דרמטופיברומה

דף הבית » דרמטופיברומה

דרמטופיברומה (באנגלית: Dermatofibroma) מושג זה מתייחס לנגעי עור שפירים על העור. שמה השני הוא היסטיוציטומה (או המנגיומה טרשית). דרמטופיברומה הוא סוג נפוץ מאוד של נגע עור שפיר. נגעי עור מסוג זה גדלים לאט, צבעם ורוד עד חום, נגעי עור אלו בדרך כלל קטנים ומופיעים ללא כאבים. שם נוסף לנגע עור זה הוא היסטיוציטומה סיבית שפירה. היא נוצרת בעומק העור, ורק חלק קטן ממנה יוצא החוצה. ברוב המקרים, נגעי עור אלו מופיעים לרוב אצל נשים. בדרך כלל מופיע רק נגע אחד, לעתים רחוקות יותר יופיעו מספר נגעים בעור. המיקום הנפוץ ביותר להופעת דרמטופיברומה הוא על הרגל. עם זאת, נגע עור זה יכול להופיע על בפלג גוף עליון, בכתף, בפנים ואזורים אחרים. במראה שלה, דרמטופיברומה דומה לשומה או יבלת. בדרך כלל יש לה משטח חלק. היא נחשבת כנגע עור שפיר המורכב מתאי – פיברובלסטים והיסטוציטים. היא עשויה לשנות את צבעה. והיא אף יכולה להופיע בגוונים ורודים, חומים, סגולים, שחורים ואפורים. הצורה של נגע עור זה לרוב מעוגלת.

מהי דרמטופיברומה

זהו נגע עור בודד דחוס על העור אשר בולט מעל האפידרמיס (השכבה החיצונית של העור) ודומה בצורתו ליבלת. הוא מורכב מרקמה סיבית ובפנים הוא דומה במידת מה לקרחון. לרוב נגע עור זה ממוקם רובו מתחת לעור אשר יש לו קצה בולט מעל פני העור.

צבע, גודל ומיקום של דרמטופיברומה

 • ישנם גוונים שונים לנגעי עור אלו מבשר-ורוד ועד שחור-חום.
 • הגודל הממוצע של דרמטופיברומה אינו עולה על 1-2 ס"מ.
 • נגעי עור אלו ממוקמים לעתים קרובות יותר על הרגליים, על הגב והכתפיים, לעתים רחוקות יותר בחלקים אחרים של הגוף.
 • נשים בגיל העמידה נמצאות בעלות סיכוי גבוה יותר להופעת נגע עור מסוג זה.

מהם הגורמים לדרמטופיברומה

ההנחה היא כי הופעת פריחות שונות ממקור לא זיהומי קשורה לרוב לעקיצות חרקים. כרגע התיאוריה הזו מופרכת. בין הגורמים המשפיעים להופעת נגע זה הינם:

 • נטייה תורשתית – ברוב המקרים, לאנשים המופיעים אצלהם נגעי עור שפירים יש עדויות לכך שהגורם להופעת נגעי עור אלו הם כתוצאה מירושה גנטית מהאם או מקרובי משפחה אחרים.
 • גיל – לרוב, היא מתרחשת בבגרות ובגיל מבוגר.
 • פציעות עור – הכוונה היא לסוגים שונים של נזקים כגון: חתכים, פצעים, עקיצות של חרקים וכדומה.

בנוסף לגורמי נטייה תורשתית, ישנן עדויות לכך שנגע עור זה מתפתח לעיתים קרובות על רקע מחלות אחרות. ביניהם: שחפת, אקנה (נגעים פוסטוליים על עור הפנים), אבעבועות רוח ועוד.

סוגי דרמטופיברומה

בהתאם לסוג היווצרות נגע העור והעקביות שלו, כמו גם הסיבות להופעתה, ישנן 3 צורות של דרמטופיברומה אשר נבדלות זו מזו. ללא קשר למגוון, כל נגעי העור מסוג זה הינם שפירים. והם נחלקים לפי הסוגים הבאים:

 1. דרמטופיברומה רכה – ברוב המקרים, נגע עור זה נוצר על העור לאחר נזק \ פציעה וגודלו עשוי להשתנות. במישוש של נגע העור, אנחנו יכולים לראות שיש לה מרקם רפוי ורך. צבע הנגע הוא בדרך כלל בגוון הבשר או צהבהב-ורוד בעל משטח חלק. לעתים קרובות יש לנגעי עור אלה בסיס, כמעין רגל דקה. נגעים אלו גדלים לאט לאט או אינם נוטים לגדול כלל. ברוב המקרים, הם ממוקמים על עור הפנים.
 2. דרמטופיברומה קשה – נגע עור זה, כשנסתכל עליו, הוא מזכיר הצטברות של כמה נגעים או כמה כדורים קטנים. נגע זה תחום ובולט היטב מעל פני העור. צבעו אדום כהה או בגוון העור. גודלה של דרמטופיברומה קשה יכול לנוע בין 0.5 ל-2 ס"מ בקוטר. היא צפופה למגע. היא נוטה להיעלם ולהופיע מחדש מעצמה. נגע עור זה לעולם אינו ממאיר. והוא יכול להתרחש על כל אזור בעור.
 3. דרמטופיברומה עדשה – מדובר בהופעת נגע אחד או מספר נגעים קשים על העור. גודל של נגע עור זה הינו קטן – עד 1 ס"מ. צבעו משתנה לעיתים מאדום לשחור.

דרמטופיברומה תסמינים

התסמינים הבאים אופייניים לדרמטופיברומה (בשמה השני – היסטוציטומה). צורתה היא לרוב מעוגלת. בעלת משטח חלק (במקרים נדירים, מחוספסת כמו יבלת). היא נוטה לגדול לאט. הצבע של שלה תלוי לרוב בסוג שלה (הגוונים נעים בין צבע העור לשחור). ברוב המקרים, היא מתרחשת אצל נשים (בעיקר בגיל העמידה). נגעי עור אלו מופיעים על הגפיים התחתונות או העליונות, על הפנים ופלג הגוף העליון. כאשר נגעי עור אלו מתחככים בבגדים, דבר זה יכול לגרום לאי נוחות, גירוד ואדמומיות. באם הנגע נפצע, לרוב זה יוביל לדימום.

אבחון דרמטופיברומה

למרות העובדה שדרמטופיברומה היא נגע עור שפיר, באם היא מופיעה, מומלץ להתייעץ עם רופא עור. וזאת מפני שנגעי עור דומים מאוד זה לזה, וקשה להבחין ביניהם למי שאין לו ניסיון בעניין זה. לאבחון נגע מסוג זה קודם כל, רופא העור ישאל שאלות לגבי כמה זמן הנגע קיים, האם היא השתנתה עם הזמן, האם היא מטרידה את המטופל או לא. לאחר מכן, הוא יבצע מישוש. לנגע זה יכול להיות מבנה צפוף קשיח או רך ומבוזר. כאשר נלחץ עליה, היא תתכופף לתוך העור. מישוש של הנגע עלול לגרום אף לכאב. אך הפרשות מהנגע לא אמורות להופיע. בשלב הסופי, רופא העור יאבחן את נגע העור על ידי דרמסטוקופ. ולאחר מכן, ייתן את תשובתו הרשמית. אבחון זה, אנו ממליצים בחום באופן כללי לבצע טרם הסרת כל נגע עור אותו אנו מעוניינים להסיר.

כיצד מבדילים בין דרמטופיברומה לנגעי עור אחרים?

על מנת לא לבלבל דרמטופיברומה עם סוגי נגעי עור אחרים, צריך לדעת אילו נגעים אחרים על העור יכולים להידמות לנגע עור מסוג זה, ביניהם גידולים שפירים הנוטים לממאירות. דוגמה לכך היא שומה. בנוסף, נגע עור שפיר זה לעיתים מבולבל עם נגע סרטני (דבר זה מתייחס לגידולים ממאירים כמו מלנומה ודרמטופיברוסרקומה).

דרמטופיברומה טיפול

בחירת שיטת הטיפול תלויה בגודל הנגע ובאם הוא גורם לאי נוחות פיזית כלשהי. במקרים מסוימים, בדרמטופיברומה מומלץ פשוט לא לגעת. במקרים בהם מדובר בנגע גדול מאוד ממולץ להסיר באמצעות ניתוח כירורגי. הסרת דרמטופיברומה בלייזר מבוצעת על נגעי עור ממוצעים (לא חריגים) הלייזר נחשב להליך ללא כאבים ומהיר. לאחר ההסרה, המטופל יכול לעזוב את המרפאה עוד באותו היום. הפעולה אורכת דקות ספורות בלבד (5 -15 דקות). הסיכון לסיבוכים בהתערבות זו הוא מינימלי. כאשר מסירים נגע עור מסוג זה, טיפול בלייזר הוא ללא צלקת.

אילו שיטות משמשות לטיפול דרמטופיברומה

טרם הסרת הנגע מומלץ לבצע אבחון אצל רופא עור. לאחר אישור הרופא שאכן ניתן להסיר. לתשומת ליבכם, במקרים בהם הסיבה להסרה היא אסתטית, לרוב רופאי העור בקופת החולים לא ימליצו להסיר (שכן, אין כל בעיה רפואית). במקרים בהם היא גורמת לאי נוחות למטופל כגון: גירוד, כאב, חיכוך קבוע עם בגדים, אזי יש לשקול הסרה, את הסרת הנגע אפשר לבצע בשיטות שונות. המומלצת מכלל השיטות הינה הסרת דרמטופיברומה בלייזר.

דרכים להסרת דרמטופיברומה:

 • הסרת דרמטופיברומה בגלי רדיו – שיטה זו מתבצעת על ידי סכין רדיו, המסירה את נגע העור באמצעות גלי רדיו. תהליך ההחלמה הינו מהיר אך ייתכן ויישאר סימן בסוף תהליך ההחלמה.
 • הסרת דרמטופיברומה בחנקן נוזלי (קריותרפיה) – הסרת נגע עור באמצעות טמפרטורה נמוכה מאוד באמצעות חנקן נוזלי. בעקבות ההקפאה העמוקה מתרחש הרס של רקמות הנגע ולאחר זמן מה היא נעלמת מעצמה. יחד עם זאת, בשיטה זו של הסרה, לעיתים תיתכן חזרה של הנגע ובנוסף, ייתכן ויישארו סימנים או צלקות.
 • הסרת דרמטופיברומה במחט חשמלית (אלקטרוקרישה) – צריבת נגע העור על ידי זרם חשמלי. לאחר ההסרה נוצר פצע אשר בסופו של דבר מתכסה בקרום, אשר לאחר מכן נעלם. בשיטה זו תיתכן היווצרות צלקת שכן המחט החשמלית יכולה לחדור לרקמות העמוקות של העור.
 • הסרה כירורגית של הדרמטופיברומה (ניתוח בסכין) – כריתת הנגע מבוצעת בהרדמה מקומית. בסיום הכריתה מהדקים את הפצע באמצעות תפרים כירורגיים, אשר מוסרים לאחר ההחלמה הסופית. בשיטה זו קיים סיכוי רב שיישארו צלקות או סימנים לאחר תהליך ההחלמה.
 • הסרת דרמטופיברומה בלייזר – זוהי השיטה המודרנית ביותר והפופולרית ביותר להסרת דרמטופיברומה ונגעי עור אחרים. שיטה זו מבטיחה ריפוי, ללא צלקות. וכיום, מטופלים רבים בוחרים בשיטה זו.

דרמטופיברומה טיפול בלייזר

הסרת דרמטופיברומה ללא ניתוח (הסרה בלייזר) אפשרית רק לאחר אבחון אצל רופא עור. בטיפול בלייזר. ההליך מבצע לרוב ללא צורך בשימוש במשחה להרדמה מקומית, משך זמן הטיפול אורך מספר דקות (5-15 דקות). לאחר ההסרה, נוצר קרום באזור סביב הנגע שהוסר (בשלב זה חשוב לשמור על האזור המטופל, לא לגרד, לקלף, לזהם וכדומה) לאחר כ-1-3 שבועות, העור מתמלא לחלוטין, וכעבור מספר שבועות עד מספר חודשים, גוון העור חוזר להיות כמו שהיה.

המחיר של הסרת דרמטופיברומה בלייזר תלוי במידה רבה בגודלה ובמספר הנגעים שיצאו על העור. בטיפול המצריך הסרה של מספר נגעי עור, ייתכן ועשויים להידרש מספר טיפולי לייזר.

היתרונות של טיפול בלייזר:

 • בעלת סיכון מינימלי לזיהומים. קרן הלייזר נחשבת כסטרילית ביותר, ללא מגע ישיר בעור.
 • בעלת זמן החלמה קצר ביותר. שכן, קרן הלייזר לא חודרת לרקמות העמוקות של העור. מה שמקצר את זמן ההחלמה.
 • נחשבת בעלת רמת הכאב המינימאלית ביותר.
 • היתרון של שיטה זו שניתן להיפטר ממספר נגעי עור בטיפול אחד.
 • ללא צלקת.
 • ללא דימום.

להליך אין כמעט התוויות נגד, עם זאת, בנוכחות מחלות אונקולוגיות (סרטניות), מחלות דלקתיות על העור ובמהלך ההריון, לא ניתן לבצע הסרת נגע זה בלייזר.

דרמטופיברומה שאלות ותשובות

מה זה דרמטופיברומה?

זהו נגע עור לא סרטני, נגע שכיח (בעיקר אצל נשים) אשר יכול להופיע בכל מקום בגוף. נגע עור זה לרוב לא עולה על 2 ס"מ.

האם דרמטופיברומה מסוכנת?

לא, נגע עור מסוג זה אינו מסוכן. אך תמיד מומלץ לבדוק אצל רופא עור (רופא עור בקופה זה מספיק, אין צורך ללכת לרופא עור פרטי בעלות של מאות שקלים) טרם ההסרה על מנת לוודא שאכן מדובר בדרמטופיברומה ולא ביבלת.

איזה טיפול מומלץ לדרמטופיברומה?

באם מעוניינים להסיר נגע זה, אזי ההמלצה הינה הסרה בלייזר. שאר הטיפולים המוצעים לטיפול דרמטופיברומה הינם נחותים לעומת הלייזר. והתוצאות בלייזר גבוהות הרבה יותר מכל שאר הטיפולים. כפי שציינו במאמר זה.

האם ניתן להסיר דרמטופיברומה בלייזר?

כן, ואפילו מומלץ. הסרת דרמטופיברומה ללא צלקת היא התוצאה שטיפול בלייזר הוא היחיד שנותן תוצאה כזו. בנוסף, בלייזר ניתן להוריד נגעי עור בטיפול אחד (לרוב) והלייזר נחשב כהליך לא פולשני (אין חדירה לרקמות העמוקות בעור).

מה הסיכון בהסרת דרמטופיברומה בניתוח?

אין סיכון ממשי בהסרת הנגע בניתוח למעט התוצאה המתקבלת לאחר הניתוח – צלקת. שכן, ניתוח חובה בתוכו שימוש בתפרים ולרוב חדירה עמוקה לרקמות העור. דבר אשר מבחינה אסתטית לא נראה טוב לעין.

מה המחיר להסרת דרמטופיברומה בלייזר?

הסרת דרמטופיברומה מחיר להסרה בלייזר יכול לנוע בין מאות שקלים (600 – 800 ₪ לנגע אחד) עד לאלפי שקלים כאשר מדובר במספר נגעים (לדוגמא, 5 נגעים טווח המחיר ינוע בין 1500 – 2000 ₪). חשוב לדעת, ככל שיש יותר, המחיר יורד פר נגע. חשוב לנו לציין, לקבלת מחיר מדוייק ניתן פשוט לשלוח תמונה בוואטצאפ ואנו ניתן הצעת מחיר מדוייקת בהתאם לתמונה.

כמה זמן לוקח טיפול להסרת דרמטופיברומה בלייזר?

באם מדובר בנגע עור אחד משך הטיפול ייקח בין 5 – 15 דקות (תלוי בגודל ובמיקום הנגע).

מעוניינים לקבוע תור, מוזמנים להתקשר למספר 072-3929971 או להיכנס לעמוד צור קשר, להשאיר פרטים, ואחד הנציגים שלנו יחזרו אליכם במהירות האפשרית.

אהבתם? שתפו

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן