למי שעברה ניתוח קיסרי). עדיף גם לשבת כמה שפחות, וזאת על מנת שהעור לא יתכופף על אזור התפר. 

דבר ראשון יש לוודא שהצלקת שנוצרה אין בה הפרשות כלשהן, כמו כן אין כל הופעת דלקות בגוף. היתרון הגדול בטיפול הלייזר שהוא אינו מצריך כל הכנה מיוחדת (אלא אם כן הרופא הנחה או ייעץ לפעולה אחרת). רצוי להפסיק לעשן ולצרוך אלכוהול 14 יום לפני הטיפול. 

בדרך כלל יופיעו לאחר הטיפול אדמומיות ונפיחות קלה באזור המטופל. מעבר לכך, לא קיים חשש ממשי לסיכון כלשהו שכן מכשירי הלייזר נחשבים כבטוחים לשימוש ובעלי תקנים מחמירים (FDA). 

אנו ממליצים בחום לפנות להסרת צלקת לאחר ניתוח קיסרי מוקדם ככל האפשר – מיד לאחר היווצרות רקמת הצלקת. ואז נדרשים פחות טיפולים על מנת להשיג את התוצאה המיטבית. 

הצטלקות הינה תהליך טבעי של ריפוי הרקמות בעור אשר במהלכו נוצרים סיבי רקמת חיבור במקום חתך (או פצע) כירורגי. לכן גם ההקפדה על הנחיות הרופא בתהליך הריפוי, ישפיע מאוד על מראה הצלקת בעתיד. אם תהליך הריפוי מתקיים ללא סיבוכים ולמטופלת אין נטייה גנטית כלשהי להיווצרות רקמת צלקת עודפת, רוב הסיכויים שתיווצר צלקת נורמוטרופית חיוורת וכמעט בלתי נראית. אך במקרים מסוימים, נוצר תהליך פתולוגי של הצטלקותאשר מביא לכך שרקמת הצלקת גדלה, ונוצרת צלקת פתולוגית (אטרופיתהיפרטרופית או קלואידיתגדולה ובולטת. חשוב מאוד לטפל נכון בצלקת שלאחר הניתוח הקיסרי, ואז שלב הריפוי יהיה קצר יותר, ועקבות הניתוח יהיו פחות מורגשים.  

סוג הצלקת שתיווצר תלוי גם בסוג התפר. ישנם שני סוגים של תפרים לאחר ניתוח קיסרי, אך הם תלויים במורכבות הלידה, במיקום העובר ובמספר גורמים אחרים. 

 1. חתך רוחבי (בחלק התחתון של הבטן, ממש מעל הערווה) – חתך זה נעשה לרוב במהלך ניתוח מתוכנן. משך זמן הריפוי של תפר כזה נמשך לא יותר משלושה שבועות, ולרוב הצלקת הופכת לפס ורוד בהיר דק. 
 1. חתך אורך (מהטבור ועד ערווה)  חתך זה נעשה בדרך כלל במהלך ניתוח קיסרי חירום. תפר כזה דורש טיפול תובעני ומקיף יותר. לצלקת חתך אורכי לוקח יותר זמן להחלים, היא נראית לעין יותר ולעיתים קרובות נוטה לגדול עם הזמן. 

ניתן להתחיל במניעת היווצרות צלקת פתולוגית (אטרופיתהיפרטרופית או קלואידית) לאחר ריפוי מוחלט של הפצע  (2-3 שבועות לאחר הניתוח). כפי שכבר צוין לפני, באם המטופלת מעוניינת בהסרה של הצלקת שלאחר הניתוח הקיסרי, יש להתחיל את הטיפול מוקדם ככל האפשר לאחר הגלדת אזור התפר. 

המהירות והיעילות של תהליך טיפול הצלקת תלויות בשלב היווצרות הצלקת. ואשר מחולקת בדרך כלל לשלושה שלבים. 

 1. השלב הראשוני  נמשך 5-7 ימים לאחר הניתוח ומסתיים בהופעת צלקת ראשונית. לתפר צבע אדום בוהק או בורדו, עם גבולות מוגדרים היטב. 
 1. השלב השני  נמשך כחודש. במהלך תקופה זו, הצלקת הראשונית מתחילה להתעבות, ומשנה את צבעה לצבע פחות בהיר. באם ישנם כאבים ואי נוחות באזור הצלקת בדרך כלל הם מפסיקים בשלב זה. 
 1. השלב האחרון  נמשך כשנה ותלוי במאפייני התחדשות העור של כל אישה ואישה. בתקופה זו מתרחש תהליך מילוי חתך הפצע באפיתל וברקמות החיבור, נוצרת צלקת צפופה. והצלקת משנה את צבעה לורוד או ורוד חיוור. 

לאחר שהצלקת עברה את השלב האחרון של ההצטלקות, הרבה יותר קשה להסיר אותה באם היא בולטת. 

על מנת שהתפרים לא יפרמו ותופעות לא נעימות אחרות יופיעו במהלך ריפוי החתך שלאחר ניתוח קיסרי, יש על היולדת לשקול מחדש את אורח חייה. במיוחד בחודשים הראשונים לאחר הניתוח הקיסרי. לכן אנו מביאים בפניכם את 7 הטיפים ליום שאחרי הניתוח הקיסרי

 1. אין להרים יותר מ 3-4 ק"ג בחודשיים הראשונים לאחר הניתוח הקיסרי. 
 2. מומלץ לא להתרחץ בטוש (או בכל צורה של לחץ מים על הגוף) במשך 3-6 החודשים הראשונים. עדיפות לביצוע אמבטיות. 
 3. סאונות אסורות למשך חצי שנה, כמו גם טיפולי עיסוי (מסאג') לגב ולבטן. 
 4. יש ללבוש תחתונים נוחים (עדיפות לכאלה העשויים מחומרים טבעיים) במשך שישה חודשים לפחות. חשוב ששולי התחתונים לא ייגעו בתפר או יפעילו לחץ כלשהו). 
 5. עד שהפצע של התפר לא נרפא, אסור לו לקלף, לשפשף או לגרד אותו. גם אם זה מגרד מאוד בתקופת הריפוי. וזה כולל גם אי שפשוף העור במטלית במקלחת. 
 6. סביר להניח שתצטרכי לחבוש תחבושות סטריליות במשך כמה חודשים לאחר הניתוח. יש להקפיד על החלפתם ועל איכותם. 
 7. שינוי דיאטה \ תזונה. ראשית, צריכת ויטמינים ומינרלים בנוסף לארוחות היומיות תאיץ את תהליך הצטלקות הרקמות. ושנית, התפריט הנכון יועיל בנוסף לתזונת התינוק בזמן ההנקה. 

אהבתם? שתפו

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן