מה ההבדל בין קונדילומה לפפילומה

דף הבית » מה ההבדל בין קונדילומה לפפילומה

אבחון של קונדילומה

כל היבלות, השומות והפפילומות (מושג כללי, נגעי עור) האפשריות יכולות להיווצר על גופו של כל אחד ואחת מאתנו. חלקן נעלמות לאחר זמן מה, חלקן מופיעות מעת לעת וחלקן ללא טיפול יכולות אף להישאר לנצח. כיצד ניתן להבחין בין נגעי עור בטוחים לבין מסוכנים? והאם עלי להסיר אותם?

נגעי עור אלו נקראים תצורות שפירות. הם ורודים או בגוון העור. הופעתם נגרמת עקב הידבקות בנגיף הפפילומה. בדרך כלל, נגעי העור נוצרים אצל אנשים עם חסינות חלשה, אנשים בעלי הרגלים רעים כגון, עישון ושתיית אלכוהול, ובנוסף גם (ובעיקר) אצל אנשים המקיימים יחסי מין לא מוגנים. נגעי עור אלו יכולים להיות נוכחים על גופינו למשך כל החיים. לפיכך, הסרת נגעי העור מומלצת על ידי כל רופאי העור.

HPV
נגיף הפפילומה - HPV

ההבדלים בינהם

קונדילומה – נגעים על העור והריריות, אשר הינם בעלי אופי דלקתי נקראים קונדילומה. בדרך כלל נגעי עור אלו מופיעים במקומות בגוף שבוצע בו חיכוך וגירוי של העור, כמו גם במקומות מגע עם רקמות (אזור איברי המין). ישנם מספר סוגים של קונדילומה וכולם מאוד לא נעימים. הסרת יבלות באברי המין היא הליך מומלץ מאוד בטיפול המורכב במחלה שגרמה להן.

פפילומה – פפילומות ממוקמות בכל מקום בגוף, למעט בריריות איברי המין. באופן כללי, צבע הנגעים משתנה מגוון עור טבעי לגווני ורדרד-אדום. הצמיחה של שיער בגוף הפפילומה היא תקינה. פפילומות אינן מסוכנות אם אינן מפריעות לחולה ואינן נפגעות או נפצעות בטעות.

אם אנו מדברים על ההבדל בין קונדילומה לפפילומה, הרי שהופעת נגעי בעור, כמו גם כמה סוגים של יבלות, מעידות על קיום זיהום בנגיף הפפילומה האנושי (HPV). נגיף זה מועבר מינית ובמגע ישיר. ראוי לציין כי כיום ישנם כמאה סוגים של נגיף זה, וכל אחד מהם מפיץ זן מסוים ומתבטא בצמיחה של תצורות מסוימות על עור הגוף.

כמו כן, ההבדל גם טמון בצבע הנגע. פפילומות יכולות להיות פיגמנטיות מאוד (בעלות צבע עשיר ובולט), ואילו צבע הקונדילומות הוא בדרך כלל בהיר ואינו שונה מצבע הריריות וגוון העור.

מאפיין נוסף הוא אופן ההידבקות בנגיף הפפילומה האנושי, הופעת פפילומות היא בעקבות מגע ישיר עם אדם הנושא את הנגיף (כן, אפילו בלחיצת ידיים – במקרה של נזק מיקרו לעור. ואף במגע עם חפצים מודבקים כגון מגבות, בקבוק שתייה וכדומה. ואילו קונדילומות מועברות במגע מיני בלבד.

לכן, קונדילומות ופפילומות הן צורות שונות לביטוי (לתסמינים) של נגיף הפפילומה. ההבדל ביניהם הוא שכמה סוגים של יבלות באברי המין מועברים רק מינית (קונדילומות) ואילו השאר מועברות גם באמצעות מגע ישיר ויכולות להופיע בחלקים שונים בגוף (פפילומות). יש לציין כי ביטויי העור של הנגיף לאחר ההדבקה אינם מופיעים מיד, אלא לאחר מספר חודשים בדרך כלל.

שיתוף ב facebook
פייסבוק
שיתוף ב twitter
טוויטר
שיתוף ב email
מייל
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

לזימון תור

לזימון תור התקשרו או השאירו פרטים

שינוי גודל גופנים
ניגודיות

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם