שערה הפוכה

דף הבית » שערה הפוכה

שערה הפוכה

שערה הפוכה (באנגלית – Ingrown hair) היא בעיה נפוצה. לעתים קרובות הסיבה להופעתה היא הסרה לא נכונה של שיער לא רצוי בבית כגון, גילוח, אפילציה, שימוש לא נכון בשעווה ופילינג. כתוצאה מהסרה לא מלאה של השיער מהשורש, אלא שבירה חלקית של ציר השיער באפידרמיס. לפיכך, חלק מהשיער נשאר מתחת לעור ואינו מסוגל לצמוח כראוי, השיער מתכופף לתוך החלק הפנימי של הזקיק, גורם לדלקת, לנפיחות ולאחר מכן לפיגמנטציה כהה במקום בו השערה החודרנית צמחה.

הסרה עצמית של שערה הפוכה בבית עלולה להחמיר את הבעיה ולהשאיר צלקות או סימנים לא רצויים על העור. לפתרון מקצועי לבעיה, יש צורך לא רק להסיר נכון את השערה עצמה, אלא גם להרוס את הזקיק שלה, וזאת על מנת להפסיק לצמיתות את הצמיחה מחדש במקום זה.

מדוע שערות חודרניות מסוכנות?

שערות הפוכות אינן נחשבות מחלה בפני עצמה, אך הן עלולות לגרום לצרות רבות ולא רק מבחינה אסתטית. לא רק שמעין נקודות שחורות מהשיער שנותר יהיו גלויות על העור, אלא עלולים להתלוות לכך גם תופעות גירוי וגרד. שיער שצומח מתחת לעור עלול להוביל לדלקת חמורה, שעלולה להתפתח ולהתפשט באזורים הסמוכים בעור.

איך נראית שערה הפוכה?

שערות חודרניות אינן מחלת עור מסוכנת, אך עלולות לגרום להרבה אי נוחות פיזית (דוגמת, שערה הפוכה בעצם הזנב)  ואי נוחות אסתטית (דוגמת שערה הפוכה בפנים). לשערה חודרנית צורתה לרוב, קטנה חומה או אדמדמה בעלת צורה של פקעת בעלת תוכן שומני או מוגלתי, אשר בה ניתן לראות (ולפעמים לא ניתן) שיער.

שערות הפוכות מתרחשות לאחר גילוח בסכין או לאחר הסרת שיער בשעווה. דבר זה קורה כאשר העור המת סותם את זקיקי השערה, וגורם לשיער לצמוח מתחת לעור במקום למעלה.

תסמיני שערה הפוכה

אצל גברים, שערות חודרניות מופיעות לרוב לאחר גילוח באזור הזקן, בצוואר, בלחיים ובסנטר. שערה חודרנית אצל נשים מופיעה לרוב ברגליים, בקו הביקיני ובערווה, בבתי השחי ובסביבת הישבן. סימנים לשערה הפוכה הן:

 • פצעונים באזור בו קיים שיער שאר לרוב מסירים אותו בגילוח.
 • פלולות קטנות ועגולות מלאות במוגלה או בתוכן שומני (מעין ציסטה).
 • כאשר מופיעה תחושת גירוד, היפרפיגמנטציה של העור (העור מתכהה) וכאב.

איפה השערות החודרניות ביותר?

שערה הפוכה יכולה להופיע בכל חלק בגוף האדם אשר בו קיים שיער לא רצוי ואשר נתון מעת לעת להסרה של אותו השיער. אבל האזורים הכי נוחים לצמיחת שערות חודרניות הם המקומות שבהם השיער לרוב נוקשה ומתולתל במבנהו כגון:

 • בבית השחי.
 • ברגליים.
 • באזור הביקיני (מפשעות אצל נשים).
 • בחלק התחתון של הפנים ובצוואר (אזור צמיחת זקן אצל גברים).
 • עצם הזנב (פילונידל סינוס).

הגורמים לצמיחה הפוכה של שיער

שיער חודרני מתרחש בעיקר לאחר הליך הסרת שיער בגילוח או בשעווה. על מנת להבין כיצד להיפטר מבעיה זו, יש להבין את אופן גדילת השיער ובצפיפות של שכבות האפידרמיס באותו החלק בגוף. אם פני העור מכילים מספר לא מבוטל של תאים, אזי הם הופכים את העור למחוספס מדי, דבר זה בעייתי לשיער דק אשר מתקשה לפרוץ החוצה. מסיבה זו, השיער מתחיל לפעול בפחות התנגדות, השיער מתחיל להתכרבל ולצמוח אופקית במקום אנכית, כפי שהוא עושה בדרך כלל. צמיחת שערה הפוכה תלויה מבחינת גיל, סוג העור וסוג השיער בנוסף קיימות סיבות נוספות כגון:

 • שכבה עבה של האפידרמיס (היפרקרטוזיס).
 • נטייה גנטית.
 • רקע הורמונלי בעייתי.
 • נזק לתעלת השיער בעקבות הסרת שיער לא מקצועית.
 • גילוח נגד צמיחת שיער.

סיבות אלו לא מאפשרות ללחות בעור להתאדות מפני השטח של העור ולעתים מובילות להתפתחות של זיהומים וחיידקיים.

סיבה נוספת לשערות הפוכות היא חספוס יתר של העור. דבר זה מתעורר עקב אי תשומת לב לא מספקת לגוף ולמצב העור. במצב כזה, שכבה העור החיצונית חזקה מדי והופכת למכשול ליציאת השיער הצומח. וכאשר שיערות אלו לא מצליחים להתגבר על המחסום, השיער מתחיל להתכרבל בזקיק השערה או שהוא צומח לתוך פני העור.

דברים אלו הכרחי לדעת על מנת להיפטר משערות חודרניות, אבל לפני שיש רצון לדעת איך להוציא שערה הפוכה, צריך לדעת קודם כל מה לא צריך לעשות.

מה לא לעשות בזמן הסרת שערה חודרנית

רוב האנשים מנסים להתמודד עם שערה הפוכה בעזרת פריטים מאולתרים וביתיים, אך חשוב לדעת –  פעולות אלה מובילות לרוב לסיבוכים. לכן, הנה רשימה של דברים שיש להימנע מהם:

 • שימוש בפינצטה או במחט חדה מדי ללא טיפול מקדים – מניפולציות כאלה עלולות להוביל להסרה חלקית, לפיצוץ התוכן המוגלתי, דבר אשר יביא בסופו של דבר לדלקת נוספת.
 • אין ללחוץ על זקיקי השערה במקום בו השערה צומחת, דבר זה עלול להוביל לחדירת התוכן השומני או המוגלתי לעומק העור.

סוגי הטיפולים להסרת שערה הפוכה

לרוב הטיפולים בשערה חודרנית היא בהתאם למאפיינים האישיים של כל אדם ואדם:

 1. הסרת שערה הפוכה בלייזר – נחשב כיום כ"סטנדרט הזהב".
 2. אפילציה – הטכניקה כוללת שימוש במחט חשמלית. בשיטה זו לרוב מדובר במספר רב של טיפולים.
 3. פילינג – אין צורך לגלח תחילה את השערות, כי דרך הנקבוביות בעור נכנסים לזקיקי השערה המרכיבים הפעילים של משחה מיוחדת, הנמרחת על העור, אשר חודרת בסופו של דבר לזקיק וממיסה אותו. שיטה זו הינה טיפול שטחי ולא מבוקר אשר בסופו של דבר יכול לגרום לכוויות ולצלקות בעור.

הסרת שערה הפוכה בלייזר

עבודתם של כל הלייזרים להסרת שיער מבוססת על עקרון הפוטותרמוליזה הסלקטיבית. המהות של לייזר מסוג זה טמונה באפקט הסלקטיבי, כאשר האנרגיה התרמית של פולס הלייזר נספגת אך ורק בתאים הרצויים. שני אלמנטים מבניים של העור האנושי מגיבים לאור הלייזר במהלך ההסרה: פיגמנט כהה (מלנין) ותאי דם.

המלנין נמצא בקצה השערה ובשורש שלה (זקיק השערה). הדם מובל בכלים קטנים המזינים את הזקיק. שיער אפור \ לבן אשר בהיר מדי לא ניתן להסיר בלייזר בגלל המחסור במלנין בהם. אבל שיער בעל גוון טבעי ניתן להסרה באמצעות הלייזר. השיער סופג את החום עד לשורש השערה. אנרגיית האור מחממת את הדם בכלי הדם. הדם נקרש והתאים נדבקים זה לזה. ללא תזונה, הזקיק נהרס בהדרגה והשערה ההפוכה נושרת.

טיפול בשערה הפוכה מביא לתוצאות לאחר 1-2 טיפולים. היתרון של ההסרה בלייזר שאין היתכנות להיווצרות צלקות.

בניגוד להסרת שיער מכנית כגון, גילוח או בחיתוך, אשר מסירה את השיער בהדרגה ולרוב לא לחלוטין, הסרת שיער בלייזר מרככת ומדללת את השיער כבר בטיפול הראשון. זקיק השערה אינו מאופיין בצמיחה מחודשת. ולרוב לאחר הטיפול הראשון הוא נושר והעור יהפוך חלק יותר. לאחר הטיפול רק השיער בעל צמיחה בריאה יישאר עליו. פעולת הריכוך והסרת השורש היא המהות המונעת של צמיחת השערה ההפוכה.

למען ההגינות, יש לציין שפוטו-אפילציה (הסרה באמצעות הבזקי אור) יעילה לא פחות מהסרת שערה חודרנית  בלייזר. שיטה זו מאופיינת גם ללא כאב, לא פולשנית, ואינה מעוררת בשום פנים ואופן הופעת שערות חודרניות חדשות. פוטואפילציה, כמו הלייזר, מונעת בו-זמנית התרחשות של סיבוכים לאחר ההסרה. החיסרון של שיטה זו, שמדובר לרוב בסדרת טיפולים ארוכה. בין 4-8 טיפולים עד להסרה מוחלטת. לפיכך, המחיר גם יקר יותר לעומת לייזר.

טיפול בשערה הפוכה בלייזר מיועד להסרת שיער בעל פיגמנט קשה בפנים ובגוף. אם בזמן הצמיחה הקצה החיצוני של השערה מתכופף לעור בזווית חדה ואז ממשיך להתפתח לכיוון זה (לתוך העור), מתקבלת שערה חודרנית. לעתים קרובות מאוד דבר זה מוביל לתהליך דלקתי ולהיווצרות של פצעונים מלאים במוגלה, שבאם לא טופלו בזמן קיימת היתכנות להיווצרות צלקות.

לרוב, בעיה זו של שערה חודרנית נפוצה בקרב אלה שיש להם:

 • שיער מתולתל וקשה.
 • שיער, אשר מטבעו, צומח לכיוונים שונים.
 • עור יבש ומחוספס.

על פי הסטטיסטיקה, כ-65% מאוכלוסיית הגברים של כדור הארץ סובלים מבעיות של שערות הפוכות. אצל נשים, אזור הגוף הנוטה ביותר לשערות חודרניות הוא אזור הביקיני. דבר זה מקשה על לבישה מתמדת של תחתונים צמודים לגוף, ומכאיב בזמן גילוח של המפשעות.

האם הסרת שיער בלייזר יכולה לעזור?

אם משתמשים בשיטה זו במהלך תקופת צמיחת שיער פעילה, ההסתברות לצמיחה מחודשת מתקרבת לאפס. יש נקודה חשובה, לפני ביצוע הטיפול יש צורך לוודא כי לעור אין שום נזק כגון, פריחות, פצעונים, ודלקות מגורמים אחרים אשר אינם משערות חודרניות. בנוסף לשערות ההפוכות צריכים להיות זיפים קטנים – 1 – 3 מ"מ על מנת שיהיה ניתן לאתר את השערות הספציפיות.

הסרת שערה הפוכה בלייזר מותרת לשימוש באזור הפנים ובשאר חלקי הגוף. ואף ניתן להסיר בשיטה זו שערה הפוכה במפשעה. לאחר טיפול אחד או שניים, קו השיער יהפוך להרבה יותר רך, הצפיפות מוחלשת והסיבוכים ייעלמו. דבר זה ימנע שערות חודרניות בעתיד.

הסרת שערות חודרניות בלייזר – יתרונות

 • הסרה מוחלטת של שערות הפוכות וחודרניות לתקופה ארוכה.
 • הקלה בתהליכים דלקתיים של העור.
 • שיפור המראה והמצב הכללי של העור.
 • זמן החלמה קצר (לרוב אורך מספר שבועות).
 • הסרת שערה הפוכה ללא צלקת.
 • ללא דימום.
 • מספר טיפולים מצומצם (בין 1-2).

שערה הפוכה בבית השחי

זו אולי התופעה המעצבנת ביותר. ראשית, חשוב לדעת שעקב שימוש בדאודורנטים והזעה מוגברת באזור זה הסיכוי להופעת שערה הפוכה הוא גדול יותר. בנוסף, משום שבאזור זה העור רגיש ובעל לחות גבוהה, קיים חשש להתפתחות דלקות וגירויים לא נעימים. לכן, פעולת ההסרה של שיער בלייזר חייבת להתבצע בזהירות רבה. אך באם נוצרו שערות חודרניות באזור זה, אל דאגה. ניתן להסיר אותן בלייזר בקלות וביעילות.

סיבוכים אפשריים של שערה חודרנית

 • התפתחות דלקת באזור נרחב בעור.
 • סימן כהה בעור – מה שנקרא פיגמנטציה.
 • בהסרה עצמית או בשיטה נחותה קיימת האפשרות להיווצרות צלקות.

כיצד למנוע היווצרות של שערה הפוכה

על מנת למנוע הופעת שערות חודרניות ישנן מספר דרכים שניתן לעשות טרם גילוח, שעווה וכדומה.

אמצעי מניעה למניעת התפתחות שערות הפוכות:

 • זמן קצר לפני הסרת השיער (באם בגילוח או בשעווה או בכל שיטה אחרת), מומלץ לבצע פילינג כדי להיפטר מתאי עור מתים.
 • הגילוח צריך להתבצע אך ורק בכיוון הצמיחה. מומלץ להקפיד על המלצה זו.
 • לאחר ההסרה, חשוב לבצע קרצוף קל או קילוף, על פעולה זו יש לחזור במשך מספר ימים.
 • לאחר כל הסרת שיער, בין אם זה גילוח, שעווה או משחה. מומלץ למרוח משחה לריכוך העור או לחילופין למרוח קרם לחות.
 • לאחר ההסרה או הגילוח, מומלץ לא ללבוש תחתונים מבד אטום ולא נושם, שכן הופעת שערה ההפוכה יכולה לחזור.

באם יש לכם עוד שאלות לגבי שערה הפוכה, כיצד ניתן לטפל בה? מה המחיר להסרת שערה חודרנית ועוד.. השאירו פרטים, או צרו עמנו קשר טלפונית או בוואטצאפ.

אהבתם? שתפו

לקבלת פרטים והצעת מחיר טלפונית - שירות מהיר

לנוחיותכם ניתן גם לפנות ישירות ובמהירות לוואטסאפ שלנו 24/7

מדיקל סי

מדיקל סי - קובעים תוצאות שיא - להתרשמות כנסו

"The Top Of Laser Treatment"

טיפול ביבלות

גילוי נאות, המידע המופיע באתר www.medical-c.co.il לרבות בכל פורום בו נועד להתייחסות כללית בלבד, ואינו לראות בו בכל צורה ועניין, בין במישרין ובין בעקיפין, כייעוץ מכל סוג לרבות אך לא רק אין לראות בו יעוץ רפואי ו/או ייעוץ מקצועי, בנוסף אין לראות במידע חוות דעת רפואית ו/או כל חוות דעת אחרת. מובהר בזאת, כי אין המדובר בתחליף של בדיקות או מומחים וכי אין האמור באתר מהווה תחליף למומחה ו/או רופא ו/או כל ייעוץ רפואי אחר. האתר www.medical-c.co.il הינו פלטפורמה שיווקית המפרסם טיפולים אסתטיים. כלל המרפאות \ קליניקות המופנות ע"י האתר מחובתן ובאחריותן לקבלת כל האישורים הרפואיים לפעילותם ע"פ חוק.

השאירו מספר טלפון ואחד מצוות המומחים יחזור אליכם בהקדם

דילוג לתוכן