6 שיטות לאבחון קונדילומה

דף הבית » 6 שיטות לאבחון קונדילומה

אבחון של קונדילומה

אלו נגעים \ יבלות בצבע העוראשר דומות כלפי חוץ לכרובית אשר מופיעות בעיקר על איברי המין. נגעי עור אלה אינם מגרדים או כואבים ברוב המקרים, אך הופעתם אינה אסתטית בלשון המעטה.  

הגודל הממוצע של יבלות באברי המין הוא בקוטר של עד חמישה מילימטרים. אך יחד עם זאת, חלק מנגעי העור גדולים יותר וגורמים לאי נוחות גבוההאנשים אשר הופיעו אצלם נגעי עור אלו חווים חרדות ובושה אף על פי שבטיפול נכון ניתן להסיר את אותם נגעי עור בקלות ובמהירות. 

HPV
נגיף הפפילומה - HPV

אבחון נגעי עור אלו יכול להתבצע במספר שיטות

 

  1. אבחון פיזיולוגי  הרופא יבחן פיזית (במראית עין) את הנגעים על גבי איבר המין או בסביבתו. ברוב המקרים, הרופא אינו זקוק לביצוע מחקרים נוספים על נגעי עור אלו, בנוסף לבדיקה הפיזיולוגית. הוא מודע היטב לסימנים של יבלות באברי המין. ורופא מקצועי מגלה אותם די בקלות.

  2. קולפוסקופיה  זהו הליך אבחון לא פולשני, ללא מגע, במהלכו הרופא בודק באמצעות מכשיר קולפוסקופ בהגדלה משמעותית (פי 6 עד 40).. משך הבדיקה הכולל הוא 5 עד 20 דקות. בדיקת קולפוסקופ אינה גורמת לאי נוחות כלשהו. 

  3. בדיקה ציטולוגית (נשים)  בדיקה זו נקראת גם משטח צוואר רחם. בדיקה זו מתבצעת על ידי גירוד מהמשטח החיצוני של צוואר הרחם, מריחה מהמשטח הפנימי של צוואר הרחם (מתעלת צוואר הרחם). 

  4. בדיקת PCR  אבחון של מחלות זיהומיות על ידי תגובת שרשרת פולימראז. זוהי שיטה של ביולוגיה מולקולרית, בה מגדילים באופן משמעותי ריכוזים קטנים של שברי חומצת גרעין מסוימת (DNA) בחומר ביולוגיהשימוש בבדיקה זו יעיל מאוד גם נגד וירוסים \ נגיפים עם שונות אנטיגנית גבוהה וטפילים תאיים. בשיטת ה- PCR ניתן לזהות נגיפים לא רק בחומר הקליני המתקבל מהמטופל, אלא גם בחומר המתקבל מחפצי הסביבה החיצונית. 

  5. ביופסיה  ביופסיה היא הליך כירורגי בו נלקחת דגימת רקמה קטנה מגידול. המורפולוג בודק את דגימת הרקמה שהושגה במיקרוסקופ. 

  6. בדיקה פתולוגית  השלב הראשון בבדיקה פתולוגית הוא בכך שחותכים דגימה קטנה של רקמות מגופו של המטופל. ניתוח כזה מאפשר לך לקבוע במדויק את מבנה הרקמות, תהליכים פתולוגיים המתרחשים בהן, כמו גם לפקח על השפעת הטיפול. הרקמות נלקחות על ידי חיתוך  אשר לאחר מכן נבדקות במיקרוסקופ. 

לסיכום

קונדילומהתופיע לאחר הדבקה בנגיף הפפילומה (HPV) לתשומת לב הקוראים כ10% מאוכלוסיית העולם בעלי היתכנות להידבק בנגיף הפפילומהוחשוב לדעת, נגיף הפפילומה אינו רק וירוס אחד, אלא מעל 100 סוגים שונים. מתוכם כ- 40 סוגים גורמים ליבלות באברי המין. בעיקר 6 ו -11. 

בעיקרון, קונדילומה תופיע כיבלות על איברי המין, אך במקרים נדירים הן יכולות לצמוח אף בפה. רוב היבלות אינן מזיקות. ולעיתים אף חלק מהאנשים אפילו לא מרגישים אותן או מודעים לקיומן. למרבה הצער, ישנם יוצאים מן הכלל  אשר אצלם היבלות באברי המין הינן, בולטות וגדולות דיו. אשר לעיתים נפצעות וכתוצאה מכך מדממות. 

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

לזימון תור

לזימון תור התקשרו או השאירו פרטים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם