רוזציאה – קופרוז

דף הבית » רוזציאה – קופרוז

רוזציאה – קופרוז

סומק קל בפנים לאחר חשיפה לקור זו תופעה נורמלית. אבל אם אותו הסומק לא נעלם, דבר זה מעיד על בעיה של הרחבת כלי דם כרונית, וזו הזדמנות לחשוב על בריאות. במאמר זה נסביר מדוע מופיעים נימים מורחבים על עור הפנים וכיצד ניתן להתמודד איתם. לידיעתכם רוזציאה (rosacea) זו תופעה מוכרת אשר ידועה גם בשם – קופרוז (Couperose).

מה זה רוזציאה

רוזציאה היא מחלה, פגם קוסמטי אשר המופיע לעתים קרובות על עור בהיר דק. אותה מחלה מתבטאת במעין "כוכביות" ו"קורי עכביש" של נימים אדומים על הפנים עקב התרחבות כלי הדם. רוזציאה בפנים, שכיחה בעיקר באזור כנפי האף, על הלחיים והסנטר. אופן הופעתם מחולק לנימי עכביש (כמו מעין רשת), נימים נקודתיים (כמו נקודות חן אדומות) וקוים ליניאריים (מספר נימים מופרדים וארוכים). אותם הנימים מופיעים לא רק על הפנים, אלא יכולים להופיע גם על עור הידיים והרגליים. מדובר בנימים בולטים בעלי גוון אדום, כחלחל וסגול.

 

קופרוז יכול להופיע אצל כל אחד, אך הוא נפוץ בעיקר בנשים מעל גיל 30 בעלות עור בהיר.

קופרוז ורוזציאה

המונח "קופרוז בעור" משמש לעתים לתיאור עור עם סימני רוזציאה. שניהם זנים של מחלות כלי דם, שתוצאתן היא אדמומיות בעור ולרוב שני המושגים מתארים את אותה הבעיה. הדגש ברוזציאה שהיא מאובחנת כנגע כרוני, המלווה בפריחה. דבר זה משפיע על 2% עד 22% מהאנשים עם עור בהיר. באנגלית, המונח couperose משמש לעתים קרובות כדי להתייחס לדלקות היוצרות אדמומיות בעור ממקורות שונים. עם רוזציאה, פני העור החלקים מתעבים, מופיעה אדמומיות דלקתית, ולפעמים מופיעים גם פצעונים כואבים.

על מנת לטפל ברוזציאה, דבר ראשון יש צורך בהתייעצות עם רופא עור. בהתאם לבעיה, ייקבע טיפול מתאים הכולל שינויים באורח החיים, תזונה נבחרת היטב, מוצרי טיפוח וטיפול בלייזר.

גורמים לרוזציאה

רוזציאה מתפתחת כתוצאה כהפרעה במחזור וזרימת הדם בנימים. הסיבות העיקריות הן:

 • חשיפה לטמפרטורות נמוכות וגבוהות.
 • חשיפה ממושכת לשמש (חשיפה אולטרה סגולה).
 • חוסר איזון הורמונלי, כולל גיל המעבר.
 • נטייה תורשתית.
 • נטילת תרופות הורמונליות.
 • מחלת כבד.
 • אלכוהול ועישון.
 • רמות גבוהות של מתח.

כל אחד מהגורמים הללו, יחד עם מאפיינים גנטיים (עור בהיר ודק) עלולים להוביל לרוזציאה. עקב התרחבות הדפנות, הנימים מאבדים מגמישותם והופכים עבים יותר. עם הזמן הנימים מתרחבים עוד ונעשים ברורים יותר וגלויים לעין. כתוצאה מכך, התאים בעור מקבלים פחות חמצן וחומרי הזנה חשובים, העור מתחיל להיות יבש יותר ותהליכי הזדקנות מוקדמים מופעלים.

לתשומת ליבכם, באם אנחנו מדברים על ביטויים זמניים של רוזציאה, אז זו תגובה פיזיולוגית של כלי דם לטמפרטורות שונות (קור, חום). אך באם מופיעה אדמומיות מתמשכת, כולל בילדים, זוהי הזדמנות להתייעץ עם רופא ולזהות את הסיבה. לעתים קרובות זה יכול להיות ביטוי של עלייה בטמפרטורת הגוף, כמו גם תגובות אלרגיות, הן מערכתיות בטבען והן תגובות לתכשירים חיצוניים מסויימים (כגון, קרמים, ג'לים וכו').

טיפול ברוזציאה בבית

על מנת להיות ברורים, אנחנו נגיד ישר מההתחלה. לא ניתן להסיר רוזציאה קיימת בבית, אך ניתן למנוע את התרחבותם של הנימים והופעת נימים חדשים. כדי לטפל ברוזציאה גלויה, עליך לפנות לעזרה מקצועית. שום קרם או משחה לא יעזרו להחזיר את העור לקדמותו. על מנת לטשטש את הפגם אפשר להשתמש בתכשירי קוסמטיקה דקורטיביים, במיוחד מתאימים תכשירים של גוונים ירוקים המנטרלים אדמומיות.

אנו ממליצים לא לשטוף את הפנים במים חמים מאוד, מכיוון שהם מרחיבים את כלי הדם. לא מומלץ להשתמש בתכשירי קוסמטיקה המכילים חומצות, מנטול, דבש ואלוורה. שכן, הם מגבירים באופן דרמטי את זרימת הדם, מה שעלול לגרום לחץ על אותם הנימים אשר גמישותם כבר נפגעה בעקבות הרוזציאה. בנוסף, לא מומלץ לבצע קרצוף או שפשוף אגרסיבי בתכשירים המכילים אלכוהול כיוון שהם מייבשים עור רגיש.

לרוזציאה מתאים השימוש בתכשירי ניקוי, קרמים ומסכות לעור רגיש הנוטה לאדמומיות. כיום, חברות קוסמטיקה רבות מייצרות קווים שלמים לעור עם תכונה זו.

אפשר להתמקד בהרכב של מוצרי קוסמטיקה אשר להם יש שלושה ויטמינים שעור בעל קופרוז צריך:

 • ויטמין PP (מפחית את שבריריות הנימים).
 • ויטמין K (אוטם את דפנות כלי הדם);
 • ויטמין C (ממריץ את סינתזת הקולגן).

השפעה חיובית על הנימים מופעלת גם על ידי התוספים הבאים:

 • רוטין (מפחית חדירות הנימים).
 • escin (מפחית שבריריות הנימים).
 • אשלגן (מפחית את החדירות ומגביר את הצפיפות).
 • בטולין (הופך את כלי הדם לגמישים יותר, משפר את זרימת הדם, מפחית נפיחות).
 • פנטנול (ממריץ את חידוש העור, נלחם בדלקות, מזין).

בנוסף לטיפול הבסיסי, הקפידו להשתמש בקרם הגנה בעל מקדם גבוה, ומומלץ להגן על עור הפנים מקרינה אולטרה סגולה (קרינת השמש) באמצעות כובע.

טיפול ברוזציאה

אם נמצאו נימים מורחבים בפנים, כדאי להתייעץ עם רופא עור. רופא העור ילמד את ההיסטוריה של המטופל, יבהיר את נוכחותן של מחלות כרוניות, תזונה ונטיות תורשתיות. ייתכן שיהיה צורך לבצע בדיקות ולהתייעץ עם מומחים נוספים כגון: גסטרואנטרולוג, אנדוקרינולוג, קרדיולוג.

טיפול תרופתי לטיפול ברוזציאה מכוון לשיפור זרימת הדם וחיזוק דפנות כלי הדם. רופאים רושמים תרופות עור מקומיות המבוססות על חומרים אנגיו-פרוטקטיביים המגנים על כלי דם שבירים. ככלל, מדובר בוויטמינים C, E, K ו-R.

לטיפול ברוזציאה קיימים גם טיפולים חיצוניים:

מזותרפיה – "זריקות יופי" עם הכנסת קוקטייל של חומרים ומינרליים שימושיים מתחת לעור. הרכב החומרים נבחר בנפרד. הוא כולל בדרך כלל ויטמינים ויסודות קורט, קולגן, חומצה היאלורונית, אלסטין ותכשירים רפואיים וצמחיים. השיטה מסייעת לשיפור המיקרו-סירקולציה בדם ויעילה ביותר בשלב הראשוני של המחלה. מדובר בשיטה פולשנית אשר עושה שימוש בהחדרת חומרים חיצוניים ואשר יכולה לעיתים להביא לסיבוכים ולתוצאות לא רצויות, באם התאים בגוף לא מגיבים היטב לחומרים שהחודרו. כמו כן, הנימים ברוב המקרים חוזרים לאחר כשנה.

טכנולוגיית (IPL) Intense Pulsed Light – זהו טיפול לרוזציאה באמצעות אור פועם אינטנסיבי. זוהי אותה הטכנולוגיה המשמשת להסרת שיער. בטיפול עצמו מורחים ג'ל מיוחד על העור ומעבירים את מכונת ה-IPL על האזור המטופל. הקרן עוברת דרך העור מבלי לפגוע בו. חום פועל על הוורידים, וגורם לדם להתעבות. בדרך זו מושג סילוק הדרגתי של כלי דם מורחבים. בשיטה זו, אי אפשר להתחייב לתוצאות שכן הפעולה נחשבת כשטחית מאוד ולא בהכרח תשפיע על הנימים באם הם עמוקים יותר בעור. בנוסף ההשפעה היא קצרת טווח – לרוב הנימים נעלמים למספר חודשים וחוזרים.

הסרת רוזציאה בלייזר – ההליך כולל צריבה של הנימים בלייזר. הנימים מתחממים, ובהשפעת החום, הדפנות "נדבקות זו לזו". הנימים מפסיקים להיות גלויים לאחר ההליך הראשון או השני. מיד לאחר הפגישה תיתכן אדמומיות קלה שנעלמת מעצמה תוך חצי שעה – שעה (במקרים מסויימים האדמומיות יכולה להמשך עד יום יומיים). כיום, האקדמיה האמריקאית לדרמטולוגיה קובעת שלייזרים המשמשים לטיפול בנימים גלויים מביאים לתוצאות מצוינות שנמשכות שלוש עד שבע שנים. מטופלים רואים ירידה של 75%-100% בפישוט של הנימים לאחר טיפול אחד עד שלושה.

מה לא מומלץ לעשות כאשר מופיעה רוזציאה?

כדי לא לעורר הרחבת כלי דם והופעת נימים נוספים, חשוב לא לעשות שימוש ב:

 • שימוש בקרח כדי לקרר את העור באזור בו הופיעו הנימים.
 • אמבטיות אדים לניקוי העור.
 • תבלינים חזקים או חריפים באוכל (הם יכולים להשפיע על הרחבת כלי הדם).
 • קרצוף אגרסיבי ופילינג אגרסיבי.
 • אלכוהול ועישון.

כאשר מופיעים הסימנים הראשונים של אדמומיות מתמשכת, עדיף לא לבצע את הטיפולים הביתיים. מבלי לדעת את הסיבה לאדמומיות, ניתן להחמיר את מצב העור, דבר אשר עלול לגרום בהמשך לטיפול ארוך ומייגע יותר. אם הפריחות ממוקמות על הפנים, אז קודם כל כדאי לפנות לרופא עור, לברר את הסיבה ואם יש צורך במומחים אחרים, אזי לפנות אליהם.

מניעת רוזציאה

כדי למזער את הסיכונים להופעת רוזציאה, יש צורך להסיר את הגורמים המעוררים את הופעתה. הקפידו על הכללים הבאים:

 • לשמור על אורח חיים בריא, פעילות גופנית מתאימה, לבחור תזונה נכונה.
 • לוותר על אמבטיות וסאונות (שינויי טמפרטורה הם אחת הסיבות העיקריות להתפתחות רוזציאה).
 • השתמשו בקרם שיזוף עם מקדם הגנה גבוה.
 • בחרו בתכשירי קוסמטיקה תוך התחשבות במאפיינים האישיים של העור.
 • התייעצו עם רופא באם אתם מוצא אזורים בעייתיים על העור, אל תעשו שימוש בתרופות עצמיות.

בנוסף, ניתן ליטול תוספי מיקרו-נוטריינטים מיוחדים בפיקוח רופא. לחיזוק כלי הדם נחוצים במיוחד ויטמינים K, E ו- C. הרכבים של מוצרי הטיפוח בהם אתם משתמשים חייבים גם לעמוד באותו עיקרון. קרמים מסויימים עוזרים לחזק את דפנות הנימים ולתקן אזורים פגומים. יעילות במיוחד הן תמציות צמחים של קמומיל, כשות, ארניקה, אלגום, חמאת שיאה, חוחובה, אלנטואין, ביסבולול.

בבחירת הטיפול ברוזציאה אנו מתבססים על תלונות, ביטויים קליניים, נוכחות מחלות נלוות. וכמה זמן הרוזציאה קיימת. באם מתגלה מחלה נלווית, אזי יש לטפל בה על ידי רופאים המתמחים בה. זו הדרך היחידה להשיג תוצאות ברות קיימא. בחירת טקטיקת הטיפול תלויה בחומרת הפישוט ובגיל המטופל.

רוזציאה עשויה להצביע על מחלות נלוות (לדוגמה, יתר לחץ דם עורקי מתמשך), ולהיות סימפטום למחלות כרוניות מסוימות (זאבת דיסקואידית וכו'). בכל מקרה יש צורך להבין מה הגורמים, להתייעץ עם רופא עור ולערוך בדיקה יסודית.

באם לא נטפל ברוזאיצה בזמן, אותם הנימים יתפשטו עוד יותר. קופרוז יתפתח, ויגרום לאודם  מתמשך (אדמומיות), בשלב מאוחר יותר ללא טיפול יופיעו רשתות נימים נרחבות (telangiectasias  – טלנגיאקטזיה), שכבר נוכל לטפל בהן רק בעזרת לייזר.

נטילת ויטמינים מומלצים בהתאם למחסור שלהם בגוף, בהתאם לתלונות ספציפיות של המטופלים, הפריחות הנלווית והיעדר התוויות נגד (לדוגמה, היסטוריה של אלרגיות חמורות). ככלל, אין ויטמינים ספציפיים שנרשמים לרוזציאה / קופרוז – אלא זהו רק טיפול נוסף בשל המחסור בהם.

ברוב המקרים, קופרוז הוא הוא סוג של רוציאה, ואז בנוסף לנימים מורחבים, נגעים דלקתיים עשויים להופיע, דבר אשר מביא לתחושות גירוד וצריבה בעור. את הטיפולים ברוזציאה ניתן לחלק לשני סוגים: אלה שמסירים ישירות נימים מורחבים, ואלה שמפחיתים את הסבירות לחדשים.

לא ניתן להסיר קופרוז / רוזציאה עם תכשירי קוסמטיקה ואמצעים חיצוניים אחרים, לא משנה מה היצרן שלהם מבטיח. אבל בד בבד הם מסוגלים להפחית את עוצמת האדמומיות, לחזק את החסינות המקומית ולהקל על גירוי בעור רגיש. בלעדיהם, הטיפול לא יהיה שלם, ובסבירות גבוהה ניתן לצפות להחמרה.

הסרת רוזציאה מחיר

חשוב לדעת, מכיוון שרוזציאה היא מצב כרוני, בלייזר ואף בשום שיטה אחרת לא ניתן להבטיח הסרה מוחלטת בטיפול אחד. עקב כך, עלות הטיפול נגזרת מחומרת המצב. טווח המחיר להסרת קופרוז יכול לנוע בין 1000 – 3000 ₪ לסדרת טיפולים. המחיר מתייחס להסרה בשיטת לייזר שהיתרון שלה – הסרה ללא צלקת.

מעוניינים לשמוע עוד, מוזמנים להתקשר למספר 072-3929971 או להיכנס לעמוד צור קשר, להשאיר פרטים, ואחד הנציגים שלנו יחזרו אליכם במהירות האפשרית.

אהבתם? שתפו

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן